Wrestling Team and Individual Rankings

Class 2A Team/Individual Week 6 Wrestling Rankings by Tim Yount with On The Mat

48382442_1954178104888528_383008312825741312_o
Picture by Henry Ashida
amplify sports
Article is Sponsored by Amplify Sports, Located in Monte Vista, CO. Amplify Sports has all Supplemental Needs plus Great Customer Service. Hit up Jeremy Jason Martinez or check out his websitehttp://www.amplifysportsworld.com/ for all your Supplemental Needs.

Class 2A Team/Individual Week 5 Wrestling Rankings by Tim Yount with On The Mat

If you would like to Subscribe to see more than the Top 10 teams and Top 4 individuals please contact Tim Yount at 719-488-2818 or email him Tim@onthematrankings.com.

Team Rankings

#1 Wray

#2 Paonia

#3 Cedaredge

#4 Rocky Ford

#5 John Mall

#6 Highland

#7 County Line

#8 Crowley County

#9 Centauri

#10 Hotchkiss

Individual Rankings

106 lbs

Rank Wrestler School
1 Cole Rockwell Wray
2 Marco Martinez Sedgwick County/Fleming
3 Marc Barkdoll Wiggins
4 Chris Hutchings Buena Vista

113 lbs

Rank Wrestler School
1 Michael Atencio Rye
2 Seth McFall Fowler
3 Cade Rockwell Wray
4 Alberto Felthager Trinidad

120 lbs

Rank Wrestler School
1 Logan Lewis Highland
2 Carlos Hutchings Buena Vista
3 Dillon Jaramillo Rocky Ford
4 Travis Vialpando John Mall

126 lbs

Rank Wrestler School
1 Trey Geyer Cedaredge
2 Brendyn Nordyke Holly
3 Nicholas Garcia Monte Vista
4 Adam Nolte Swink

132 lbs

Rank Wrestler School
1 Sean Dale Cedaredge
2 Joziah Maestas Rocky Ford
3 Sergio Campos Hotchkiss
4 Blaze Brophy Yuma

138 lbs

Rank Wrestler School
1 Wesley Van Matre John Mall
2 Tyler Collins Wray
3 Jade Cozart Cheyenne Wells
4 Tyler Vigil Monte Vista

145 lbs

Rank Wrestler School
1 Tannen Kennedy Meeker
2 Sackett Chesnik Paonia
3 Zach Martin Centauri
4 Justin Traxler Akron

152 lbs

Rank Wrestler School
1 Woody Aguilar Burlington
2 Keenan Hayes Hayden
3 Emmanuel Huerta Wray
4 Jared Bauer Crowley County

160 lbs

Rank Wrestler School
1 Grey Neal Paonia
2 Cade Hillman Wray
3 Trent Elliot Merino
4 Adam Schultz Crowley County

170 lbs

Rank Wrestler School
1 Carlos Tarin Wray
2 Jace Logan Soroco
3 Austin Overholt Norwood
4 Derrick Poss Akron

182 lbs

Rank Wrestler School
1 Will Gabriel Nucla
2 Fabian Lopez Sedgwick County/Fleming
3 Hunter Planansky Hayden
4 Anthony Miller Paonia

195 lbs

Rank Wrestler School
1 Anthony Felice Paonia
2 Dawson Roesch County Line
3 Jesse Tapia Rocky Ford
4 Karson Bean Lyons

220 lbs

Rank Wrestler School
1 Jayce Bauer County Line
2 Taj Van der Linde Cedaredge
3 Dawson Worley Cheyenne Wells
4 Devon Harshman Wiggins

285 lbs

Rank Wrestler School
1 Bennie Chacon Centauri
2 Jeron Lippert Wray
3 Levi Peterson Paonia
4 Derek Sanchez Cedaredge