Class 3A Boys Basketball Breakdown, Class 3A Girls Basketball Breakdowns

Class 3A Boys & Girls Basketball, How to make it to District, Regionals, and State & District Alignment

Class 3A Boys & Girls Basketball, How to make it to District, Regionals, and State & District Alignment

Districts/Regionals/State:

1. Identical format for Boys & Girls

2. District seeding will be done by the CHSAA Seeding & Selection Index (50% Maxpreps & 50% RPI). Maxpreps and RPI will run through Districts.

3. District winners (8) advancing to the 32-team state bracket. District champions are guaranteed a top 8 (host slot) as long as they are in the top 16 of the CHSAA Seeding & Selection Index after Districts.

4. Remaining 24 teams are filled in by the CHSAA Seeding & Selection index published after Districts.

5. Seeding criteria for the 32-team state bracket-CHSAA Seeding & Selection Index published after Districts.  Seeds 9-24 are true seeded except to try and avoid league matchups in the FIRST ROUND ONLY.  Teams may be moved one spot up or down.  Teams 25-32 may be moved based upon geography and league matchups.

6. First two rounds of the state tournament (Regionals) will be hosted by the top seed in the quadrant of the bracket, over two days. (4-teams total).

7. Teams will not be reseeded prior to the final week-state championships (Final 8)

8. Top 8 teams will advance. Class 3A Great 8 will play a modified consolation bracket.  Teams losing on Thursday will not advance to Friday.

Class 3A Districts/Leagues

Metro-Conf-LP3A FrontierIM-SJ-SPBlack Forest-Santa Fe
Faith ChristianBennettBayfieldFountain Valley
Lotus SchoolBruce RandolphCentauriPeyton
ManualJeffersonCrested ButteRocky Ford
Prospect RidgeKIPP DenverIgnacioThomas MacLaren
Stargate SchoolLake CountyMontezuma-Cortez 
St. Mary’s Academy (Girls)Pinnacle Charter  
William Smith (Boys)Platte Canyon  
YumaSheridan  
    
    
    
PatriotTri-PeaksWestern SlopeMile High-Foothills
BrushAtlas PrepAspen (Girls)Machebeuf
Estes ParkBanning LewisCedaredgeClear Creek
Frontier AcademyBuena VistaGrand ValleyDawson School
HighlandC.S ChristianGunnisonLyons
Liberty CommonEllicottMeekerSkyView Academy
Platte ValleyFlorenceNorth ForkWindsor Charter
StrasburgJames Irwin (Girls)Olathe 
TimnathRyeRoaring Fork 
WellingtonSalida  
 St. Mary’s  
 Vanguard  
 Woodland Park  

Regional/State Tournament Seeding

Region 1
*#1 vs #32
#16 vs #17
Region 2
*#8 vs #25
#9 vs #24
Region 3
*#5 vs #28
#12 vs #21
Region 4
*#4 vs #29
#13 vs #20
Region 5
*#2 vs #31
#15 vs #18
Region 6
*#7 vs #26
#10 vs #23
Region 7
*#6 vs #27
#11 vs #22
Region 8
*#3 vs #30
#14 vs #19

*= Regional Host