Class 2A Girls Basketball Breakdowns

Class 2A Girls Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 11

This Article is sponsored by: Elite Construction located in Monte Vista and Covering the San Luis Valley, call Jake Medina at 719-850-4996.  Elite Construction is “The Small Guy with Big Results”

Class 2A Girls Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 11

Final Two days of the regular season.  Some games still remain that will affect some Districts and will be fun to watch heading into the final 2 days.  Remember if you get hot in time for the District Tournament that is what really matters. For my Predictions I will be using the 3 teams I selected in my District Predictions Article posted earlier.  I will then use RPI to seed the field.  I will pick the 8 teams I think qualify for State based on these Regional Predictions/Projections.

Class 2A

  • Each District qualifies 3 teams to Regionals, with the remaining 8 teams determined by the next high RPI scores.
  • The District Champions shall be seeded 1-8 based on RPI and shall host the regional tournaments.
  • The remainder of the teams shall be seeded 9-32 by RPI avoiding first round district matchups.
  • RPI Seeds 25-32 may be moved to accommodate geography if it benefits the entire bracket.
  • The 8 regional winners shall advance to the state tournament.
  • After the Final 8 teams have been determined, the teams will be re-seeded based on the following: Final RPI, previous District Matchups, Head-to-Head competition, and common opponents.

District Qualifiers, ()=RPI

District 1: Sanford (2), Sargent (8), Del Norte (27)

District 2: Holyoke (1), Sedgwick County (6), Akron (13)

District 3: Cedaredge (7), Mancos (17), Ignacio (29)

District 4: Limon (3), Denver Christian (18), Byers (33)

District 5: Soroco (5), Meeker (23), Plateau Valley (28)

District 6: Rye (4), Hoehne (9), Swink (16)

District 7: Heritage Christian (10), Dayspring Christian (12), Gilpin County (20)

District 8: Peyton (11), Fountain Valley (21), Calhan (49)

At-Large Berths

Wiggins (14), Yuma (15), Wray (19), Center (22), Fowler (24), Olathe (25), Burlington (26), Monte Vista (30)

First Four Out

Front Range Christian (31), Rangely (32), Hayden (34), Holly (35)

District Champions and Regional Hosts:

District 1: Sanford (2)

District 2: Holyoke (1)

District 3: Cedaredge (7)

District 4: Limon (3)

District 5: Soroco (5)

District 6: Rye (4)

District 7: Heritage Christian (10)

District 8: Peyton (11)

 Bracket- District matchups will be avoided in the first round.  8 Regional winners qualifying for state.  State will be re-seeded! And play a consolation bracket!

Region 1
*#1 Holyoke vs #32 Calhan
#16 Swink vs #17 Mancos
Region 2
*#8 Peyton vs #25 Olathe
#9 Sedgwick County vs #24 Fowler
Region 3
*#5 Soroco vs #28 Del Norte
#12 Dayspring Christian vs #21 Wray
Region 4
*#4 Rye vs #29 Ignacio
#13 Akron vs #20 Center
Region 5
*#2 Sanford vs #31 Byers
#15 Yuma vs #18 Denver Christian
Region 6
*#7 Heritage Christian vs #26 Burlington
#10 Sargent vs #23 Swink
Region 7
*#6 Cedaredge vs #27 Plateau Valley
#11 Hoehne vs #22 Center
Region 8
*#3 Limon vs #30 Monte Vista
#14 Wiggins vs #19 Gilpin County

*= Regional Host

My State Qualifier Picks

Here are the 8 teams I think will qualify for the state tournament based on my Regional Projections. 

Holyoke, Peyton, Soroco, Rye, Sanford, Sargent, Cedaredge, Limon

As you will see seeding for the regional tournament could be key to some teams qualifying for the state tournament.  Still, plenty of time for the RPI to move some teams up or down.  Here is how I think the State Tournament could be seeded:

#1 Holyoke vs #8 Sargent

#4 Rye vs #5 Soroco

#2 Sanford vs #7 Peyton

#3 Limon vs #6 Cedaredge