Volleyball Top Ten Breakdown (All Classes)

Regional Tournament Projections Volleyball Class 3A Week 10

Regional Tournament Projections Volleyball Class 3A Week 10

We take are first look towards Regionals and I give my first prediction of the 12 teams I think make it to the state tournament.  We still have plenty of time for things to change to keep winning and things will take care of itself.

The Regional format for 3A goes as follows:

All League Champions will automatically earn a berth to regionals (As long as there is a minimum of 5 teams in the league).  The remaining teams (up to 24 for 1A and 36 for 2A & 3A) will be selected straight off the CHSAA Selection & Seeding Index published at the end of the regular season.  Teams will then be seeded based on the CHSAA Seeding Index (50% RPI & 50% Maxpreps).  When Possible, Geography will be considered for number three seeds of each region.  Team seeded #1 thru #12 will host.  All Regional Winners will automatically earn a berth to the State Championships.

League Champion Predictions (Leagues in Bold means the team that wins the league automatically qualify) (Team in Bold=League Won)

*2A/3A Confluence: 2A team will win

*3A/4A Denver Prep: 4A team will win

*1A/2A/3A Foothills: 1A team will win

*2A/3A Frontier: Bennett

Intermountain: Alamosa

*3A/4A Longs Peak: 4A team will win

*2A/3A Metro: Faith Christian

*3A/4A Patriot: Eaton

*2A/3A/4A Tri-PeaksLamar

Western Slope: Delta

*Mixed League must be won outright by 3A Teams

At-Large Teams

Platte Valley, Valley, University, Centauri, Jefferson Academy, Resurrection Christian, Stargate School, James Irwin, Prospect Ridge, The Academy, Liberty Common, Manitou Springs, Pagosa Springs, Kent Denver, Bayfield, Moffat County, Sterling, Timnath, St. Mary’s Academy, Roaring Fork, Peak to Peak, C.S Christian, Fort Lupton, KIPP Collegiate, Rifle

Bracket: Must win your region to advance to State Tournament

Region 1
#1 Eaton
#24 Sterling
#36 Middle Park
Region 2
#2 Lamar
#23 Bennett
#35 Eagle Ridge Academy
Region 3
#3 Platte Valley
#22 Moffat County
#34 Aspen
Region 4
#4 Alamosa
#21 Bayfield
#33 Pinnacle
Region 5
#5 Faith Christian
#20 Kent Denver
#32 Rifle
Region 6
#6 Delta
#19 Pagosa Springs
#31 KIPP Collegiate
Region 7
#7 Valley
#18 Vanguard
#30 Fort Lupton
Region 8
#8 University
#17 Manitou Springs
#29 C.S Christian
Region 9
#9 Centauri
#16 Liberty Common
#28 Peak to Peak
Region 10
#10 Jefferson Academy
#15 The Academy
#27 Roaring Fork
Region 11
#11 Resurrection Christian
#14 Prospect Ridge
#26 St. Mary’s Academy
Region 12
#12 Stargate School
#13 James Irwin
#25 Timnath

State Tournament Team Predictions

Regional Winners

Eaton, Lamar, Platte Valley, Alamosa, Faith Christian, Delta, Valley, University, Centauri, Jefferson Academy, Resurrection Christian, James Irwin