Wrestling Team and Individual Rankings

Class 3A Team/Individual Preseason Wrestling Rankings by Tim Yount with On The Mat

Class 3A Team/Individual Preseason Wrestling Rankings by Tim Yount with On The Mat

If you would like to Subscribe to see more than the Top 10 teams and Top 3 individuals please contact Tim Yount at 719-488-2818 or email him Tim@onthematrankings.com.  The subscription give you access to some great information and is just $20 per year.  Tim Yount has some amazing work and puts a lot of time and dedication into his rankings. 

Team Rankings

#1 Pagosa Springs

#2 Eaton

#3 Weld Central

#4 Bennett

#5 Valley

#6 Platte Valley

#7 Alamosa

#8 Jefferson

#9 Moffat County

#10 Woodland Park

Individual Rankings

106 lbs

RankWrestlerSchool
1Elijah MontalyanLa Junta
2Dempsey GibbsAlamosa
3Jared Van HeeGunnison

113 lbs

RankWrestlerSchool
1Roberto Estrada (Defending State Champion)Weld Central
2Kaden HixsonMoffat County
3John FaczakBennett

120 lbs

RankWrestlerSchool
1Davion ChavezAlamosa
2Erik WymanPagosa Springs
3Silas ThompsonJefferson

126 lbs

RankWrestlerSchool
1Angelo Lozado (Defending State Champion)Jefferson
2Alex CastanedaEaton
3D’mitri AlarconFort Lupton

132 lbs

RankWrestlerSchool
1Zach MarreroStrasburg
2Jonathan MalovichPlatte Valley
3Caden CallMoffat County

138 lbs

RankWrestlerSchool
1Brady Hankin (Defending State Champion 128lb)Woodland Park
2Zane Rankin (Defending State Champion 132lb)Lamar
3Dylan TresslerPagosa Springs

145 lbs

RankWrestlerSchool
1Colton SimonisWoodland Park
2Mark TroniMullen
3Dylan PickeringBayfield

152 lbs

RankWrestlerSchool
1Isaiah Rios (Defending State Champion)Valley
2Ryan DirksenEaton
3Brae BergdoltPagosa Springs

160 lbs

RankWrestlerSchool
1Cameron Lucero (Defending State Champion)Pagosa Springs
2Tanner BaumgartnerWeld Central
3Cael LangfordFort Morgan

170 lbs

RankWrestlerSchool
1Mac Copeland (Defending State Champion)Bennett
2Cael JordanEaton
3Brendan CarrollClassical Academy

182 lbs

RankWrestlerSchool
1Cody Dubois (Defending State Champion)Bennett
2Jed SidwellPlatte Valley
3Anthony MartinezLamar

195 lbs

RankWrestlerSchool
1Jeremiah GarciaPlatte Valley
2Braden BaumgartnerWeld Central
3Jake HustolesJames Irwin

220 lbs

RankWrestlerSchool
1Zayne StamWeld Central
2Dominick OntiverosBrush
3Tanner EideClassical Academy

285 lbs

RankWrestlerSchool
1Tanner TrueEaton
2Jimmy HustolesJames Irwin
3Hayden GriceGrand Valley