Boys Basketball Schedule

Boys Basketball Top 10 & Key Games for Tuesday thru Thursday (January 10th thru 12th) (Class 1A thru 3A)

Boys Basketball Top 10 & Key Games for Tuesday thru Thursday (January 10th, 11th & 12th) (Class 2A & 3A)

We dive into the top games for Class 2A and 3A for Tuesday, Wednesday, and Thursday January 10th, 11th, and 12th.   If you are looking for the top games for Class 1A those will be out tomorrow when Kerry Sherman article is released.  I am using my rankings for the Top 10 and then look at other key matchups this weekend. (I will update scores on this as well, if you have a final score message me or email me at anthony5910@gmail.com) (Rankings are my rankings not CHSAA, I will switch to Seeding Index once released!)

Tuesday January 10th

Class 3A

#2 Salida over Rye 53 to 23

#4 Highland over Strasburg 86 to 65

#5 C.S Christian over Manitou Springs 55 to 54

#6 Prospect Ridge over Manual 66 to 63

#7 Platte Valley over University (4A) 63 to 55

#8 Yuma over #10 Brush 52 to 45

Buena Vista over St. Mary’s 81 to 65

Ellicott over Woodland Park 46 to 43

Machebeuf over Clear Creek 74 to 53

Class 2A

#1 Limon over Calhan 86 to 28

#2 Crowley County over Cheraw (1A #7) 71 to 38

#3 Wray over Burlington 69 to 47

#4 Custer County over La Veta 71 to 34

#6 Simla over #7 Byers 63 to 48

Holyoke (4-3) vs Haxtun (5-2)

Front Range Christian (3-2) vs Dawson School (2-5 3A)

Heritage Christian over Union Colony Prep 59 to 36

Denver Christian over Lyons 51 to 38

Class 1A

#1 Belleview Christian over Mile High Academy 86 to 26

#2 Denver Jewish Day over Rocky Mountain Lutheran 93 to 31

Cheyenne Wells over #7 Stratton 71 to 64

Fleming over Lone Star 49 to 37

Wednesday January 11th

Class 3A

Windsor Charter (6-1) vs Estes Park (5-4)

Roaring Fork (3-4) vs Meeker (3-2)

SkyView Academy (2-2) vs Denver Jewish Day (4-1 1A)

Class 2A

Twin Peaks Charter (4-4) vs Nederland (3-2)

John Mall (2-5) vs Dolores Huerta (1-6)

Class 1A

Arickaree (2-2) at Peetz (3-4)

Thursday January 12th

Class 3A (Record Prior to Wednesday)

#1 Faith Christian (7-0) vs #7 Platte Valley (4-2)

#2 Salida (5-1) vs Peyton (5-4)

#5 C.S Christian (5-0) vs St. Mary’s (5-2)

#6 Prospect Ridge (6-2) vs Liberty Common (1-7)

#9 Vanguard (5-0) vs Florence (5-4)

Ellicott (3-5) vs Strasburg (1-4)

Class 2A (Record Prior to Wednesday)

#10 Holly (7-1) vs Granada (2-4 1A)

Cotopaxi (4-2) vs Centennial (5-1 1A)

Caprock Academy (3-4 1A) vs Vail Mountain (2-2)

Dayspring Christian (3-4) vs Front Range Christian (3-2)

Denver Christian (1-5) vs Longmont Christian (3-3 1A)

Class 1A

#1 Belleview Christian (9-0) vs Denver Waldorf (4-2)

#2 Denver Jewish Day (5-1) vs Prairie (2-5)

#3 McClave (5-3) vs Springfield (4-4)

#5 Flatirons Academy (6-1) vs Front Range Baptist (4-2)

#6 Briggsdale (4-0) vs Akron (3-4 2A)

#8 Cheraw (5-2) vs Walsh (1-8)

#10 Wiley (5-2) vs Deerfield (3-6)

La Veta (2-5) vs Kim/Branson (2-6)

Deer Trail (2-4) vs Kiowa (3-4)

This article is sponsored by The Village Pub located in Saguache, CO. The Village Pug offers fresh ingredients and many of our menu items are made from scratch from local products.