Volleyball Top Ten Breakdown (All Classes)

Regional Tournament Projections Volleyball Class 3A Week 8

Regional Tournament Projections Volleyball Class 3A Week 8

We take are first look towards Regionals and I give my first prediction of the 12 teams I think make it to the state tournament.  We still have plenty of time for things to change to keep winning and things will take care of itself.

The Regional format for 3A goes as follows:

All League Champions will automatically earn a berth to regionals (As long as there is a minimum of 5 teams in the league).  The remaining teams (up to 24 for 1A and 36 for 2A & 3A) will be selected straight off the CHSAA Selection & Seeding Index published at the end of the regular season.  Teams will then be seeded based on the CHSAA Seeding Index (50% RPI & 50% Maxpreps).  When Possible, Geography will be considered for number three seeds of each region.  Team seeded #1 thru #12 will host.  All Regional Winners will automatically earn a berth to the State Championships.

League Champion Predictions (Leagues in Bold means the team that wins the league automatically qualify)

*2A/3A Confluence: DSST-College View

*3A/4A Denver Prep: 4A team will win

*1A/2A/3A Foothills: 1A team will win

*2A/3A Frontier: Bennett

Intermountain: Alamosa

*3A/4A Longs Peak: 4A team will win

*2A/3A Metro: Faith Christian

*3A/4A Patriot: Eaton

*2A/3A/4A Tri-Peaks: Lamar

Western Slope: Delta

*Mixed League must be won outright by 3A Teams

At-Large Teams

Platte Valley, Valley, Jefferson Academy, University, Centauri, Stargate School, Prospect Ridge, Pagosa Springs, The Academy, Manitou Springs, Resurrection Christian, Liberty Common, James Irwin, Vanguard, Kent Denver, Peak to Peak, St. Mary’s Academy, Fort Lupton, Timnath, Roaring Fork, C.S Christian, Bayfield, KIPP Collegiate, Sterling, Aspen, Eagle Ridge, Pinnacle, Colorado Academy

Bracket: Must win your region to advance to State Tournament

Region 1
#1 Eaton
#24 Fort Lupton
#36 Colorado Academy
Region 2
#2 Lamar
#23 St. Mary’s Academy
#35 Pinnacle
Region 3
#3 Platte Valley
#22 Peak to Peak
#34 Eagle Ridge
Region 4
#4 Valley
#21 Kent Denver
#33 DSST-College View
Region 5
#5 Alamosa
#20 Vanguard
#32 Aspen
Region 6
#6 Jefferson Academy
#19 James Irwin
#31 Sterling
Region 7
#7 University
#18 Liberty Common
#30 KIPP Collegiate
Region 8
#8 Faith Christian
#17 Resurrection Christian
#29 Bennett
Region 9
#9 Centauri
#16 Moffat County
#28 Bayfield
Region 10
#10 Delta
#15 Manitou Springs
#27 C.S Christian
Region 11
#11 Stargate School
#14 The Academy
#26 Roaring Fork
Region 12
#12 Prospect Ridge
#13 Pagosa Springs
#25 Timnath

State Tournament Team Predictions

Regional Winners

Eaton, Lamar, Platte Valley, Valley, Alamosa, Jefferson Academy, University, Resurrection Christian, Centauri, Manitou Springs, The Academy, Prospect Ridge