Volleyball Top Ten Breakdown (All Classes)

Regional & State Playoff Projections Class 2A Week 11

Wendll's Meeker vs Soroco
Picture by Wendll’s Restaurant in Meeker! (Meeker vs Soroco) 

Regional & State Playoff Projections Class 2A Week 11

We are in the backend of the regular season and teams are starting to prepare for Regionals.  There are some big matchups still ahead so expect the RPI to continue to change but I don’t expect to see the dramatic chances as much.

Class 2A

All League Champions will automatically earn a berth to Regionals.  The remaining teams (up to 36) will be selected based on the CHSAA RIP Rankings published at the end of the regular season.

Teams will then be seeded based on the CHSAA Regional Seeding Criteria:

  1. The CHSAA RPI rankings will be the primary seeding consideration.
  2. CHSAA Seeding committee will only makes changes based on splitting up league opponents and geographical considerations (If and when possible).

Team seeded No 1 thru 12 will host regionals.

All Regional winners will automatically advance to the state tournament.

League Champions ()=RPI

Black Forest League: Simla (5)

Frontier League: 3A team (2A team is in 4th place and must win league outright)

Lower Platte League: Yuma (14)

Mile High League: Denver Christian (1)

Santa Fe League: Fowler (6)

San Juan League: Dolores (11)

Southern Peaks League: Del Norte (16)

Union Pacific League: Limon (2)

Western Slope: Meeker (4)

*Teams in mixed classifications must win their league outright in order to earn an automatic berth to regionals.

At Large Teams

Union Colony Prep, Wiggins, West Grand, Sedgwick County, Rye, Highland, Swink, Hoehne, Fountain Valley, Dawson School, Clear Creek, Telluride, Rocky Ford, Peyton, Holyoke, Sanford, Akron, Soroco, John Mall, Vail Mountain, Plateau Valley, Calhan, Vail Christian, Ignacio, Dayspring Christian, Platte Canyon, Colorado Springs School, Byers

First Four Out

Gilpin County, Sargent, Paonia, Swallows Charter

Top 12 seeds based on RPI and Will host a Regional

#1 Denver Christian

#2 Limon

#3 Meeker

#4 Union Colony Prep

#5 Simla

#6 Fowler

#7 Wiggins

#8 West Grand

#9 Sedgwick County

#10 Rye

#11 Dolores

#12 Highland

Bracket Note: District Matchups will be avoided in first round and 24-32 can be moved due to geography.  I will not move teams due to geography and just avoid league matchups.

Bracket: Must win your region to advance

Region 1
#1 Denver Christian
#24 Sanford
#36 Byers

 

Region 2
#2 Limon
#23 Holyoke
#35 Colorado Springs School

 

Region 3
#3 Meeker
#22 Peyton
#34 Platte Canyon

 

Region 4
#4 Union Colony Prep
#21 Rocky Ford
#33 Dayspring Christian

 

Region 5
#5 Simla
#20 Telluride
#32 Ignacio

 

Region 6
#6 Fowler
#19 Clear Creek
#31 Vail Christian

 

Region 7
#7 Wiggins
#18 Dawson School
#30 Calhan

 

Region 8
#8 West Grand
#17 Fountain Valley
#29 John Mall

 

Region 9
#9 Sedgwick County
#16 Del Norte
#28 Plateau Valley

 

Region 10
#10 Rye
#15 Yuma
#27 Vail Mountain

 

Region 11
#11 Dolores
#14 Hoehne
#26 Soroco

 

Region 12
#12 Highland
#13 Swink
#25 Akron

 

State Tournament Bracket

Seeded by RPI Prior to Regional Tournament only.

These are the 12 teams I think will qualify for the State Tournament:

Limon, Denver Christian, Meeker, Union Colony Prep, Simla, Fowler, Wiggins, West Grand, Del Norte, Yuma, Dolores, Highland

Winners Bracket

#1 Denver Christian vs Winner of #8 vs #9
#8 West Grand vs #9 Dolores

 

#4 Union Colony vs Winner of #5 vs #12
#5 Simla vs #12 Del Norte

 

#3 Meeker vs Winner of #6 vs #11
#6 Fowler vs #11 Yuma

 

#2 Limon vs Winner of #7 vs #10
#7 Wiggins vs #10 Highland

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s