Boys and Girls Basketball News and Prediction Results

Summary of My League Predictions Boys and Girls (Class 3A thru 2A)

Amplify Sports
Article is Sponsored by Amplify Sports, Located in Monte Vista, CO.  Amplify Sports has all Supplemental Needs plus Great Customer Service.  Hit up Jeremy Martinez or check out his website http://www.amplifysportsworld.com/ for all your Supplemental Needs.

Summary of My League Predictions Boys and Girls (Class 3A thru 2A)

So as I was putting this list together I noticed a few mistakes in the previous articles mostly in the girls predictions.  In Class 2A girls Ellicott has moved to 3A and in the article part I put that but forgot to switch Ellicott with Peyton.  In Class 1A District 2 should have been McClave second and Eads third but had the wrong teams and in District 6 La Veta should have been second not Creede.

Boys

Class 3A

Confluence/Colorado 8

  1. DSST-Green Valley Ranch
  2. Fort Lupton
  3. Englewood

Frontier

  1. DSST-Stapleton
  2. The Academy
  3. Jefferson

Intermountain

  1. Centauri
  2. Montezuma-Cortez
  3. Alamosa

Metro

  1. Manual
  2. Kent Denver
  3. Colorado Academy

Patriot

  1. Sterling
  2. Resurrection Christian
  3. Platte Valley

Tri-Peaks

  1. Vanguard
  2. Colorado Springs Christian
  3. Lamar

Western Slope

  1. Coal Ridge
  2. Roaring Fork
  3. Delta

Class 2A

District 1

  1. Sanford
  2. Del Norte
  3. Sargent
  4. Center

District 2

  1. Yuma
  2. Akron
  3. Holyoke
  4. Sedgwick County

District 3 (Only 3 teams make it to Regionals)

  1. Mancos
  2. Telluride
  3. Ignacio

District 4

  1. Byers
  2. Limon
  3. Denver Christian
  4. Clear Creek

District 5 (5 teams into regionals)

  1. Plateau Valley
  2. Meeker
  3. Paonia
  4. West Grand
  5. Hotchkiss

District 6

  1. Holly
  2. Fowler
  3. John Mall
  4. Rye

District 7

  1. Highland
  2. Heritage Christian
  3. Dayspring Christian
  4. Dawson School

District 8

  1. Simla
  2. Peyton
  3. Colorado Springs School
  4. Dolores Huerta

Class 1A

District 1 (Only qualifies 2 teams)

  1. De Beque
  2. Ouray

District 2

  1. Kit Carson
  2. Cheraw
  3. McClave

District 3

  1. Walsh
  2. South Baca
  3. Springfield

District 4

  1. Peetz
  2. Merino
  3. Prairie

District 5

  1. Arickaree/Woodlin
  2. Otis
  3. Haxtun

District 6

  1. Sangre De Cristo
  2. Creede
  3. Sierra Grande

District 7 (Only 2 teams make it to Regionals)

  1. Genoa-Hugo
  2. Pikes Peak Christian

District 8

  1. Cornerstone Christian
  2. Front Range Baptist
  3. Rocky Mountain Lutheran

Girls Basketball

Class 3A

Confluence

  1. Riverdale Ridge
  2. Eagle Ridge Academy
  3. Englewood

Frontier

  1. Middle Park
  2. The Academy
  3. Arrupe Jesuit

Intermountain

  1. Pagosa Springs
  2. Centauri
  3. Alamosa

Metro

  1. Lutheran
  2. Colorado Academy
  3. Faith Christian

Patriot

  1. Resurrection Christian
  2. Eaton
  3. University

Tri-Peaks

  1. Colorado Springs Christian
  2. Mary’s
  3. Manitou Springs

Western Slope

  1. Delta
  2. Grand Valley
  3. Cedaredge

Class 2A

District 1

  1. Del Norte
  2. Sanford
  3. Center
  4. Sargent

District 2

  1. Yuma
  2. Wray
  3. Holyoke
  4. Wiggins

District 3 (Only 3 teams make it to Regionals)

  1. Ignacio
  2. Dolores
  3. Telluride

District 4

  1. Limon
  2. Byers
  3. Front Range Christian
  4. Denver Christian

District 5 (5 teams into regionals)

  1. Soroco
  2. Meeker
  3. Rangely
  4. Hotchkiss
  5. Paonia

District 6

  1. Swink
  2. Rocky Ford
  3. Hoehne
  4. Fowler

District 7

  1. Highland
  2. Heritage Christian
  3. Dawson School
  4. Dayspring Christian

District 8

  1. Simla
  2. Peyton
  3. Calhan
  4. Dolores Huerta

Class 1A

District 1 (Only qualifies 2 teams)

  1. North Park
  2. Dove Creek

District 2

  1. Kit Carson
  2. McClave
  3. Eads

District 3

  1. South Baca
  2. Kim/Branson
  3. Springfield

District 4

  1. Fleming
  2. Merino
  3. Prairie

District 5

  1. Haxtun
  2. Arickaree/Woodlin
  3. Idalia

District 6

  1. Sangre De Cristo
  2. La Veta
  3. Sierra Grande

District 7 (Only 2 teams make it to Regionals)

  1. Genoa-Hugo
  2. Elbert

District 8

  1. Belleview Christian
  2. Cornerstone Christian
  3. Shining Mountain

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s