Boys and Girls Basketball News and Prediction Results

Official Leagues from CHSAA Bulletin

Official Leagues from CHSAA Bulletin

Finally seeing the CHSAA bulletin there are some changes that must be made to my 1A District Predictions.  No league/district tournaments will be played so the regular season league winners automatically qualify with the rest selected from the CHSAA Seeding Index.  Combined leagues like many in class 1A and class 2A will only have one automatic qualifier.  I have since decided to release the official leagues from the CHSAA Basketball Bulletin to make clear who is in what league.

1A League Standing

Arkansas Valley League

Kim/Branson
South Baca
Springfield
Walsh
Wiley

Black Forest 1A

Edison
Elbert
Evangelical Christian
Hanover
Kiowa
Pikes Peak Christian
Miami-Yoder
Simla

Fishers Peak

Aguilar
La Veta
Primero
Manzanola

High Plains

Cheraw
Cheyenne Wells
Eads
Granada
Kit Carson
McClave

North Central

Briggsdale
Fleming
Peetz
Prairie
Weldon Valley
Pawnee (Girls only)

Southern Peaks 1A

Antonito
Centennial
Creede
Moffat
Sangre De Cristo
Sierra Grande

YWKC

Arickaree/Woodlin
Bethune
Hi-Plains
Idalia
Stratton/Liberty
Lone Star
Otis

5280

Belleview Christian
Beth Eden
Denver Academy of Torah
Denver Jewish Day
Denver Waldorf
Flatirons Academy
Front Range Baptist
Mile High Academy
Rocky Mountain Lutheran
Shining Mountain

2A League Standings

Black Forest 2A

Calhan
Colorado Springs School
Dolores Huerta
Peyton
Thomas MacLaren

Lower Platte 2A/1A

Akron
Holyoke
Sedgwick County
Wiggins
Wray
Yuma
Caliche (1A)
Haxtun (1A)
Merino (1A)

Mile High 3A/2A/1A

Highland (3A)
Longmont Christian (1A)
Clear Creek
Dawson School
Dayspring Christian
Denver Christian
Front Range Christian
Gilpin County
Heritage Christian
Loveland Classical
Lyons
Twin Peaks Charter
Union Colony Prep

San Juan Basin 2A/1A

Dolores
Ignacio
Mancos
Ridgway
Telluride
Dove Creek (1A)
Nucla (1A)
Ouray (1A)

Santa Fe 2A

Crowley County
Fowler
Hoehne
Holly
John Mall
Las Animas
Rocky Ford
Rye
Swallows Charter
Swink

Southern Peaks 2A

Center
Crested Butte
Del Norte
Monte Vista
Sanford
Sargent
Trinidad

Union Pacific 2A/1A

Burlington
Byers
Limon
Deer Trail (1A)
Flagler (1A)
Genoa-Hugo (1A)

West Central 2A/1A

Custer County
South Park
Cotopaxi (1A)
Cripple Creek/Victor (1A)

Western Slope 2A/1A

Cedaredge
Hayden
Hotchkiss
Meeker
Olathe
Paonia
Plateau Valley
Rangely
Soroco
Vail Christian
Vail Mountain
West Grand
Caprock Academy (1A)
DeBeque (1A)
North Park (1A)

Independents (Can only Qualify with CHSAA Seeding Index)

Atlas Prep
Goldenview Classical
Poudre Comm. Acad. (Boys)

Class 3A

Confluence 2A/3A

Aurora West Prep
DSST-Byers
DSST-College View
DSST-Conservatory Green
DSST-Green Valley Ranch
Strive-Smart
William Smith
Addenbrooke Christian (2A)
Lotus School (2A)
Ridgeview Academy (2A)

Colorado 3A/4A

Arvada
Eagle Ridge Academy
Englewood
Fort Lupton
Aurora Central (4A)
Thornton (4A)
Weld Central (4A)

Frontier  2A/3A

The Academy
Arrupe Jesuit
Bennett
Bruce Randolph
DSST-Montview
Jefferson
KIPP Collegiate
Middle Park
Pinnacle
Sheridan
Lake County (2A)
Platte Canyon

Intermountain

Alamosa
Bayfield
Centauri
Montezuma-Cortez
Pagosa Springs

Metro League

Colorado Academy
Faith Christian
Jefferson Academy
Kent Denver
Lutheran
Machebeuf
Peak to Peak
Prospect Ridge
Sky View Academy
St. Mary’s Academy
Stargate School

Patriot

Brush
Eaton
Estes Park
Frontier Academy
Liberty Common
Platte Valley
Resurrection Christian
Sterling
Strasburg
University
Valley

Tri-Peaks

Buena Vista
C.S Christian
Ellicott
Florence
James Irwin
La Junta
Lamar
Manitou Springs
Salida
St. Mary’s
Vanguard
Woodland Park

Western Slope

Aspen
Basalt
Coal Ridge
Delta
Grand Valley
Gunnison
Moffat County
Roaring Fork