Boys Basketball Schedule

Boys Basketball Top 10 & Key Games for Friday and Saturday (January 27th & 28th ) (Class 1A thru 3A)

This article is sponsored by The Village Pub located in Saguache, CO. The Village Pug offers fresh ingredients and many of our menu items are made from scratch from local products.

Boys Basketball Top 10 & Key Games for Friday and Saturday (January 27th & 28th ) (Class 1A thru 3A)

We dive into the top games for Class 1A thru 3A for Friday and Saturday of January 27th & 28th.  If you are looking for more in depth look at Class 1A or 2A then check out those induvial articles.  I am using MileHigh Prep Report rankings for the Top 10 and then look at other key matchups this weekend.

Friday January 27th

Class 3A (Records Prior to Friday games)

#3 Centauri over Ignacio 50 to 33

#5 Yuma over 2A #3 Wray 57 to 38

#7 Platte Valley over Wellington 93 to 11

#10 Roaring Fork over North Fork 60 to 44

Rye over 4A James Irwin 56 to 45

Windsor Charter over 4A DSST-Byers 70 to 55

Grand Valley over Meeker 59 to 54

Crested Butte over Sargent 60 to 42

4A Alamosa over Bayfield 75 to 55

4A Pagosa Springs over Montezuma-Cortez 44 to 39

Machebeuf over 2A Union Colony Prep 63 to 56

Class 2A (Records Prior to Friday games)

#1 Limon over CS School 55 to 24

#2 Crowley County over Fowler 55 to 26

#5 Evangelical Christian over Dolores Huerta 64 to 12

#6 Merino over 1A Fleming 51 to 46

#8 Holly over Primero 68 to 28

Sanford upsets #10 Custer County 57 o 43

Holyoke over Haxtun 61 to 59

Akron over Caliche 51 to 44

Del Norte over Moffat 70 to 25

Cotopaxi over South Park 41 to 35

Rangely over Hayden 65 to 40

Plateau Valley over 1A Caprock Academy 62 to 27

Class 1A (Records Prior to Friday games)

#3 McClave over Granada 66 to 48

#4 Genoa-Hugo over Bethune 56 to 25

Eads over #7 Cheraw 42 to 35

#9 Dove Creek over 2A Mancos 65 to 59

Otis over #10 Briggsdale 74 to 63

2A Swink over Sangre De Cristo 54 to 33

Idalia over Arickaree 70 to 46

La Veta over Springfield 67 to 59

Stratton over Kit Carson 74 to 39

De Beque over North Park 41 to 39

Peetz over Prairie 46 to 43

Pikes Peak Christian over Hanover 67 to 42

Front Range Baptist over Denver Waldorf 56 to 25

Saturday January 28th

Class 3A (Records Prior to Friday games)

#1 Faith Christian over 4A Middle Park 103 to 47

#2 Salida over La Junta 64 to 24

4A Pagosa Springs over #3 Centauri 60 to 41

#4 Highland over Timnath 89 to 39

#7 Vanguard over Rye 70 to 39

Lake County over Pinnacle 75 to 60

Denver Christian over 3A SkyView Academy 58 to 45

Cedaredge over Gunnison 64 to 50

Ellicott over Florence 78 to 36

Montezuma-Cortez over Bayfield 66 to 63

Meeker over North Fork 58 to 31

Class 2A (Records Prior to Friday games)

#1 Limon over #6 Merino 44 to 32

#2 Crowley County over #8 Holly 61 to 60

#3 Wray over 4A Berthoud 73 to 64

#4 Simla over Akron 52 to 31

#5 Evangelical Christian over 1A Kit Carson 64 to 28

#9 Byers over Burlington 60 to 50

#10 Custer County over Del Norte 53 to 41

Las Animas over Hoehne 51 to 33

Fowler over 3A Thomas MacLaren 43 to 30

Mancos over Ridgway 62 to 36

Sanford over South Park 68 to 14

Vail Christian over Plateau Valley 51 to 45

Monte Vista over Cotopaxi 50 to 44

Class 1A (Records Prior to Friday games)

#1 Belleview Christian over 2A Front Range Christian 61 to 44

2A Golden View Classical over #5 Flatirons Academy 73 to 66

#6 Cheyenne Wells over Hi-Plains 53 to 34

#7 Cheraw over #8 Wiley 47 to 46

Fleming upsets #10 Briggsdale 62 to 42

Nucla over De Beque 47 to 41

Sangre De Cristo over Centennial 67 to 50

Sierra Grande over Antonito 61 to 41

Eads over Kim/Branson 65 to 40

Advertisement