Boys and Girls Basketball News and Prediction Results

Mile High Prep Report Class 2A Girls Basketball End of the Year Awards 2021-2022

Picture by OTSportChek

Class 2A Girls Basketball End of the Year Awards 2021-2022

I am sticking to a similar format as last year.  Picking my player of the year can be from any team.  Player of the Tournament will be from a different team than the Player of the year.  Picking my All State Teams is not easy.  I made sure if your team made it to state they at least get 1 player on a team.  When comparing two similar players I go with teams that made it to regional over teams that don’t.  (If I do not have stats for your team then I cannot pick a player.  I can get stat via Email, Maxpreps, messenger, or Hudl. Stats provided by Maxpreps.com  (If you think I missed anyone shoot me a message or email).  Remember these awards are from Mile High Prep Report.  CHSAA official All-state awards will be released at CHSAAnow.com.

Player of the Year

Kristin Vieselmeyer Sr. Holyoke High School

Picture by OTSportChek

Player of the State Tournament

Asia Caldon Sr. Sanford High School

Picture by Vibrant Valley Photography

Most Point Per Game

Chyann Kelly Sr. Platte Canyon High School, 22.5 PPG

Most Rebounds Per Game

Daisy Palacio Jr. Vail Christian, 15.3 RPG

Most Assist Per Game

Avery Hughes Jr. Heritage Christian, 5.7 APG

Best Free Throw % (Minimum 34 attempts)

Cheyenne Caldon Sr. Sanford, 89% Free Throw Percentage, 70 out of 79

Freshmen of the Year

Kiyarra Williams Fr. Burlington High School

Newcomer of the Year (A non-freshman player receiving first big minutes of career.)

AJ Mannering So. Peyton High School

Coach of the Year

John Baumgartner, Holyoke High School

Mile High Prep Report 1st Team All State (10 Per team)

Kristin Vieselmeyer Sr. Holyoke High School

Asia Caldon Sr. Sanford High School

Sydney Adamson Sr. Rye High School

Trista Marx Sr. Limon High School

AJ Mannering So. Peyton High School

Karly Godsey Sr. Wray High School

Kayedence Bruner Sr. Soroco High School

Alison Woodhams Sr. Sedgwick County

Addi Kessinger So. Akron High School

Corrin Sides Sr. Dayspring Christian

Mile High Prep Report 2nd Team All State (10 Per Team)

Sophie Adamson Sr. Rye High School

Cheyenne Caldon Sr. Sanford High School

Kiyarra Williams Fr. Burlington High School

Sarah Kracht Sr. Meeker High School

Kali Siemers Sr. Heritage Christian High School

Skyley Ramsey Jr. Gilpin County High School

Lauren Herman Sr. Holyoke High School

Paige McGovern Sr. Cedaredge High School

Rachael White Sr. Wiggins High School

Lea Richardson Jr. Yuma High School

Mile High Prep Report Honorable Mention

Elyce Talavera Sr. Holyoke, Avryn Smith Sr. Sanford, Jordan Holgerson-Rahl So. Rye, Jentri Marx So. Limon, Jordyn Tacha Sr. Limon, Megan Gastineau Sr. Cedaredge, Abbie Nickell So. Peyton, Raelyn Koenig Jr. Wiggins, Aliya McClanahan Jr. Dayspring Christian, Trinitee Holmes So. Burlington, Quincy Basler Sr. Akron, Justina Bayles Sr. Mancos, Mariah Lopez Jr. Dolores Huerta, Sidney Larrew Sr. Swink, Kamiree Fuller Fr. Denver Christian, Sophie Bull Sr. Denver Christian, Alyssa Maestas So. Fowler, Larissa Salmans Jr. Wray, Hailey Knowles Sr. Meeker, Kelci Madrid Jr. Del Norte, Abigail Smith Jr. Gilpin County, Emma Budimlya Jr. Front Range Christian, Avery Hughes Jr. Heritage Christian, Tori Shockman Sr. Byers, Trynity Martin So. Hoehne, Nevaeh Martinez Sr. Hoehne, Mary Scoggins Sr. Rangely, Alexis Varela Sr. Center, Gabby Jones Sr. Sargent, Mary Willis Sr. Sargent, Quin Lewis Fr. Fountain Valley, Avaleena Nanaeto Sr. Ignacio, Jensen Renquist Jr. Sedgwick County, Kierra Ehnes Jr. Sedgwick County, Haley Bernal Sr. Monte Vista, Amana Malki Sr. Lotus School, Chyann Kelly Sr. Platte Canyon, Mia Chavez Sr. Colorado Springs School, Maddisyn Miller Jr. Plateau Valley, Annabelle Biggar Jr. Dawson School