Boys and Girls Basketball Players of the Week

Boys Basketball Players of the Week for District/League Tournaments (Class 3A thru 1A)

Vibrant Valley Sanford vs Crested Butte
Picture by Vibrant Valley Photography (Sanford vs Crested Butte)

Boys Basketball Players of the Week for District/League Tournaments (Class 3A thru 1A)

I am picking the players of the week by looking at wins over quality opponents.  I am picking 1 player per District Tournament, usually the District Champion but could be another game.  I know a lot of teams don’t post stats, but I am open to receiving stats by email to get players some recognition.  Stats were pulled from Maxpreps.com at 3:00pm 3/3.

Class 1A

Wes Ryan, Jr. De Beque, 30 points against Ouray (District 1)

Sullivan Farmer Jr. Kit Carson, 11 points and 5 rebounds against Cheraw (District 2)

Ryan Shellenberger Sr. Longmont Christian, 18 points and 7 assists against Briggsdale (District 4)

Caleb Wingfield Sr. Idalia, 21 points and 4 rebounds against Lone Star (District 5)

Cole Christensen Sr. Sangre De Cristo, 18 points and 6 assists against Primero (District 6)

Ethan Moore Jr. Pikes Peak Christian, 14 points and 9 rebounds against Genoa-Hugo (District 7)

Blake Essex Jr. Mile High Academy, 13 points and 21 rebounds against Denver Jewish Day (District 8)

Class 2A

Thomas Faucette Sr. Sanford, 16 points against Crested Butte (District 1)

Justin Pecar Sr. Wray, 14 points and 7 rebounds against Holyoke (District 2)

Ethan Johnson So. Holyoke, 10 points and 7 rebounds against Yuma (District 2)

Connor Showalter So. Mancos, 15 points and 7 rebounds against Ignacio (District 3)

Henry Vandenberg Jr. Denver Christian, 11 points and 10 rebounds against Clear Creek (District 4)

Jamison Lee Sr. Vail Christian, 21 points and 5 rebounds against Rangely (District 5)

Jonathan Mobbley Sr. Fowler, 16 points and 11 rebounds against Holly (District 6)

Jase Bessire Jr. Highland, 32 points and 8 rebounds against Heritage Christian (District 7)

Gavin Miller Jr. Peyton, 14 points and 5 rebounds against Dolores Huerta (District 8)

Class 3A

Timothy Huston Sr. DSST-Green Valley, 26 points and 20 rebounds against Fort Lupton (Confluence)

Alec Laraby Sr. Middle Park, 14 points and 5 steals against Lake County (Frontier)

Brenden Crowther Sr. Alamosa, 11 points and 5 rebounds against Pagosa Springs (Intermountain)

Jaden Stoffell Sr. Manual, 31 points and 3 rebounds against Lutheran (Metro League)

Reece Johnson Sr. Resurrection Christian, 18 and 8 rebounds against Sterling (Patriot)

Dominique Clifford Sr. Vanguard, 22 points and 10 rebounds against Manitou Springs (Tri-Peaks)

Felipe Bedoy Sr. Delta, 18 points and 7 rebounds against Moffat County (Western Slope)