Boys and Girls Basketball News and Prediction Results

Mile High Prep Report Class 2A Boys Basketball End of the Year Awards 2021-2022

Picture by OTSportChek (Yuma vs Denver Christian)

Class 2A Boys Basketball End of the Year Awards 2021-2022

I am sticking to a similar format as last year.  Picking my player of the year can be from any team.  Player of the Tournament will be from a different team than the Player of the year.  Picking my All State Teams is not easy.  I made sure if your team made it to state they at least get 1 player on a team.  When comparing two similar players I go with teams that made it to regional over teams that don’t.  (If I do not have stats for your team then I cannot pick a player.  I can get stat via Email, Maxpreps, messenger, or Hudl, stats provided by Maxpreps.com. (If you think I missed anyone shoot me a message or email).  Remember these are Mile High Prep Report awards.  CHSAA All-State teams will be announced later on the CHSAAnow.com website.

Player of the Year

Clay Robinson Sr. Yuma High School

Picture by OTSportsChek

Player of the State Tournament

McCray Larsen Jr. Sanford High School

Picture by Vibrant Valley Photography

Most Point Per Game

Connor Showalter Sr. Mancos, 23.3 PPG

Most Rebounds Per Game

Pryce Ferrin Sr. Front Range Christian, 15.8 RPG

Most Assist Per Game

Adani Hassan Sr. Lotus School, 7.8 APG

Best Free Throw % (Minimum 20 attempts)

Andrew Schneider Fr. Denver Christian, 100% Free throw percentage, 21 out of 21

Freshmen of the Year

Gunner Hughes Fr. Crowley County High School

Picture by Van Hollis

Newcomer of the Year (A non-freshman player usually a SO or JR receiving his first big minutes of career.)

Memphis Garcia Jr. Monte Vista High School

Coach of the Year

Dave Sheffield, Yuma High School

Picture by OTSportChek

Mile High Prep Report 1st Team All State (10 Per team)

Clay Robinson Sr. Yuma High School

Ben Buhler Sr. Denver Christian

McCray Larsen Jr. Sanford High School

Brady Rockwell Sr. Limon High School

Connor Showalter Sr. Mancos High School

Ben Parra Jr. Del Norte High School

Gibson Gellerman Sr. Peyton High School

Ethan Johnson Sr. Holyoke High School

Bryant Schoenthal Sr. Wray High School

Terrance McNeil Sr. Crowley County High School

Mile High Prep Report 2nd Team All State (10 Per Team)

Michael Brophy Sr. Thomas MacLaren

Elias Dessalegn Sr. Lotus School

Gabriel Tucson Sr. Ignacio High School

Cole Pattison Sr. Vail Mountain High School

Gage Basey Sr. Lyons High School

Beau Tate Sr. Yuma High School

Liam Deming Sr. Meeker High School

Erik Wasinger Sr. Crested Butte High School

Cole Kerr Jr. Wiggins High School

Gideon Gilmore Jr. Cedaredge High School

Mile High Prep Report Honorable Mention

Xander Neu Sr. Denver Christian, Gunner Hughes Fr. Crowley County, Memphis Garcia Jr. Monte Vista, Javier Gamboa Sr. Yuma, Jordan Rockwell So. Limon, Kaden Becker Jr. Limon, Cash Caldon So. Sanford, Chris Arambula Jr. Wray, AJ Lashley Sr. Peyton, Petros Tareke Sr. Lotus School, Jakob Gonzales Jr. Golden View Classical, Malachi Fast Jr. Dayspring Christian, Amari Williams So. Swallows Charter, Ethan Duster Sr. Dawson School, Garrett Olomon Jr. Custer County, Luke Duksa Sr. Soroco, Colin Hendrickson So. Clear Creek, Clay Roweth Sr. Swink, Levi Dille Sr. Sedgwick County, Wyatt Sprague So. Holyoke, Adrian Medina Jr. Lake County, Leo Rothenberg Sr. Vail Christian, Branden Benz So. Rye, Zach Peterson Sr. Calhan, Bradley Roe Sr. Fowler, Wyatt Harris Jr. Byers, Dakota Eaton Sr. Holly, Zebadiah Bowsher Sr. Heritage Christian, Payton Ferganchick Sr. Plateau Valley, Mohamed Ibrahim Sr. Wiggins, Wyatt Koskie Sr. Dolores, Adani Hassan Sr. Lotus School