Girls Basketball Schedule

Girls Basketball Top 10 & Key Games for Friday and Saturday (January 6th & 7th) (Class 2A & 3A)

Article Sponsored by All Around Home Inspection Service. AAHI serves the San Luis Valley, provides Top notch Customer Service, and has the best rates around! Contact Tyler Watts at (815) 238-5630 to schedule an appointment

Girls Basketball Top 10 & Key Games for Friday and Saturday (January 6th & 7th) (Class 2A & 3A)

We dive into the top games for Class 2A and 3A for Friday and Saturday of January 6th and 7th.  If you are looking for the top games for Class 1A check out Kerry Sherman Article which dives into the top games in Class 1A.  Click Here to jump to that article.  I am using my rankings for the Top 10 and then look at other key matchups this weekend.

Friday January 6th

Class 3A

#2 Vanguard (4-1) vs Atlas Prep (0-7)

#3 Grand Valley (0-3) vs Coal Ridge (8-1, 4A)

#4 Centauri (6-2) vs Delta (2-4 4A)

#8 Highland (4-3) vs Sterling (3-4, 4A)

#9 Ellicott (4-2) vs La Junta (4-4)

#10 Brush (5-1) vs University (6-2, 4A)

Estes Park (5-2) vs Weld Central (3-4, 4A)

Olathe (4-2) vs Gunnison (2-1)

Rye (1-5) vs Lamar (4-2)

Dawson School (4-3) vs Union Colony Prep (2-3, 2A)

Class 2A

#2 Merino (4-1) vs #9 Wray (3-2)

#3 Akron (4-2) vs #5 Sedgwick County (4-2)

#4 Wiggins (4-2) vs Byers (1-3)

#6 Limon (1-1) vs Genoa-Hugo (2-3, 1A)

#7 Sanford (4-3) vs Alamosa (5-2, 4A)

Gilpin County (3-1) vs Arickaree (2-0, 1A)

Haxtun (1-5) vs Prairie (3-4, 1A)

Caliche (4-1) vs Holyoke (1-5)

Rangely (5-2) vs North Fork (2-2, 3A)

Plateau Valley (3-1) vs Cedaredge (2-4, 3A)

Sargent (1-4) vs Centennial (3-1, 1A)

Saturday January 7th

Class 3A (Records are prior to Friday Games)

#1 Platte Valley (1-5) vs Eaton (6-2, 4A)

#3 Grand Valley (0-3) vs Gunnison (2-1)

#7 Peyton (7-0) vs Center (5-3, 2A)

#8 Highland (4-3) vs Yuma (2-2)

Woodland Park (5-2) vs La Junta (4-4, 4A)

Strasburg (2-2) vs Rocky Ford (3-4)

Ignacio (5-2) vs Monte Vista (4-2, 2A)

Buena Vista (6-0) vs Banning Lewis (4-2)

Class 2A (Records are prior to Friday Games)

#1 Burlington (4-1) vs Elbert (2-2)

#2 Merino (4-1) vs Lyons (3-3, 3A)

#4 Wiggins (4-2) vs Haxtun (1-5)

#6 Limon (1-1) vs Dolores Huerta (2-3)

#8 Heritage Christian (3-2) vs #10 Dayspring Christian (4-2)

#9 Wray (3-2) vs Dundy County NE (0-8)

Fowler (5-3) vs Holly (4-3)

Vail Christian (2-2) vs De Beque (4-2, 1A)

Mancos (5-1) vs Creede (2-3, 1A)

Simla (3-4) vs McClave (7-0, 1A)

West Grand (3-3) vs Hayden (3-3)

Del Norte (3-3) vs Sangre De Cristo (6-1, 1A)

Evangelical Christian (4-2) vs Sierra Grande (3-3, 1A)