Baseball Predictions

Class 3A Baseball Regional Projections

Picture by Heidi Krise & OTSportsChek

Class 3A Baseball Regional Projections

We are in the early part of the baseball season but what I have decided to do was give us a early look at the Regional Projections for Class 3A.  I will dive much more into this next week but wanted to give us a jumping off point.  The RPI data I used was pulled on 5/20.  Of course, these are very early projections so expect a ton of changes as we move deeper into the regular season.

RPI Rankings (Official Rankings via Chsaanow.com)

http://chsaanow.com/rpi/baseball/3a/

How Class 3A Playoff Works

  1. 24 teams to regionals based on RPI.  The 8 teams with the highest RPI will host regionals, the remaining 24 teams will be ranked by RPI and then any first round league match-ups will be adjusted.  The bottom 12 teams may be moved for geographical purposes.
  2. Regional hosts receive a bye in the first game.  There will be 3 teams at each regional.
  3. 8 regional winners advance to the Double Elimination State Tournament. (See picture at the end of bracket)

Class 3A Regional Qualifiers

Top 24 RPI Teams in Order:

University, Gunnison, Lutheran, Sterling, Faith Christian, Moffat County, Bennett, Basalt, The Academy, Lamar, Alamosa, Bayfield, Dolores Huerta, Eaton, Resurrection Christian, Fort Lupton, Salida, Colorado Academy, Montezuma-Cortez, Valley, Middle Park, Kent Denver, Englewood, Prospect Ridge

First Four Out

Berthoud, Jefferson Academy, Pagosa Springs, Estes Park

Regional Hosts (In order by RPI)

  1. University
  2. Gunnison
  3. Lutheran
  4. Sterling
  5. Faith Christian
  6. Moffat County
  7. Bennett
  8. Basalt

Regional Bracket

I am going to give the regional bracket a shot.  Remember the winner of each region advances to the double elimination Elite 8 bracket.  First round of Elite 8 Bracket will be Region 1 vs Region 2, Region 3 vs Region 4, Region 5 vs Region 6, and Region 7 vs Region 8.

Quadrant A

Region 1 (University host)

#1 University vs (Winner of #4 vs #5)

#4 Fort Lupton vs #5 Colorado Academy

Region 2 (Basalt host)

#2 Basalt vs (Winner of #3 vs #6)

#3 The Academy vs #6 Prospect Ridge

Quadrant B

Region 3 (Sterling host)

#1 Sterling vs (Winner of #4 vs #5)

#4 Dolores Huerta vs #5 Valley

Region 4 (Faith Christian host)

#2 Faith Christian vs (Winner of #3 vs #6)

#3 Bayfield vs #6 Middle Park

Quadrant C

Region 5 (Gunnison host)

#1 Gunnison vs (Winner of #4 vs #5)

#4 Resurrection Christian vs #5 Salida

Region 6 (Bennett Host)

#2 Bennett vs (Winner of #3 vs #6)

#3 Lamar vs #6 Kent Denver

Quadrant D

Region 7 (Lutheran host)

#1 Lutheran vs (Winner of #4 vs #5)

#4 Eaton vs #5 Montezuma-Cortez

Region 8 (Moffat County host)

#2 Moffat County vs (Winner of #3 vs #6)

#3 Alamosa vs #6 Englewood

State Tournament Bracket