Girls Basketball District Standings

3A League Standing

Confluence League

Team Name Overall Record
Lotus School 15-2
Riverdale Ridge 13-4
DSST-Byers 11-5
Eagle Ridge Academy 7-9
Englewood 7-10
Aurora West prep 6-12
DSST-College View 4-12
Strive Prep 4-13
DSST-Green Valley 4-13
Fort Lupton 2-14

Frontier

Team Name League Record Overall Record
The Academy 10-0 18-0
Middle Park 10-1 12-5
DSST-Montview 9-2 12-7
Arrupe Jesuit 8-3 11-8
Sheridan 6-5 10-9
Bennett 6-5 7-12
Platte Canyon 5-5 8-9
Lake County 5-6 5-13
Pinnacle 3-8 4-15
Bruce Randolph 2-9 3-16
Jefferson 1-10 1-17
KIPP Collegiate 0-11 1-18

Intermountain

Team Name League Record Overall Record
Pagosa Springs 8-1 14-3
Centauri 8-2 17-2
Alamosa 7-3 15-4
Bayfield 3-6 8-10
Montezuma-Cortez 2-7 4-12
Monte Vista 0-9 2-15

Metro

Team Name League Record Overall Record
Lutheran 11-0 18-1
Jefferson Academy 9-1 14-4
SkyView Academy 8-3 15-4
Faith Christian 8-3 10-9
Prospect Ridge 6-5 9-10
Colorado Academy 5-6 10-9
Peak to Peak 5-6 8-11
Kent Denver 5-6 8-11
Machebeuf 3-6 6-11
Manual 2-9 4-14
Stargate School 2-9 4-14
St. Mary’s Academy 0-10 2-16

Patriot

Team Name League Record Overall Record
University 10-0 17-2
Eaton 9-1 16-3
Platte Valley 8-2 14-5
Brush 7-3 13-6
Estes Park 5-5 12-7
Liberty Common 5-5 11-8
Sterling 4-6 8-11
Resurrection Christian 3-7 10-8
Strasburg 3-7 6-13
Valley 1-9 6-13
Frontier Academy 0-10 6-13

Tri-Peaks

Team Name League Record Overall Record
St. Mary’s 10-0 18-1
Vanguard 8-1 16-1
Manitou Springs 8-1 15-3
Buena Vista 6-4 11-8
Trinidad 5-4 11-7
La Junta 5-5 12-7
Lamar 3-7 8-11
Ellicott 3-7 8-11
C.S Christian 2-6 4-13
Florence 2-7 8-10
Salida 0-10 2-16

Western Slope

Team Name League Record Overall Record
Delta 8-0 15-3
Cedaredge 7-1 15-3
Roaring Fork 6-2 12-6
Moffat County 5-3 12-6
Grand Valley 5-3 13-5
Coal Ridge 4-4 10-8
Basalt 2-6 7-9
Olathe 2-6 4-14
Gunnison 1-7 1-16
Aspen 0-8 3-15

 

2A League Standings

District 1

Team Name League Record Overall Record
Del Norte 3-0 14-3
Sargent 3-0 11-5
Sargent 3-1 8-9
Center 2-3 7-10
Custer County 1-3 7-10
South Park 0-4 4-12

District 2

Team Name League Record Overall Record
Holyoke 8-0 17-1
Yuma 5-2 8-9
Sedgwick County 5-2 13-5
Wray 3-2 12-6
Wiggins 2-5 8-9
Akron 1-6 5-13

District 3

Team Name League Record Overall Record
Ignacio 8-0 13-5
Telluride 5-4 7-10
Dolores 4-5 6-10
Ridgway 4-6 5-9
Mancos 3-7 3-15

District 4

Team Name Overall Record
Limon 18-1
Lotus School 15-2
Denver Christian 11-6
Byers 9-9
Platte Canyon 8-9
Front Range Christian 6-12
Clear Creek 3-14
Burlington 3-15
Golden View Classical 1-11

District 5

Team Name League Record Overall Record
Meeker 10-0 16-2
Hotchkiss 8-2 15-3
Hayden 7-3 13-5
Soroco 6-4 11-7
Rangely 5-5 12-6
Plateau Valley 5-5 10-6
Paonia 5-5 8-10
West Grand 3-7 9-9
Vail Christian 3-7 6-12
Caprock Academy 0-10 2-16

District 6

Team Name League Record Overall Record
Rye 13-0 19-0
Rocky Ford 12-1 18-1
Swink 9-4 11-8
Hoehne 8-5 10-8
Holly 7-5 9-9
Fowler 6-7 6-13
Crowley County 5-8 5-14
Las Animas 2-10 3-15
Swallows Charter 2-11 4-15
John Mall 0-13 0-19

District 7

Team Name League Record Overall Record
Heritage Christian 11-0 17-0
Loveland Classical 2-0 10-7
Dawson School 9-1 15-3
Gilpin County 7-4 11-7
Union Colony Prep 7-4 7-11
Dayspring Christian 4-6 5-11
Lyons 4-7 7-11
Highland 4-7 6-12
Nederland 1-10 2-14
Twin Peaks Charter 0-10 0-16

District 8

Team Name League Record Overall Record
Colorado Springs School 7-0 16-1
Simla 6-0 13-3
Peyton 3-2 13-3
Dolores Huerta 4-3 9-8
Calhan 2-2 9-7
Fountain Valley 2-5 6-8
Miami-Yoder 1-5 2-13
Thomas MacLaren 1-6 2-9

Class 1A

District 1

Team Name Overall Record
Dove Creek 14-3
De Beque 11-6
North Park 5-12
Nucla 4-14
Ouray 2-12

District 2

Team Name League Record Overall Record
Kit Carson 4-0 12-5
McClave 3-2 12-5
Cheraw 2-2 9-9
Eads 2-2 5-12
Granada 1-3 5-12
Cheyenne Wells 0-4 5-12

District 3

Team Name League Record Overall Record
South Baca 3-0 16-2
Springfield 3-0 15-1
Wiley 2-2 11-7
Kim/Branson 1-3 10-7
Walsh 0-4 1-16

District 4

Team Name League Record Overall Record
Briggsdale 6-1 16-1
Fleming 8-1 18-1
Longmont Christian 8-3 11-6
Merino 4-3 10-7
Prairie 4-4 11-7
Weldon Valley 2-6 5-11
Peetz 1-7 2-16
Caliche 1-9 2-16

District 5

Team Name Overall Record
Lone Star 15-1
Idalia 10-8
Haxtun 7-11
Stratton/Liberty 6-11
Bethune 5-12
Otis 3-12
Arickaree/Woodlin 2-14
Flagler/Hi Plains 2-15

District 6                             

Team Name League Record Overall Record
Sangre De Cristo 9-0 14-3
Cotopaxi 8-1 15-3
Moffat 8-1 12-3
Centennial 5-4 7-8
Antonito 5-4 8-10
Sierra Grande 5-4 6-12
La Veta 4-4 6-10
Manzanola 3-6 3-13
Creede 2-8 2-13
Lake City 1-9 1-10
Aguilar 0-9 1-10

District 7

Team Name Overall Record
Elbert 14-4
Genoa-Hugo 13-4
Kiowa 10-6
Evangelical Christian 9-9
Edison 8-9
Deer Trail 8-9
Pikes Peak Christian 7-8
Hanover 7-9
Colorado D&B 1-15
Cripple Creek 0-15

District 8

Team Name League Record Overall Record
Flatirons Academy 5-0 13-6
Shining Mountain 5-1 15-4
Mile High Academy 3-2 11-6
Denver Academy of Torah 1-1 8-6
Belleview Christian 2-3 14-5
Front Range Baptist 1-4 11-6
Beth Eden 0-6 2-10
Denver Jewish Day 0-0 2-5