Boys Basketball District Standings

3A League Standing

Confluence League

Team Name Overall Record
DSST-Byers 16-1
Englewood 13-3
Ridge View Academy 15-3
Fort Lupton 13-4
DSST-Green Valley Ranch 14-4
Riverdale Ridge 11-6
William Smith 10-7
Aurora West Prep 8-9
Lotus School 8-10
Eagle Ridge Academy 5-12
DSST-College View 2-15
Strive Prep 1-16

Frontier

Team Name League Record Overall Record
DSST-Montview 11-0 13-6
Middle Park 9-2 13-4
KIPP Collegiate 7-4 12-6
Jefferson 7-4 8-11
The Academy 6-4 9-9
Lake County 6-5 10-9
Bennett 6-5 8-11
Sheridan 5-6 8-11
Arrupe Jesuit 4-7 7-12
Bruce Randolph 2-9 3-16
Pinnacle 2-9 2-16
Platte Canyon 0-10 1-16

Intermountain

Team Name League Record Overall Record
Alamosa 10-0 15-4
Centauri 8-2 17-2
Montezuma-Cortez 4-6 10-9
Pagosa Springs 3-6 8-10
Monte Vista 2-8 6-12
Bayfield 2-7 3-15

Metro

Team Name League Record Overall Record
Lutheran 10-0 17-2
Faith Christian 9-1 16-3
Manual 7-3 12-7
Machebeuf 7-3 10-9
Colorado Academy 6-4 10-9
Jefferson Academy 5-5 13-6
Kent Denver 5-5 10-9
Peak to Peak 3-7 8-11
Stargate School 2-8 4-14
Prospect Ridge 1-9 3-16
SkyView Academy 0-10 5-14

Patriot

Team Name League Record Overall Record
Resurrection Christian 10-0 19-0
Sterling 8-1 16-3
Eaton 8-2 16-3
University 7-3 15-4
Strasburg 5-5 11-8
Valley 4-6 7-12
Platte Valley 4-6 6-13
Liberty Common 3-7 5-14
Brush 3-7 5-14
Estes Park 2-8 7-12
Frontier Academy 0-9 4-15

Tri-Peaks

Team Name League Record Overall Record
Vanguard 11-0 16-1
Manitou Springs 11-0 15-3
St. Mary’s 9-2 15-3
Lamar 8-4 12-7
Salida 7-5 10-9
La Junta 6-6 8-11
C.S Christian 5-5 9-8
James Irwin 5-6 6-10
Atlas Prep 4-7 10-7
Ellicott 3-8 7-11
Buena Vista 3-9 6-12
Florence 1-10 2-15
Trinidad 0-11 1-17

Western Slope

Team Name League Record Overall Record
Gunnison 7-1 16-2
Coal Ridge 7-1 14-4
Grand Valley 5-3 11-7
Delta 5-3 8-10
Moffat County 5-3 7-11
Roaring Fork 4-4 5-13
Aspen 3-5 11-8
Basalt 3-5 4-14
Cedaredge 1-7 4-14
Olathe 0-8 2-16

 

2A League Standings

District 1

Team Name League Record Overall Record
Crested Butte 5-0 15-2
Sanford 3-1 13-4
Sargent 3-1 8-9
Center 3-2 10-7
Del Norte 1-3 3-13
Custer County 1-5 4-11
South Park 0-5 7-10

District 2

Team Name League Record Overall Record
Yuma 6-0 15-2
Sedgwick County 5-1 17-1
Wray 5-2 12-6
Holyoke 4-3 6-12
Wiggins 2-5 8-9
Akron 0-4 4-14

District 3

Team Name League Record Overall Record
Mancos 9-1 15-3
Ignacio 9-1 14-3
Telluride 5-5 7-11
Ridgway 3-7 6-11
Dolores 2-8 6-12

District 4

Team Name Overall Record
Denver Christian 14-3
Limon 17-2
Burlington 10-8
Clear Creek 9-8
Golden View Classical 9-8
Byers 9-9
Lotus School 8-10
Front Range Christian 5-13
Denver Academy 4-14
Platte Canyon 1-16

District 5

Team Name League Record Overall Record
Vail Christian 10-1 15-2
Meeker 8-3 9-9
Plateau Valley 7-4 9-8
Vail Mountain 7-5 9-9
Paonia 6-5 9-9
West Grand 5-6 8-10
Soroco 5-6 9-9
Rangely 5-6 6-12
Hotchkiss 4-7 7-11
Hayden 3-8 5-13
Caprock Academy 3-8 4-13

District 6

Team Name League Record Overall Record
Fowler 13-0 17-2
Holly 12-1 16-3
Rocky Ford 9-4 9-10
Crowley County 9-4 12-7
Hoehne 8-5 10-8
Swallows Charter 4-9 7-12
Rye 4-9 6-13
Swink 4-9 4-15
Las Animas 2-11 4-15
John Mall 0-13 1-18

District 7

Team Name League Record Overall Record
Highland 11-0 17-1
Dawson School 8-3 13-5
Heritage Christian 8-3 14-4
Dayspring Christian 7-3 12-5
Lyons 7-4 9-9
Union Colony Prep 6-5 10-7
Gilpin County 2-10 4-15
Twin Peaks Charter 0-10 2-15
Loveland Classical 0-0 1-14

District 8

Team Name League Record Overall Record
Dolores Huerta 6-0 13-4
Peyton 4-1 12-4
Thomas MacLaren 5-2 8-6
Colorado Springs School 3-3 9-8
Calhan 2-2 6-10
Fountain Valley 2-5 6-8
Simla 1-4 3-13
Miami-Yoder 0-6 0-15

Class 1A

District 1

Team Name Overall Record
DeBeque 16-2
Ouray 10-5
Dove Creek 5-12
Nucla 3-12
North Park 1-16

District 2

Team Name League Record Overall Record
Kit Carson 4-0 16-1
Cheyenne Wells 3-1 13-4
Cheraw 2-2 12-6
Eads 2-2 7-10
Granada 1-3 3-16
McClave 0-6 0-17

District 3

Team Name League Record Overall Record
Walsh 5-0 15-2
Kim/Branson 3-1 15-3
South Baca 1-2 9-8
Wiley 1-3 6-12
Springfield 0-3 6-11

District 4

Team Name League Record Overall Record
Briggsdale 6-1 15-2
Fleming 6-2 13-6
Prairie 5-3 11-7
Caliche 3-5 10-9
Merino   9-8
Peetz 2-6 9-9
Longmont Christian   7-10
Weldon Valley 0-7 0-16

District 5

Team Name Overall Record
Idalia 9-9
Stratton/Liberty 8-9
Lone Star 6-7
Haxtun 7-11
Flagler/Hi Plains 5-12
Bethune 4-12
Arickaree/Woodlin 4-13
Otis 0-16

District 6

Team Name League Record Overall Record
Sangre De Cristo 8-0 16-1
Primero 7-1 11-7
Cotopaxi 6-2 12-5
Manzanola 5-3 10-6
La Veta 3-3 7-8
Sierra Grande 4-4 6-11
Centennial 3-5 4-8
Creede 3-6 4-14
Antonito 2-7 7-11
Moffat 0-7 4-11

District 7

Team Name Overall Record
Evangelical Christian 15-3
Pikes Peak Christian 10-6
Genoa-Hugo 10-7
Edison 9-8
Deer Trail 7-10
Elbert 7-11
Hanover 6-10
Colorado D&B 2-15
Kiowa 1-15
Cripple Creek 0-16

District 8

Team Name League Record Overall Record
Denver Waldorf 7-0 12-4
Mile High Academy 6-1 16-2
Flatirons Academy 6-2 15-4
Denver Jewish Day 7-2 14-4
Rocky Mountain Lutheran 4-4 11-7
Belleview Christian 3-5 12-7
Beth Eden 1-7 6-9
Shining Mountain 1-7 5-14
Front Range Baptist 1-7 4-14
Denver Academy of Torah 0-1 5-11