2A Girls Basketball Top Ten Breakdown

Girls Basketball Class 2A District Predictions

OTSports Limon vs KC
Picture by OTSportsChek

Girls Basketball Class 2A District Predictions

In Class 2A you must finish in the Top 4 of your districts to make it to Regionals (5 for District 5 or 3 for District 3).  Class 2A also gives the league champion the right to host a regional.  This is my early season league predictions and I won’t post this again till after break.

District 1

  1. Del Norte
  2. Sanford
  3. Center
  4. Sargent

Del Norte and Sanford are automatically qualified for Regionals receiving byes in the quarterfinals.  It’s win or go home for the other 4 teams.  I am picking Center over Custer County which should be a good game and Sargent over South Park in the other game.  Center and Sargent would qualify for regionals with the wins joining Del Norte and Sanford.  In the semifinals I am going with Del Norte over Center and Sanford over Sargent.  The District 1 championship would be the third meeting between Del Norte and Sanford with Del Norte winning the first two.  In the District 1 championship I am going Del Norte over Sanford and in the third-place game I am going Center over Sargent.

District 2

  1. Holyoke
  2. Sedgwick County
  3. Wray
  4. Yuma

Holyoke and Yuma automatically qualify for Regionals receiving byes in the quarterfinals.  The other 4 teams must fight to get to regionals.  My quarterfinal predictions are Wray over Wiggins and Sedgwick County over Akron.  Wray and Sedgwick County would join Yuma and Holyoke as Regional Qualifiers.  In the semifinals I am going Holyoke over Wray and Sedgwick County over Yuma.  In the District 2 championship I am going Holyoke over Sedgwick County and in the third-place game going Wray over Yuma.

District 3 (Only 3 teams make it to Regionals)

  1. Ignacio
  2. Dolores
  3. Mancos

District 3 gets just 3 teams into regionals.  Things kick off tonight in the first-round game between Ridgway and Mancos.  Ridgway won the previous meeting by 2 but this time I am going with Mancos over Ridgway and they will face Ignacio in the semifinals.  In the semifinals I am picking Ignacio over Ridgway and Dolores over Telluride.  Ignacio and Dolores would qualify for Regionals.  In the District 3 championship I am going Ignacio over Dolores.   In the third-place game I am going Mancos over Telluride to qualify for Regionals.

District 4

  1. Limon
  2. Denver Christian
  3. Byers
  4. Lotus School

The District 4 tournament got underway last night with a pair of pigtail games.  Front Range Christian and Platte Canyon were victorious and moved into the quarterfinals.  District 4 does not start play until Wednesday.  I think 3 of the 4 games will be very interesting games and possibly could see an upset or two.  My quarterfinals predictions are Limon over Front Range Christian, Byers over Burlington, Lotus School over Clear Creek, and Denver Christian over Platte Canyon.  Limon, Byers, Denver Christian, and Lotus School would all qualify for Regionals.  In the semifinals I am going Limon over Byers and Denver Christian over Lotus School.  I am picking Limon over Denver Christian in the District Championship and in the third-place game I am going with Byers over Lotus School.

District 5 (5 teams into regionals)

  1. Meeker
  2. Soroco
  3. Hotchkiss
  4. Hayden
  5. Rangely

Two pigtail games were played last night in District 5.  Paonia and West Grand both won to keep their Regional hopes alive.  Remember District 5 gets 5 teams into Regionals and play a consolation bracket to get the 5th team.  My quarterfinals predictions are Meeker over West Grand, Hayden over Plateau Valley, Hotchkiss over Paonia, and Soroco over Rangely.  Meeker, Hayden, Hotchkiss, and Soroco would all qualify for Regionals.  In the Consolation semifinals I am picking Plateau Valley over West Grand and Rangely over Paonia.  In the 5th place game I am going Rangely over Plateau Valley to qualify for Regionals.  In the semifinals I am going Meeker over Hayden and Soroco over Hotchkiss.  In the District 5 championship I am picking Meeker over Soroco and in the third-place game I am going Hotchkiss over Hayden.

District 6

  1. Rye
  2. Rocky Ford
  3. Swink
  4. Holly

Unlike the Boys District 6 has not kicked off yet and we still must decide the Quarterfinals Round which gets underway tonight.  Win or go home is the theme tonight and two of the four games should be good ones.  I am going Rocky Ford over Las Animas, Holly over Hoehne, Swink over Fowler, and Rye over Crowley County.  Rocky Ford, Holly, Swink, and Rye would be the 4 Regionals qualifiers.  In the semifinals I am picking Rocky Ford over Holly and Rye over Swink.  In the District 6 championship we would have a great matchup between Rye and Rocky Ford.  I am picking Rye over Rocky Ford in the District 6 championship and in the third-place game I am going Swink over Holly.

District 7

  1. Heritage Christian
  2. Dawson School
  3. Gilpin County
  4. Union Colony Prep

1 pigtail game was played in District 7.  Lyons was able to get the win and advance into the Quarterfinals.  You must win in the Quarterfinals to get to regionals.  I am going with Heritage Christian over Lyons, Union Colony Prep over Loveland Classical, Gilpin County over Highland, and Dawson School over Dayspring Christian.  Heritage Christian, Union Colony Prep, Gilpin county, and Dawson School would be the Regional Qualifiers.  In the semifinals I am going Heritage Christian over Union Colony Prep and Dawson school over Gilpin County.  In the District 7 championship I am going Heritage Christian over Dawson School and in the third-place game I am going Gilpin County over Union Colony Prep.

District 8

  1. Simla
  2. Colorado Springs School
  3. Peyton
  4. Calhan

The District 8 Girls get underway tonight with the Quarterfinals.  Survive and Advance is the key for all teams playing tonight.  I am going with Simla over Miami-Yoder, Calhan over Dolores Huerta, Peyton over Thomas MacLaren, and Colorado Springs School over Fountain Valley.  Simla, Calhan, Peyton, and CSS would all qualify for Regionals.  In the semifinals I am going Simla over Calhan and CSS over Peyton.  In the District 8 championship I am picking Simla over Colorado Springs School and Peyton over Calhan in the third-place game.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s