Class 2A Boys Basketball Breakdown

Class 2A Boys Basketball League Breakdown and Predictions

Class 2A Boys Basketball League Breakdown and Predictions

With CHSAA releasing the rules for how the postseason will work I will be making changes to my 1A predictions next week.  No league/district tournaments will be played so the regular season league winners automatically qualify with the rest selected from the CHSAA Seeding Index.  Combined leagues like many in class 1A and class 2A will only have one automatic qualifier.  Possibly 10 automatic qualifiers will be given out in Class 2A.

Black Forest League

#1 Peyton

#2 Thomas MacLaren

#3 Colorado Springs School

#4 Calhan

#5 Dolores Huerta

The Black Forest league looks like it could be a two-horse race with a lot of teams losing solid senior classes.  Peyton is my pick to win the Black Forest League.  Peyton returns nearly their entire roster including their top 5 scorers from a year ago.  Peyton won 19 games last season and should improve this season especially with Brennen Meyers and Gavin Miller back.  Thomas MacLaren is my pick for second place.  Thomas MacLaren returns their entire roster from last year.  Nedas Gailus, Michael Brophy, and Maximillian Ambuul should help this team finish second and possibly challenge Peyton for the top spot.  Colorado Springs School is my pick for third place.  Colorado Springs School lose 2 of their top 5 scorers but return their #2 scorer from a year ago in Ben McCurdy.  Other players must step up for Colorado Springs School to challenge for a top 2 spot.  Calhan is my pick for 4th place.  Calhan lose their top 2 scorers from a year ago and will turn to Brandon Eglinton and Logan Glaser to step up and lead the team.  Calhan can easily push for a higher finish if the team can all step up on the offensive side of the ball.  Dolores Huerta rounds out the Black Forest League.  Dolores Huerta lose their top 3 scorers from a year ago and could be a bit of a rebuild year.

My Predictions for the Black Forest League

League Champion: Peyton

Playoff Contenders: Peyton, Thomas MacLaren, Colorado Springs School, Calhan

Dark Horse: Calhan

Player of the League: Brennen Meyers Sr. Peyton

Others to Watch for: Gavin Miller Sr. Peyton, Nedas Gailus Sr. Thomas MacLaren, Michael Brophy Jr. Thomas MacLaren, Ben McCurdy Sr. Colorado Springs School, Brandon Eglinton Sr. Calhan

Lower Platte League 2A/1A

#1 Wray

#2 Yuma

#3 Sedgwick County

#4 Merino (1A)

#5 Haxtun (1A)

#6 Holyoke

#7 Akron

#8 Wiggins

#9 Caliche (1A)

A mix of Class 2A and 1A teams and only the winner of this combined league getting an automatic berth should make for a fun race for the title.  Lots of very talented teams return and this should be one of the more competitive leagues.  My pick to win the Lower Platte League is Wray.  Wray had an impressive season a year ago reaching the semifinals and showing how dangerous they can be.  Wray returns 3 of their top 5 scorers but plenty of depth.  Leadership is key for Wray and who steps up to be the #1 guy.  Yuma is my pick for second place.  Yuma lose 3 of their top 5 scorers from a year ago but are always well coached.  Clay Robinson and Javier Gamboa both return to be leaders this season but who steps up to add depth is key for a young Yuma team.  Sedgwick County is my pick for third place.  Sedgwick County had a 19-4 season a year ago and are looking to make a deeper run in the postseason.  Sedgwick County return their top 2 scorers from a year ago but who steps up to add depth is key for Sedgwick County.  Merino was mentioned in my Class 1A breakdown.  They will be very competitive against the 2A teams and should still qualify as an at-large berth in 1A.  Haxtun was also mentioned in my Class 1A breakdown.  I do think they will still qualify as an at-large team in Class 1A.  Holyoke comes in at #6.  Holyoke returns 3 of their top 5 scorers including their top 2 scorers in Ethan Johnson and Miles Sprague.  Who steps up and adds to their scoring will be key moving forward.  Akron comes in at #7.  They did not post stats form a year ago but return some key players to help improve on a 4 win mark.  Wiggins comes in at #8 and also did not post stats from a year ago.  Caliche rounds out the Lower Platte League.  They were mentioned in my Class 1A breakdown.

My Predictions for the Lower Platte League

League Champion: Wray

Playoff Contenders in Class 2A: Wray, Yuma, Sedgwick County, Holyoke

Playoff Contenders in Class 1A: Merino and Haxtun

Dark Horse: Holyoke

Player of the League: Clay Robinson Jr. Yuma

Others to Watch for: Samuel Uyemura Sr. Wray, Junior Arambula Sr. Wray, Jared Ehmke Sr. Sedgwick County, Tate Dille Sr. Sedgwick County, Kody Clouse Sr. Merino, Derrick Alber Jr. Merino, Ryan Tempel Sr. Haxtun, Ethan Johnson Jr. Holyoke, Miles Sprague Jr. Holyoke

Mile High League

#1 Highland (3A)

#2 Denver Christian

#3 Dayspring Christian

#4 Heritage Christian

#5 Clear Creek

#6 Union Colony Prep

#7 Lyons

#8 Gilpin County

#9 Longmont Christian (1A)

#10 Dawson School

#11 Front Range Christian

#12 Twin Peaks Charter

#13 Denver Academy

#14 Poudre Community Academy

The Mile High league comprises of Class 1A thru 3A and only the champion will get an automatic berth.  Highland is my pick to win the Mile High League.  Highland moves up to Class 3A this year and should be competitive right away.  They will have to adjust to the size in Class 3A but should be dominate in the Mile High league.  Highland will lose their #1 scorer but look for Jase Bessire, Bowen Tolle, and Holden Morgan to carry this team.  Denver Christian is my pick for second place.  Denver Christian returns their top 3 scorers from a year ago and will look to reach the State Tournament this year.  Denver Christian should be the dominate 2A team in the league but will be challenged.  Ben Buhler and Henry Vandenberg will be the keys to this team winning.  Dayspring Christian is my pick for third place.  Dayspring Christian return their top 2 scorers for a year ago in Christian Still and Malachi Fast.  Depth scoring is going to be key on Dayspring Christian finishing top 3 in the league.  My 4th place pick is Heritage Christian.  Heritage Christian lose their #1 scorer from a year ago but return 3 of their top 5 scorers.  Caleb Stockton and Samuel Lundy must become the leaders for Heritage Christian.  My 5th place pick is Clear Creek.  Clear Creek lose their #1 scorer from a year ago but return 3 of their top 5 scorers.  Reese Onago and Seattle Schuessler must step up this season to be leaders and who steps up off to help with the scoring is another big question.  Union Colony Prep is my 6th place pick.  Union Colony Prep returns their top 5 scorers from a year ago and are my dark horse pick to challenge for a top 3 spot.  Trey Summers is back to help lead the scoring but the key for Union Colony Prep is who steps up and becomes the #2 and #3 option for offense.  Lyons is my pick for 7th place.  Lyons also returns a lot of talent and could easily push into the top 5 in league.  Lyons returns Gage Basey and Tucker Mills and these two should help lead Lyons.  My 8th place pick is Gilpin County.  Gilpin County won just 4 games a season ago but return plenty of talent to push for a much better season.  Longmont Christian is my pick for 9th place.  They were mentioned in my Class 1A breakdown.  Dawson School rounds out the top 10 in league.  Dawson School lose a lot of talent from last year but have some player who came off the bench that should make an impact.  This could be a rebuilding year for Dawson School.  Front Range Christian, Twin Peaks Charter, Denver Academy, and Poudre Community Academy are outside my top 10 in the league. 

My Predictions for the Mile High League

League Champion: Highland (3A)

Playoff Contenders in Class 2A: Denver Christian, Dayspring Christian, Heritage Christian

Dark Horse: Lyons

Player of the League: Jase Bessire Sr. Highland

Others to Watch for: Bowen Tolle Sr. Highland, Ben Buhler Jr. Denver Christian, Christian Still Sr. Dayspring Christian, Caleb Stockton Sr. Heritage Christian, Reese Onago Sr. Clear Creek, Trey Summers Sr. Union Colony Prep, Stephen King Sr. Gilpin County, Gage Basey Jr. Lyons

San Juan Basin 2A/1A

#1 Ignacio

#2 Mancos

#3 Ouray (1A)

#4 Dove Creek (1A)

#5 Dolores

#6 Nucla (1A)

#7 Ridgway

#8 Telluride

A top heavy league should provide some excitement when the top teams meet up.  Ignacio is my pick to win the San Juan Basin League.  Ignacio returns 4 of their top 5 scorers including their top 3.  Bryce Finn, Brady McCaw, and Triston Thompson all return to lead a potent Ignacio attack.  Mancos is my pick for second place.  Mancos returns 3 of their top 5 scorers but will be looking for a second offensive option to step up.  Connor Showalter returns as the #1 scorer and look for Evan Sehnert and Christian Cova to become #2 and #3 options.  Ouray is my pick for third.  Ouray was mention in my Class 1A article.  They should provide a challenge to the top 2 in the league and I think will qualify as an at-large team in Class 1A.  Dove Creek is my pick for 4th place.  Dove Creek was mentioned in my Class 1A article.  They probably need to finish 4th place to try and grab and at-large berth in Class 1A.  Dolores is my pick for 5th place.  Dolores returns 4 of their top 5 scorers but will have to find a way to score more points on offense.  Nucla is my pick for 6th place.  Nucla relies heavily on one player for offense and if he gets help I could see Nucla rise up in the standings.  Nucla was mentioned more in my Class 1A article.  Ridgway and Telluride wrap up the San Juan Basin.  Both teams lose seniors who were big parts of their teams and both will be rebuilding this season.

My Predictions for the San Juan Basin League

League Champion: Ignacio

Playoff Contenders in Class 2A: Ignacio and Mancos

Playoff Contenders in Class 1A: Ouray and Dove Creek

Dark Horse: Nucla

Player of the League: Connor Showalter Sr. Mancos

Others to Watch for: Bryce Finn Sr. Ignacio, Brady McCaw Sr. Ignacio, Evan Sehnert Jr. Mancos, Jackson Leo Sr. Ouray, Kade Hankins So. Dove Creek, Kevin Purkat Sr. Dolores, Tyler Wytulka Sr. Nucla

Santa Fe League

#1 Fowler

#2 Holly

#3 Rye

#4 Crowley County

#5 Hoehne

#6 Swallows Charter

#7 Rocky Ford

#8 Swink

#9 Las Animas

#10 John Mall

The Santa Fe League should be competitive this season with the top 6/7 teams all brining back solid talent.  My pick to win the Santa Fe League is Fowler.  Fowler returns 3 of their top 5 scorers including their #1 scorer Val Leone.  Gabriel Proctor and Rylee Smith must step up this season and depth scorers must also step up to help Fowler.  Holly is my pick for second place.  Holly returns their top 3 scorers from a year ago.  Dakota Eaton and Brigden Parker are the leaders offensively but who steps up off the bench is key to how far Holly goes.  Rye is my pick for 3rd place.  Rye returns their top 4 scorers from a year ago.  Rye should improve on their 7 win season a year ago and should hold down the #3 spot.  Michael Valdez and Hayden Polk must be big for Rye to have a big season.  Crowley County is my pick for 4th place.  Crowley County lose their top scorer from a year ago but return the other 4 top scorers.  Terrance Mcneil and Nick Aguilar must be leaders on offense for Crowley County to try and put for a top 3 finish.  Hoehne is my pick for 5th place.  Hoehne lose 2 of their top 5 scorers but bring back K.J Rael and Dario Vezzani.  Hoehne must find depth scoring and should be a tough out.  Swallows Charter comes in at #6.  Swallows Charter returns 3 of their top 5 scorers including their top scorer from a year ago.  Swallows Charter will look to improve on their 7 win season and Colby Roberts must have a big season for Swallows Charter.  Rocky Ford comes in at 7th place.  Rocky Ford lose their top 2 scorers from a year ago and will turn to Clay Havens and Shaun Gonzales to lead the offense.  Rocky Ford must have players step up this season to try and push for a top 5 finish.  Swink comes in at #8.  Swink returns their #1 scorer from last year in Clay Roweth but lose the depth scoring behind him.  Secondary scoring is going to be key for Swink improving this season.  Las Animas and John Mall wrap up the Santa Fe League.  Both are losing key seniors and will be a rebuilding season for both.

My Predictions for the Santa Fe League

League Champion: Fowler

Playoff Contenders in Class 2A: Fowler, Holly, Rye, Crowley County

Dark Horse: Swallows Charter

Player of the League: Val Leone Sr. Fowler

Others to Watch for: Terrance Mcneil Jr. Crowley County, K.J Rael Sr. Hoehne, Dakota Eaton Jr. Holly, Brigden Parker Sr. Holly, Clay Haven Sr. Rocky Ford, Michael Valdez Sr. Rye, Colby Roberts Sr. Swallows Charter, Clay Roweth Jr. Swink

Southern Peaks League

#1 Sanford

#2 Monte Vista

#3 Crested Butte

#4 Center

#5 Del Norte

#6 Trinidad

#7 Sargent

The Southern Peaks League adds Monte Vista this year and should be competitive for the top 5 schools.  All games should be fun to watch.  Sanford is my pick to win the Southern Peaks League.  Sanford lose 3 seniors from last years team.  The biggest question for Sanford is who steps up at the Guard position to replace who left.  Plenty of size is coming back for Sanford and their defense is always top notch.  Monte Vista is my pick for second place.  Monte Vista drops from class 3A down into Class 2A and they will be more competitive.  Monte Vista returns 4 of their top 5 scorers.  Monte Vista proved last year they will be tough in 2A beating Center 56-33.  Monte Vista must have a big season from Tyrese Otero and Andres Maestes.  My pick for 3rd place is Crested Butte.  Crested Butte returns 3 of their top 5 scorers but have a lot of size coming back.  Erik Wasinger and Grayson White must take over as leaders this season.  My biggest concern for Crested Butte is who takes over at the PG position.  My pick for 4th place is Center.  Center returns 4 of their top 5 scorers but lose their leading scorer and main ballhandler.  Habran DeLaCruz and Victor Almeida will have to be the leaders this season.  Del Norte is my pick for 5th.  Del Norte has the talent coming back to easily jump into the top 3.  Del Norte returns 3 of their top 5 scorers but watching who stepped up at the end of the year should have Del Norte excited.  Logan Cestone, Ben Parra, and Kyle Dahle must have a big season for Del Norte to challenge the top 3.  Trinidad comes in at #6.  Trinidad also drops from 3A down to 2A.  Trinidad returns 3 of their top 5 scorers and we will see if dropping into Class 2A helps their program turn things around.  Sargent rounds out the Southern Peaks League.  Sargent would be up higher, but a key injury will have Sargent as a very young team.  I see Sargent still being tough but will be a few years before Sargent really challenges the top 3.

My Predictions for the Southern Peaks League

League Champion: Sanford

Playoff Contenders in Class 2A: Sanford, Monte Vista, Crested Butte, Center, Del Norte

Dark Horse: Del Norte

Player of the League: Tyrese Otero Sr. Monte Vista

Others to Watch for: Ethan Larsen Jr. Sanford, Mason Goodwin Jr. Sanford, Andres Maestes Sr. Monte Vista, Erik Wasinger Jr. Crested Butte, Habran DeLaCruz Sr. Center, Logan Cestone Sr. Del Norte, Ben Parra So. Del Norte, Oscar Valdez Sr. Trinidad

Union Pacific League 2A/1A

#1 Limon

#2 Burlington

#3 Genoa-Hugo (1A)

#4 Byers

#5 Deer Trail (1A)

#6 Flagler (1A)

The Union Pacific League is a mix of Class 2A and Class 1A teams.  I think we have a clear cut favorite on the winner of this league but I do think we have some very competitive teams.  Limon is my pick to win the Union Pacific League.  Limon reached the Semifinals a year ago and return nearly their entire roster.  Limon returns their top 4 scorers and will make this team extremely tough to beat.  Camden Smithburg and Kory Tacha return to lead a potent Limon offense.  My pick for second place is Burlington.  Burlington returns 4 of their top 5 scorers but will have to replace their main offensive weapon from a year ago.  Jose Tellez and Jesus Espino must become the leaders for Burlington to make a playoff push.  Genoa-Hugo is my pick for third place.  I gave a much bigger in depth look at Genoa-Hugo in my class 1A breakdown.  Genoa-Hugo with a third-place finish could get into the Class 1A playoffs as an at-large berth.  Byers is my pick for 4th.  Byers lose their top 3 scorers from a year ago and will be looking for new leaders.  Byers has a rich tradition in basketball and I still expect them to be competitive this season.  Deer Trail comes in at #5.  Deer Trail lose their top scorer from a year ago but return the rest of the roster.  Deer Trail could push for a playoff spot but must have the rest of the roster really step up.  Flagler separates from Hi Plains this season and we will keep an eye on how they do.

My Predictions for the Union Pacific League

League Champion: Limon

Playoff Contenders in Class 2A: Limon and Burlington

Playoff Contenders in Class 1A: Genoa-Hugo

Dark Horse: Byers

Player of the League: Camden Smithburg Sr. Limon

Others to Watch for: Kory Tacha Sr. Limon, Jose Tellez Sr. Burlington, Wyatt Miller Jr. Genoa-Hugo, Dayne Woodis Jr. Deer Trail

West Central League 2A/1A

#1 Cotopaxi

#2 South Park

#3 Custer County

#4 Cripple Creek

The West Central league is a combined 2A and 1A league and is a small league of just 4 teams.  This could be a league that if you don’t win the league you may not get into the playoffs.  Cotopaxi is my pick to win the West Central and would automatically qualify for the 1A state tournament.  Cotopaxi is broken down more in my 1A article.  South Park is my pick for second place.  South Park returns their top 2 scorers from a year ago and will look to hold off Custer County for the #2 spot.  South Park must have a big season from Bobby Wallace and Elias Esparza.  Custer County is my pick for 3rd place.  Custer County did not post stats from a year ago but lose 2 seniors.  They will hope to improve on their 4-win record of a year ago.  Cripple Creek rounds out the West Central league.  Cripple Creek lose their top 2 scorers and will be rebuilding. 

My Predictions for the West Central League

League Champion: Cotopaxi (1A)

Playoff Contenders in Class 2A: Winner of South Park and Custer County

Playoff Contenders in Class 1A: Cotopaxi

Dark Horse: Custer County

Player of the League: Peter Belt Sr. Cotopaxi

Others to Watch for: Ty Coleman So. Cotopaxi, Bobby Wallace Sr. South Park, Elias Esparza Sr. South Park

Western Slope League 2A/1A

I am seeing on Maxpreps that the Western Slope could be split into a Western Slope South and Western Slope North.  I am unsure how the Automatic Berth would work.  For my prediction I will keep them together until I am informed otherwise and will update next week.  I will go into more depth once I know if two berths instead of 1 will be given out.  Please if anyone knows let me know.

#1 De Beque (1A)

#2 Meeker

#3 Cedaredge

#4 Rangely

#5 Vail Mountain

#6 West Grand

#7 Hayden

#8 Soroco

#9 Plateau Valley

#10 Olathe

#11 Vail Christian

#12 North Park (1A)

#13 Hotchkiss

#14 Paonia

#15 Caprock Academy (1A)

This is a huge league and probably should be split up.  If it’s not that is my prediction on how I think it would finish.  If it’s split here are my predictions for that

Western Slope North League

#1 Meeker

#2 Rangely

#3 Vail Mountain

#4 West Grand

#5 Hayden

#6 Soroco

#7 Vail Christian

#8 North Park (1A)

Western Slope South League

#1 De Beque (1A)

#2 Cedaredge

#3 Plateau Valley

#4 Olathe

#5 Hotchkiss

#6 Paonia

#7 Caprock Academy (1A)