Football News

Class 2A Football End of the Season Awards

Picture by OTSportChek

Class 2A Football End of the Season Awards

My 2021 Class 2A End of the Season Awards.  Picking is never easy and usually takes me a while to decide on any of these awards. I physically could not make every game, so I used stats and tried to watch any film available.  I will not lie, and I leaned towards teams that made the playoffs for picking First/Second team all-State.

Quick Note: If your team has not posted stats it is very hard for me to give awards to players with no stats even if your team is doing good, I cannot guess stats.

One other Note: Being a lineman in high school it also hurt me inside not giving any offensive lineman awards.  Just know that everyone on this list needs a good offensive line. I am listing entire offensive line units, if you have starters you want named just shoot me a message and I will get them added.

Quick Note: Only one team per player, you cannot be on both offense or defense. If you think I missed someone message me and I will take a look. If you would like an award mailed or emailed to you let me know!

Player of the Year

Greg Garza Sr. University High School; 2589 yards passing, 27 passing TDs to just 9 INTs, 55.7% completion, 404 yards rushing and 17 Rushing TDs

Picture by OTSportChek

Offensive Player of the Year

Eddie Lemos Sr. Resurrection Christian; 1431 yards rushing, 10.2 yards per carry, 22 rushing TDs, 418 yards passing, and 7 passing TDs

(Could use a picture)

Defensive Player of the Year

Ryan Dirksen Sr. Eaton High School; 113 Total Tackles, 20 Tackles for Loss, 13.5 Sacks, 3 Fumble Recoveries, 2 Forced Fumbles, and 1 Defensive TD

Player of the Playoffs

Walker Martin Jr. Eaton High School; 520 passing yards, 7 passing TDs to just 1 INT, 224 yards rushing and 2 rushing TDs, and 1 INT

Newcomer of the Year: (Given to a first-year starter)

Ty Reed Fr. Delta High School; 914 yards passing, 13 passing TDs, 329 yards rushing, and 14 Rushing TDs

Special Teams Player of the Year (Given to Kicker, Kick Returner or Punt Returner)

Jose Lopez Sr. Eaton High School; 53 of 56 on PATs, 90% Accurate, 7 of 11 on Field Goal Attempts, 70 Kickoffs Averaging 53.6 yards per kick, 28 Touchbacks

(Could use a picture)

Surprise team of the Year

Bayfield went 0-4 last season and did not make the playoffs.  This season Bayfield improved to 7-2 and reached the playoffs.

Coach of the Year

Zac Lemon, Eaton High School

Position Awards:

QB of the Year: Greg Garza Sr. University High School; 2589 yards passing, 55.7 completion %, 27 passing TDs to just 9 INTs, 404 yards rushing and 17 rushing TDs

RB of the Year: Cade Palmer Sr. Classical Academy; 1541 yards rushing, averaging 12.5 yards per carry, 23 rushing TDs

WR of the Year: Kade Jones Jr. Alamosa High School; 946 yards receiving and 12 receiving TDs

Most Tackles: Cody Connor Sr. Faith Christian; 147 Total Tackles, (57 Solo & 90 Assists)

Most Sacks: Dom Butts Jr. Severance High School; 14.5 Sacks

Most Tackles for Loss: Cody Connor Sr. Faith Christian; 27.0 Tackles for Loss

Most Interceptions: Giovanni Mendoza Sr. Valley & Kanon Padilla Sr. University; 8 INTs

Freshman Player of the Year: Ty Reed Fr. Delta High School

Sophomore Player of the Year: Luke Garner So. La Junta High School

Junior Player of the Year: Evan Atkin Jr. Moffat County High School

Senior Player of the Year: Greg Garza Sr. University High School

Class 1A MileHigh Prep Report All-State Teams

1st Team Offense

QB Greg Garza Sr. University High School

QB Nolan Hertzke Jr. Severance High School

QB/RB Eddie Lemos Sr. Resurrection Christian High School

QB Walker Martin Jr. Eaton High School

RB Cade Palmer Sr. Classical Academy

RB Evan Atkin Jr. Moffat County High School

RB Timothy Horn Sr. Delta High School

RB Cesar Hinojos Sr. Brush High School

RB Ethan Florez Sr. Eaton High School

WR Kade Jones Jr. Alamosa High School

Eaton Offensive Line

Brush Offensive Line

Severance Offensive Line

Resurrection Christian Offensive Line

2nd Team Offense

QB Kasey Jones Jr. Alamosa High School

QB Isaiah Eliot Jr. The Academy

QB Kade Schneider Jr. Basalt High School

QB Isaac Ross Sr. Bayfield High School

QB Ty Reed Fr. Delta High School

RB Cade Dunlap Sr. Resurrection Christian

RB Finn Cooper Sr. Kent Denver

RB Zayne Stam Sr. Weld Central High School

RB Cael Schaefer Sr. Bayfield High School

RB/WR Jace Perez Sr. Elizabeth High School

WR Trevin Hull Sr. Severance High School

University Offensive Line

Classical Academy Offensive Line

Delta Offensive Line

Honorable Mention

Noah Sederwall Sr. Faith Christian, Austin Bushlack Jr. D’Evelyn, Nate Gentzel So. Manitou Springs, Davis Emery Sr. Middle Park, Ryan Peck Sr. Moffat County, Sam Guilez Sr. Classical Academy, Alejandro Maltos-Garcia Sr. Brush, Gunner Johnson Sr. Englewood, Luke Garner So. La Junta, Howdy Johnson So. Platte Valley, Jeremiah Martinez Jr. La Junta, Gavin Lindahl So. Pagosa Springs, Toto Fletchall Sr. Rifle, Cooper Connelley So. Elizabeth, Cooper Crawford Jr. Basalt, Jake Shorb Sr. Severance, Dante Gonzales jr. Sr. Alamosa, Tayt Chacon Sr. University, Uriah Hurd Sr. Northfiled, Jackson Cimino Sr. Middle Park, Jaydin Hedelius Sr. Berthoud, Giovanni Mendoza Sr. Valley, Troy Motley Sr. Northfield, Evan Sowards Sr. Alamosa, Elizabeth Offensive Line, Classical Academy Offensive Line, Platte Valley Offensive Line, Basalt Offensive Line, Moffat County Offensive Line, Alamosa Offensive Line, Bayfield Offensive Line

1st Team Defense

Ryan Dirksen Sr. Eaton High School

Colby Runner Jr. Severance High School

Justin Hawthorne Sr. Resurrection Christian

Ryder True Jr. Eaton High School

Hunter Goff Sr. Delta High School

Cody Conner Sr. Faith Christian

Kaden Moriarty Sr. Brush High School

Trevin Beckman Jr. Basalt High School

Josh Snyder Jr. Classical Academy

Dom Butts Jr. Severance High School

Kanon Padilla Sr. University High School

Ethan Hafey Sr. Moffat County High School

2nd Team Defense

Aaron Rios Sr. Platte Valley High School

Morgan Tribbett Jr. Eaton High School

Reece Gazdik Sr. Severance High School

Corbin Miller Jr. The Academy

Caden Donovan Sr. Severance High School

Jack Virgil Sr. University High School

Hunter Johnson Sr. Englewood High School

Brenden Sneller Jr. Lamar High School

Donovan Ramirez Sr. Alamosa High School

Ty Griffith Jr. Brush High School

Ryan Connelley Sr. Elizabeth High School

Kobe Prior Sr. Bayfield High School

Honorable Mention

Tanner Shannon Sr. Middle Park, Drew Johnson Jr. Salida, Luke Harrington So. Kent Denver, Rowdy Yates So. Kent Denver, Peter Mcdermott Sr. Kent Denver, Ian Hafey So. Moffat County, Cort Murphy Jr. Moffat County, Zac Grable Jr. Eaton High School, Clay Sandridge Jr. Delta, Tucker Johnson So. Delta, Will Reeves So. Resurrection Christian, Grant Applebee So. Resurrection Christian, Andrew Raso Jr. La Junta, Sam Sherry Sr. Basalt, Jack Easterly So. Northfield, Josh Snyder Jr. Classical Academy, Corbin Miller Jr. The Academy, Braden Collins Sr. Salida, Ben Clayton So. Salida, Masen Campbell Fr. Severance, Devyn Lauer Sr. Platte Valley, Kyle Vanek Jr. D’Evelyn, Kian Baxley Jr. University, Kafui Fiadonu Fr. D’Evelyn, Na’marcus Williams Sr. Denver West, Andrew Peacock Sr. Bayfield, Ethan Aragundi Jr. Classical Academy, Trent Salberg Sr. Eaton, Deegan Barnes Jr. Bayfield, Andrew Harper Sr. Woodland Park