Football News

MileHigh Prep Report Class 2A League Awards.

MileHigh Prep Report Class 2A League Awards.

My Fourth annual All-League Awards.  1 Player Per Offensive and Defensive Team If you make offense or defense, you will not be on both.  I will pick a Player of the League, Coach of the League, Special Teams Player of the League, and Surprise Team of the League.  If you would like a certificate, let me know and will mail you one or email them to you. Also, I do miss people if I missed someone let me know and I will look.  Remember these awards are from MileHigh Prep Report and not from the Official Leagues. 

Quick Note: If your team has not posted stats, it is very hard for me to give awards to players with no stats even if your team is doing good, I cannot guess stats.

One other Note: Being a lineman in high school it also hurt me inside not giving any offensive lineman awards.  I will give 1 to 2 Offensive Line Units out.  If you know the exact names and year, please message me and I will add names next to the offensive line.

If you think I missed someone, just send me a message. Playoffs do not affect this.

League One

Player of the League:

Austin Bushlack Sr. D’Evelyn, 2717 yards passing, 30 TDs, 11 INTs, 320 yards rushing, and 3 rushing TDs,

Coach of the League:

Anthony Rankin, D’Evelyn High School

Surprise Team of the League:

Wellington HS

All League One Awards

League One Offensive Team

QB Austin Bushlack Sr. D’Evelyn

WR Gabe Jackson Sr. D’Evelyn

WR Ethan Bushlack Sr. D’Evelyn

RB James Newton Sr. Bennett

RB Connor Rayburn Sr. Bennett

QB Carson Hawkins Sr. Bennett

QB Howdy Johnson Jr. Platte Valley

RB Justin Pfannebecker Sr. Platte Valley

QB Carson Adolf So. Valley

RB Julian Ramirez Jr. Valley

RB Cash Altschwager So. Wellington

QB Tanner Gray Fr. Wellington

WR Luis Diaz Sr. Prospect Ridge

D’Evelyn Offensive Line

Bennett Offensive Line

League One Defensive Team

Kyle Vanek Sr. D’Evelyn

Brad Fuller Jr. D’Evelyn

Sambo Heng So. D’Evelyn

Isaak Copeland Sr. Bennett

Brody Hawes So. Bennett

Triston Cronk Jr. Bennett

Bryant Beaman Jr. Platte Valley

Colton Patch Sr. Platte Valley

Julian Marquez Jr. Platte Valley

Dough Nalley Sr. Platte Valley

Blake Herman Sr. Valley

Aidan Trujillo Sr. Valley

Ian Allison Fr. Wellington

Tyler Shaffer Fr. Wellington

Teddy Cundiff Sr. Prospect Ridge

Honorable Mention Offense & Defense

Platte Valley Offensive Line, Valley Offensive Line, Brennan Fuhr Sr. D’Evelyn, Aiden Morris Sr. D’Evelyn, Carter Larsen Jr. D’Evelyn, Carson Hawkins Sr. Bennett, Wesley Dubois Sr. Bennett, Matthew Rudd Sr. Bennett, Nikolas Newman Sr. Platte Valley, Cody Helms Jr. Platte Valley, Josh Eagleton Jr. Platte Valley, Aidan Brownell Jr. Valley, Marcus Vialpando So. Valley, Tyson Alps Jr. Valley, Austin Moya So. Valley, Caden Keller Fr. Wellington, Isaac Dunkin So. Wellington, Azuya Gracey Fr. Wellington, Canyon Brede So. Wellington, Elik Hrivnak Sr. Prospect Ridge, Torrin Bennett Jr. Prospect Ridge, Ahston LeRoy Sr. Prospect Ridge, Chase Schaffer Sr. Prospect Ridge, Brady McKenney So. Prospect Ridge

Special Teams Player of the League

Aiden Morris Sr. D’Evelyn

League Two Awards

Player of the League:

Ty Griffith Sr. Brush, 325 yards passing, 1 passing TD, 1139 yards rushing, 19 rushing TDs, 82 Tackles, 8 TFL, 1 Sack, 1 Forced Safety, and 1 Interception

Coach of the League:

Mark Brown, University High School

Surprise Team of the League:

Arvada HS

All League Two Awards

League Two Offensive Team

QB Coel Croissant Jr. University

RB Paxton Daggett Sr. University

WR Logan Getting Sr. University

QB/RB Ty Griffith Sr. Brush

RB Tanner Ludgate Jr. Brush

QB Trevor Lucero Jr. Arvada

WR Jerriah Arellano Fr. Arvada

WR Ivan Rodriguez Sr. Arvada

QB Hunter Camara Sr. Weld Central

RB Marcello Rossi So. Weld Central

QB Wyatt Buckley Sr. Sterling

RB Nathaniel Whited Sr. Sterling

QB Alex Kolczak So. Timnath

University Offensive Line

Brush Offensive Line

League Two Defensive Team

Kian Baxley Sr. University

Chase Heck Sr. University

Giovanni De Santiago Jr. University

Cole Curtis Jr. Brush

Dominick Ontiveros Sr. Brush

Kale Stegner Sr. Brush

Kaden Castrup Sr. Brush

Gabriel Munguia Jr. Arvada

Jaidyn Gonzales Sr. Arvada

Cyler Troutner Jr. Weld Central

Marcus Feist Sr. Weld Central

Ayden Gandee So. Sterling

Gage Parker Jr. Sterling

Vince Hochhalter So. Timnath

Honorable Mention Offense & Defense

Arvada Offensive Line, Weld Central Offensive Line, Alex Molina Sr. University, Luis Puga Jr. University, Jacob Cruz Jr. University, Gage Schminke So. University, Brody Dick Jr. Brush, Wiley Eicher Jr. Brush, Dillon Snelling Jr. Brush, Hunter Proctor Jr. Brush, Adrian Campos Sr. Arvada, Noe Rodriguez Sr. Arvada, Christian Lake Jr. Arvada, Bryce Ridens Sr. Weld Central, Chad Deckinga Sr. Weld Central, Daylen Granieer Sr. Weld Central, Zach Miller Jr. Weld Central, Kaden Maikowski So. Sterling, Manuel Renteria Jr. Sterling, Braden Pollyea Fr. Timnath, Cade Geist Fr. Timnath Fr. Timnath

Special Teams Player of the League

Avery Suhr So. University

League Three Awards

Player of the League:

Morgan Tribbett Sr. Eaton, 621 yards rushing, 6.8 yards per carry, 7 rushing TDs, 1 receiving TD, 76 Tackles, 24 TFL, 6 Sacks, and 3 Fumble Recoveries

Coach of the League:

Zac Lemon, Eaton High School

Surprise Team of the League:

Berthoud HS

All League Three Awards

League Three Offensive Team

QB Walker Martin Sr. Eaton

WR Zac Grable Sr. Eaton

WR Tate Smith Sr. Eaton

QB Isaiah Eliot Sr. The Academy

RB J Donahue Sr. The Academy

WR Derrek Rael Sr. The Academy

RB Alex Larson Jr. Berthoud

QB Skyler Streicher So. Berthoud

RB Ben Hughes Sr. Berthoud

QB William Alvardo Sr. Fort Lupton

WR Anthony Blan-Mendenhall Jr. Fort Lupton

QB Jesse Hamric Jr. Steamboat Springs

WR Austin Moore Sr. Steamboat Springs

QB Jack Mauldin Sr. Faith Christian

Eaton Offensive Line

The Academy Offensive Line

Berthoud Offensive Line

League Three Defensive Team

Ryder True Sr. Eaton

Morgan Tribbett Sr. Eaton

Gunnar Clary So. Eaton

Corbin Miller Sr. The Academy

Andres Mendoza So. The Academy

Marcus Arzberger Sr. The Academy

Ben Larson Jr. Berthoud

Aiden McGrath Jr. Berthoud

Joey Finnegan Jr. Berthoud

Kayden Taylor Jr. Fort Lupton

Royce Guerrero So. Fort Lupton

Andrew Kempers Sr. Steamboat Springs

Ryan Schott Jr. Steamboat Springs

Brennan Berryhill Sr. Faith Christian

Honorable Mention Offense & Defense

Fort Lupton Offensive Line, Steamboat Springs Offensive Line, Zack Maske Jr. Eaton, Brenson hood Jr. Eaton, Trent Salbert Sr. Eaton, Austin Martinez Sr. Eaton, Noah Dotterer Sr. The Academy, Zach Vokal Jr. The Academy, Andres Mendoza So. The Academy, Elisha Mosher So. Berthoud, Daniel Mohoney Jr. Berthoud, Benjamin Schroeder So. Berthoud, Dimitri Alarcon Jr. Fort Lupton, Kayden Derbigny Sr. Fort Lupton, Antonio Gonzales Sr. Fort Lupton, Josh Helvig Sr. Fort Lupton, Cade Gedeon Sr. Steamboat Springs, Landon Smith Sr. Steamboat Springs, Austin Moore Sr. Steamboat Springs, Jacob Skolnick Sr. Steamboat Springs, Dante Vigil So. Faith Christian, Sullivan Strange So. Faith Christian, Will Reed Jr. Faith Christian, Carson Craig So. Faith Christian

Special Teams Player of the League

Zac Grable Sr. Eaton

This article is sponsored by The Village Pub located in Saguache, CO. The Village Pug offers fresh ingredients and many of our menu items are made from scratch from local products.

League Four Awards

Player of the League:

Ethan Aragundi Sr. Classical Academy, 1085 yards rushing, 14 rushing TDs, 35 Tackles, 1 TFL, 1 Sack, 1 Blocked Punt, and 1 Fumble Recovery

Coach of the League:

Michael Zoesch, Elizabeth High School

Surprise Team of the League:

Englewood

All League Four Awards

League Four Offensive Team

RB Cooper Connelley Jr. Elizabeth

RB Ethan Stone Jr. Elizabeth

QB Jason Weber Sr. Elizabeth

RB Ethan Aragundi Sr. Classical Academy

QB Andrew Brown So. Classical Academy

QB Carson Campbell So. Englewood

RB Isaiah Sergoviano Sr. Englewood

RB Ahmed Hussein Jr. Denver West

RB KJ Chase Jr. Denver West

WR Logan Owens Sr. Englewood

Elizabeth Offensive Line

Classical Academy Offensive Line

Englewood Offensive Line

League Four Defensive Team

Wes Noe So. Elizabeth

Reiley Callighan Sr. Elizabeth

Jackson Zander Jr. Elizabeth

Blake Van Tongeren Sr. Classical Academy

Dylan Gould Sr. Classical Academy

Kaden Rusin Sr. Classical Academy

Aaron Johnson Sr. Classical Academy

Chase Apodaca Sr. Englewood

Benedict Stur Sr. Englewood

Jayce Prante Jr. Englewood

Donevin Garcia Jr. Denver West

Angelo Sandoval Jr. Denver West

Honorable Mention Offense & Defense

Kent Denver Offensive Line, Malachi Mariscal Jr. Elizabeth, Ronald Wagner Sr. Elizabeth, Tucker Noe Sr. Elizabeth, Cody Wade Sr. Elizabeth, Tanner Eide Sr. Classical Academy, Josh Snyder Sr. Classical Academy, Campbell Gaw Jr. Classical Academy, Michael Wu Jr. Classical Academy, Bailey Boucher Sr. Englewood, Deaon Robinson So. Englewood, Tanzer Johnson Jr. Englewood, Benjamin Chacon Sr. Denver West, Alexander Ramos Jr. Denver West, Chris Munoz Jr. Denver West, Saul Hernandez Sr. Denver West

(No stats Kent Denver and Alameda)

Special Teams Player of the League

Evan Lapoure Sr. Classical Academy

League Five Awards

Player of the League:

Konner Workman Sr. Delta, 725 yards rushing, 6.7 yards per carry, 5 rushing TDs, 104 Tackles, 14 TFL, 10 Sacks, 3 Interceptions, 1 Forced Fumble, and 1 Defensive TD

Coach of the League:

Ben Johnson, Delta High School

Surprise Team of the League:

Montezuma-Cortez

All League Five Awards

League Five Offensive Team

QB Ty Reed So. Delta

QB/WR Landan Clay So. Delta

RB Konner Workman Sr. Delta

RB Esai Carrillo Jr. Delta

QB Aaron Aucoin Sr. Pagosa Springs

RB Gavin Lindahl Jr. Pagosa Springs

RB Colton Lucero Fr. Pagosa Springs

QB Jake Blackmer Sr. Montezuma-Cortez

RB Tay Wheat So. Montezuma-Cortez

WR Zander Cruzan Sr. Montezuma-Cortez

QB Caiven Lake Jr. Salida

RB Christopher Graf Jr. Salida

QB Deegan Barnes Sr. Bayfield

WR Lincoln Williams So. Bayfield

Delta Offensive Line

Montezuma-Cortez Offensive Line

Pagosa Springs Offensive Line

League Five Defensive Team

Clay Sandridge Sr. Delta

Talan Hulet Jr. Delta

Tuckerson Johnson Sr. Delta

Connor Stoltzfus Sr. Delta

Conner Kelly Jr. Pagosa Springs

Harley Armijo Jr. Pagosa Springs

Seth Aucoin Jr. Pagosa Springs

Ryder Higgins Sr. Montezuma-Cortez

Miles Frost Jr. Montezuma-Cortez

Caden Cote Sr. Montezuma-Cortez

Drew Johnson Sr. Salida

Brody Hudson So. Salida

Keaton Pickering Jr. Bayfield

Honorable Mention Offense & Defense

Salida Offensive Line, Bayfield Offensive Line, Gavin Brewer Sr. Delta, Xavier Martinez Jr. Delta, Alex Ward Sr. Delta, Landan Clay Jr. Delta, Rylan Bynum Jr. Delta, Chandler Mazur Sr. Pagosa Springs, Quinten Blankenship Sr. Pagosa Springs, Heath Fulbright Sr. Pagosa Springs, Shyoki Knapp So. Montezuma-Cortez, Dorrian Hilliard Sr. Montezuma-Cortez, Aden Beaman So. Montezuma-Cortez, Wyatt Farney So. Salida, Simon Bertolino Sr. Salida, Eddie Glaser Sr. Salida, Daniel Edgington Jr. Salida, Ben Clayton Jr. Salida, Granite Truby Jr. Bayfield, Donovan Candelaria Jr. Bayfield, C.J Lowe Sr. Bayfield

Special Teams Player of the League

Jose Olivas Sr. Delta

League Six Awards

Player of League:

Cooper Crawford, 1390 yards rushing, 8.6 yards per carry, 20 rushing TDs, 1 receiving TD, 26 tackles, 10 TFL, and 3 Sacks

Coach of the League:

Carl Frerichs, Basalt High School

Surprise Team of the League:

Rifle High School

All League Six Awards

League Six Offensive Team

QB Kaden Schneider Sr. Basalt

RB Cooper Crawford Sr. Basalt

WR Dylan Madden Sr. Basalt

QB Evan Beaver Jr. Moffat County

RB Evan Atkin Sr. Moffat County

QB Logan Gross Jr. Rifle

RB Nicholas Saldivar Sr. Rifle

RB Jordan Cedeno Sr. Grand Valley

RB Colton Clark Sr. Grand Valley

QB Tanner Benson Jr. Aspen

WR Henry Hurd So. Aspen

RB Brandon Short Sr. Coal Ridge

Basalt Offensive Line

Rifle Offensive Line

Moffat County Offensive Line

League Six Defensive Team

Noah Johnston Jr. Basalt

Will Daniel So. Basalt

Mav Dombrowski Jr. Basalt

Cort Murphy Sr. Moffat County

Michael Voloshin Sr. Moffat County

Aron Aguilar Jr. Moffat County

Zachary Hedman So. Moffat County

Parker Miller Jr. Rifle

Kaden Street Sr. Rifle

Javani Gonzalez Sr. Rifle

Preston Byrd Sr. Rifle

Jacob Doyle Sr. Grand Valley

Mason Schoppner So. Grand Valley

Landen Thurber So. Aspen

Roan Smith Jr. Aspen

Grayson Isenhart So. Coal Ridge

Honorable Mention Offense & Defense

Grand Valley Offensive Line, Aspen Offensive Line, Jamie Dolan Sr. Basalt, Trevin Beckman Sr. Basalt, Paul Schenck Jr. Basalt, Dylan Madden Sr. Basalt, Hudson Jones Jr. Moffat County, Ethan Schaaf Jr. Moffat County, Garrett Anson Sr. Moffat County, Johnny Lopez Sr. Moffat County, Isaac Valencia So. Rifle, Efren Bustillos Jr. Rifle, Sterling Cook Jr. Rifle, Andrew Horner So. Grand Valley, Brandon Garcia Sr. Grand Valley, Braden Allen Jr. Grand Valley, Jeremy Rugaard Sr. Grand Valley, Nate Thomas Sr. Aspen, Robbie McDade Sr. Aspen, Tanner Benson Jr. Aspen, Ryder Powell Sr. Coal Ridge, Carter Coon So. Coal Ridge, Jesus Camunez Sr. Coal Ridge, Ethan Sanchez So. Coal Ridge

Special Teams Player of the League

Will Keating Sr. Basalt

League Seven Awards

Player of League:

Lincoln Nix Sr. Florence, 1059 yards rushing, 7.8 yards per carry, 9 Rushing TDs, 65 Tackles, 9 TFL, 1 Sack, and 1 Fumble Recovery

Coach of the League:

Jeremy Nix, Florence High School

Surprise Team of the League:

Woodland Park HS

All League Seven Awards

League Seven Offensive Team

QB Levi Paxton Sr. Florence

RB Lincoln Nix Sr. Florence

WR Jesiah Cornwell Sr. Florence

QB Kasey Jones Sr. Alamosa

RB RJ Meis Jr. Alamosa

WR Brant Jackson Jr. Alamosa

RB Aiden Hernandez Sr. Woodland Park

QB Bryce Broeker Jr. Woodland Park

RB Aidan Hood So. Woodland Park

RB Jeremiah Martinez Sr. La Junta

QB Rylan Schmidt So. La Junta

QB Deyago Veasquez Jr. Lamar

WR Brendan Sneller Sr. Lamar

QB Nate Gentzel Jr. Manitou Springs

Florence Offensive Line

Alamosa Offensive Line

Woodland Park Offensive Line

League Seven Defensive Team

Weston Sweigert Sr. Florence

Ryan Howard Sr. Florence

Gunner Busetti Jr. Florence

Gage Goodall Jr. Florence

Kade Jones Sr. Alamosa

Cody Lopez Sr. Alamosa

Karter Tolsma Jr. Alamosa

Griffin King Jr. Woodland Park

Ben Summeril Sr. Woodland Park

Parker Shreeve So. Woodland Park

AJ Martinez Jr. La Junta

Dilan Ruiz Jr. La Junta

Axton Morales So. Lamar

Salvador Cadena Jr. Lamar

Logan Moore So. Manitou Springs

Honorable Mention Offense & Defense

La Junta Offensive Line, Lamar Offensive Line, Tanner Wrast Jr. Florence, Xavier Martinez Sr. Florence, Colin Finnigsmeier Sr. Florence, Michael Motz Jr. Alamosa, Carlos Garcia So. Alamosa, Javier Gonzalez Sr. Alamosa, Mikey Trujillo Jr. Alamosa, Marqus Schoenberger So. Woodland Park, Caleb Graves Sr. Woodland Park, DJ Summeril Sr. Woodland Park, Andrew Raso Sr. La Junta, Ethan Leyba Jr. La Junta, Logan Gearhart Sr. La Junta, Luke Garner Jr. La Junta, Zack Forbes Sr. Lamar, Austin Thacker Jr. Lamar, Rafe Cousins Sr. Lamar, Evan Scherr Sr. Manitou Springs, Tyler Maloney Sr. Manitou Springs, Bradyn Dowling Jr. Manitou Springs

Special Teams Player of the League

Gunner Phillips Jr. Florence


(Playoff Games do not factor into League Awards, I will do my version of All State once playoffs are complete)

This article is sponsored by The Village Pub located in Saguache, CO. The Village Pug offers fresh ingredients and many of our menu items are made from scratch from local products.