Class 1A Girls Basketball Breakdowns

Class 1A Girls Basketball District Predictions

Class 1A Girls Basketball District Predictions

Basketball practice kicked off November 15th & the first games is November 29th.    We dive into each District and predict who wins each district plus who we think are the 3 teams to qualify for regionals.  We also will give a Player of the League, Dark Horse, and other Contender Predictions.

District 1

1. North Park

2. Dove Creek

4. Nucla

5. Caprock Academy

6. De Beque

North Park is my preseason pick to win the District 1 tournament.  North Park went 8-5 last year but missed out on the state playoffs.  North Park has to play a 2A League Schedule then drops into this 1A for district play.  North Park returns their entire roster from last year including Paige Sanchez, Kaylee Carlstorm, and Dezirae Gonzales.  This team will have a shot at the State Tournament this season.  Dove Creek is my pick to finish in 2nd place.  Dove Creek had a great season a year ago going 14-1 and reaching the Elite 8.  Dove Creek will have some big holes to fill this year.  Dove Creek will lose 2 of their top 6 scorers but lose 28.3 ppg from last year.  Dove Creek will turn to Kailie Gatlin, Lexi Gray, and Kylie Gatlin to step up as leaders this season.  Dove Creek will be young but have the talent to still push for a district title.  Nucla is my pick for 3rd place.  Nucla finished 6-6 last season and will also have some big holes to fill.  Nucla will lose 2 of their top 5 scorers including their #1 and #3 scorers.  Nucla will turn to sophomore Haylee Smith and junior Lisa Sutherland to pick up the scoring pace.  Nucla should battle for a regional spot but a few unknows behind them could push them.  Caprock Academy is my pick to finish 4th and is my dark horse to push for a regional berth.  Caprock Academy did struggle last season winning just 2 games but like North Park compete in the 2A Western Slope League.  Caprock Academy gained Valuable experience and return nearly their entire roster this season.   Offensively Caprock Academy must get better and look for Niah Klein and Brooke Chang to lead the way for improvement.  De Beque rounds out District 1.  Not a lot is known about this team.  De Beque did not play last season and will have some unknows.  This is a team we will watch and see how they do and adjust as the season goes.

My predictions for District 1

League Champion: North Park

Regional Qualifiers: North Park, Dove Creek, Nucla

Dark Horse: Caprock Academy

Player of the League: Paige Sanchez Sr. North Park

Others to watch for:

Kaylee Carlstorm Sr. North Park, Dezirae Gonzales So. North Park, Kalie Gatlin So. Dove Creek, Lexi Gray Jr. Dove Creek, Kylie Gatlin So. Dove Creek, Haylee Smith So. North Park, Lisa Sutherland Jr. Nucla, Niah Klein Sr. Caprock Academy, Brooke Chang Jr. Caprock Academy

District 2

1. McClave

2. Kit Carson

3. Eads

4. Wiley

5. Cheraw

6. Granada

7. Cheyenne Wells

McClave is my preseason pick to win the District 2 Tournament.  McClave went 11-4 last season and reached the state tournament.  McClave lost in the sweet 16 but return plenty of talent for another deep run.  McClave returns 4 of their top 5 scorers including Anna Beckett and Maggie Chase.  McClave will be looking to knock off perennial contender Kit Carson.  Kit Carson is my pick for second place.  Kit Carson went 15-1 last season and reached the state tournament.  Kit Carson lost in the final 4 but will lose some key piece from last season.  Kit Carson will return 2 of their top 5 scorers this season.  Tess Johnson and Stepanie Framel are the two leaders who will have to step up this season.  Kit Carson is a traditionally rich program so look for them to still push for the league crown.  Eads is my pick to finish 3rd and get to regionals.  Eads went 8-6 last year and reached the playoffs, falling in the first round.  Eads will lose a key piece in last year’s team with their leading scorer graduating.  Rhealie Rittger and Samantha Courkamp are the two players I look to see replace the scoring.  Eads will look to hold onto a regional spot and have the talent returning to do so.  Wiley is my pick to finish 4th and are a dark horse to reach regionals.  Wiley went 5-8 a season ago and missed the playoffs.  Wiley will return just 2 of their top 5 scorers but are coming off a successful volleyball season that could provide a boost.  Wiley will have to replace key scoring and have some depth really step up this season.  I will be very interested to see how Wiley replaces key starters and if they can push for a top 3 finish.  Cheraw is my pick to finish 5th.  Cheraw is another team I think could push for a top 3 finish.  Cheraw returns 3 of their top 5 scorers including top 2 scorers Abby Provost and Mckenzie Bartholomew.  These two could easily push Cheraw for a top 3 finish in this District.  Granada and Cheyenne Wells round out the bottom of the District.  Granada has some key sophomores to build around and we will see how they grown this season.  Cheyenne Wells did not post a roster and is a bit of an unknown this season and we will see how they do and adjust my predictions.

My predictions for District 2

League Champion: McClave

Regional Qualifiers: McClave, Kit Carson, Eads

Dark Horse: Wiley

Player of the League: Anna Beckett Sr. McClave

Others to watch for:

Maggie Chase Sr. McClave, Tess Johnson Jr. Kit Carson, Stepanie Framel Sr. Kit Carson, Rhealie Rittger Sr. Eads, Samantha Courkamp Jr. Eads, Demi Wollert Sr. Wiley, Abby Provost Jr. Cheraw, Mckenzie Bartholomew Sr. Cheraw, Kiana Herrera Jr. Granada,

District 3

1. South Baca

2. Kim/Branson

3. Springfield

4. Manzanola

5. La Veta

6. Primero

7. Walsh (Let me know if they are playing this year)

8. Aguilar (Let me know if they are playing this year)

South Baca is my preseason pick to win the District 3 tournament.  South Baca was 13-3 last season and reached the state tournament.  South Baca reached the Elite 8 and would like to repeat again this season.  South Baca will have some holes to fill this season returning just 3 of their top 5 scorers.  Jamie Quick and Kate Elmore both return to lead a young South Baca team to try and win this District.  Kim/Branson is my pick to finish in 2nd place.  Kim/Branson went 14-2 last season and reached the State Tournament.  Kim/Branson did get a tournament win before falling in the great 8.  Kim/Branson will have some key pieces to fill. Kim/Branson lose 3 of their top 5 scorers including their top 2.  Emmalee Buhrle will return as the #3 scorer and will become the leader this season.  Kim/Branson will be young this year but expect them to still make a run for regionals.  Springfield is my pick to finish 3rd and get to regionals.  Springfield will also have some key holes to fill coming off a 6-7 season.  Springfield will lose their top 4 scorers from last year and will turn to senior Alayah Meltabarger to be the leader.  Springfield will be young but have a winning tradition to help get them to regionals.  Manzanola is my pick to finish 4th and my dark horse pick to reach regionals.  Manzanola went 3-10 last season but got into the state tournament winning their league.  Manzanola gained valuable experience playing in the state tournament and return nearly their entire team.  Scoring must improve for Manzanola to make a run again at regionals.  Manzanola will look to junior Emma Martinez to become more of a scoring threat.  La Veta is another team that was young last season and will look to improve.  La Veta went 1-9 last year ending the season with back-to-back forfeits due to covid.  La Veta will return 4 of their top 5 scorers including Kendyl Eddleman who should average in double figures this season.  La Veta I believe can also push for regionals this season.  Primero was a very young team last season featuring multiple freshman and sophomores.  Primero is probably a season away from competing for a district title.

My predictions for District 3

League Champion: South Baca

Regional Qualifiers: South Baca, Kim/Branson, Springfield

Dark Horse: Manzanola

Player of the League: Jamie Quick Sr. South Baca

Others to watch for:

Emmalee Buhrle Jr. Kim/Branson, Alayah Meltabarger Sr. Springfield, Emma Martinez Jr. Manzanola, Kendyl Eddleman Jr. La Veta, Aliciana Garcia So. Primero

District 4

1. Briggsdale

2. Fleming

3. Haxtun

4. Merino

5. Weldon Valley

6. Longmont Christian

7. Prairie

8. Caliche

9. Peetz

10. Pawnee (Let me know if they are playing this year)

District 4 is hands down one of the tougher District in Class 1A.  Briggsdale is my preseason pick to win the District 4 tournament.  Briggsdale went 14-1 last season reaching the final 4 before falling to eventual state champions Flatirons Academy.  Briggsdale will return most of their roster from last season returning 4 of their top 5 scorers.  PG will be the biggest need but Briggsdale does return POY candidate Kylie Krise who will be a senior this season.  Briggsdale will look for a state title this season but must hold off a very tough district first.  Fleming is my pick to finish 2nd.  Fleming went 12-4 last season and was the runner up falling in the state championship.  Fleming will return most of their team losing their #1 scorer and rebounder from last season.  Whitney Chintala and Kally Kirkwood both return to lead a Fleming team looking for a District title and a regional berth.  Haxtun is my pick to finish 3rd and get to regionals.  Haxtun went 9-7 a season ago before falling to Briggsdale in the sweet 16.  Haxtun will return most of their roster but will have to replace their #1 scorer and rebounder from last season.  Haxtun will return 5 of their top 6 scorers from last season.  Taylor Schram, Allie Thompson, and K’lyn Bornhoft all return to lead a dangerous Haxtun team.  Haxtun could push for the district title this season but must hold off Merino to get to regionals as well.  Merino is my pick to finish 4th and my dark horse pick to upset someone to get to regionals.  Merino could be the odd team out if they finish in 4th place.  Merino will look to upset someone and get into the regional tournament.  Merino last year went 10-6 and reached the State Tournament.  Merino will return most of their team but lose their top scorer from a season ago.  Taysa Conger and Makenna Sutter both will be back to lead Merino as they try and push for a top 3 spot in this District.  Weldon Valley is my pick to finish 5th.  Weldon Valley lose their top scorer from a year ago but return nearly the rest of their roster.  Depth is my biggest concern for Weldon Valley.  Longmont Christian is my pick for 6th.  Longmont Christian return 2 of their top 5 scorers and if Jessica Schneider can have a big season Longmont Christian can also contend for a top 3 finish in this District.  Prairie, Caliche, and Peetz round out the bottom of the district.  Prairie returns their top scorer Bobbie Schriener, but depth scoring is my biggest concern for Prairie.  Caliche was very young last season but should take step to become better.  Karsyn Huss was hurt most of last season for Caliche but if she is healthy, they could push for a top 5 spot in this District.  Peetz was also young last season and scoring must increase for them to push for a higher spot in this district. 

My predictions for District 4

League Champion: Briggsdale

Regional Qualifiers: Briggsdale, Fleming, Haxtun

Dark Horse: Merino

Player of the League: Kylie Krise Sr. Briggsdale

Others to watch for:

Jenna Krise So. Briggsdale, Peyton Nicklas Jr. Briggsdale, Whitney Chintala Sr. Fleming, Kally Kirkwood Jr. Fleming, Taylor Schram Sr. Haxtun, Allie Thompson Sr. Haxtun, K’lyn Bornhoft Sr. Haxtun, Taysa Conger Sr. Merino, Makenna Sutter So. Merino, Jessica Schneider Sr. Longmont Christian, Bobbie Schriener Sr. Prairie, Karsyn Huss So. Prairie, Lexie Nienhuser Jr. Peetz

District 5

1. Lone Star

2. Idalia

3. Stratton

4. Arickaree/Woodlin

5. Genoa-Hugo

6. Otis

7. Hi-Plains

8. Flagler

9. Deer Trail

10. Bethune

Lone Star is my preseason pick to win the District 5 tournament.  Lone Star went 10-5 last season and reached the state tournament falling to Kit Carson by 2 in the sweet 16.  Lone Star returns the core of their roster from a season ago.  Lone Star returns 4 of their top 7 scorers including their top two scorers Alivia Weathers and Alison Davis.  If Lone Star wants to make a big run this year is the year.  Lone Star will be challenged in district, but I believe have a shot at the State Tournament again.  Idalia is my pick for second place.  Idalia went 9-5 last season falling in the first round.  Idalia returns their entire roster from last season including Camren Morris who could be player of the league as well.  Idalia will challenge for the top spot and possibly a state tournament berth as well.  Stratton is my pick to finish 3rd.  Stratton went 6-8 last year and missed out on the state tournament.  Stratton will return key pieces this season to make a run for a regional berth.  Leading scorer Kennedy Frank returns along with transfer Sedonia Isenbart.  Stratton could push for a top 2 spot in this district, but I believe have a real good shot at regionals.  Arickaree/Woodlin is my pick for 4th place and dark horse to reach regionals.  Arickaree/Woodlin went 4-5 last season and return the majority of last years team.  Arickaree/Woodlin return leading scorer Joslyn King who averaged over 15ppg last season.  Depth scoring is my biggest concern and why I don’t have them inside the top 3.  If Arickaree/Woodlin gets more scoring from outside King, then they could push for a top 3 spot.  Genoa-Hugo went 4-5 last season and lose 3 of their top 5 scorers.  Glorya Carr returns to lead Genoa-Hugo but who else steps up and can score will be key for Genoa-Hugo to have a big season this year.  Otis is my pick to finish 6th.  Otis loses their top 2 scorers from last year but have some good young talent that could help push Otis.  Otis is probably a year away from really pushing for a regional berth.  Hi-Plains, Flagler, Deer Trail, and Bethune round out the rest of the District.

My predictions for District 5

League Champion: Lone Star

Regional Qualifiers: Lone Star, Idalia, Stratton

Dark Horse: Arickaree/Woodlin

Player of the League: Alivia Weathers Sr. Lone Star

Others to watch for:

Alison Davis Sr. Lone Star, Camren Morris Sr. Idalia, Sedonia Isenbart So. Stratton, Kennedy Frank Sr. Stratton, Joslyn King Sr. Arickaree/Woodlin, Glorya Carr Sr. Genoa-Hugo, Caelan Church So. Hi-Plains, Jaylen Stone So. Flagler, Alex Donovan Jr. Deer Trail

District 6

1. Sangre De Cristo

2. Cotopaxi

3. Sierra Grande

4. Antonito

5. Centennial

6. Moffat

7. Lake City

Sangre De Cristo is my preseason pick to win the District 6 tournament.  Sangre De Cristo went 11-3 last season and reached the Elite 8.  Sangre De Cristo hope to make a return visit to the Elite 8 this season.  Sangre De Cristo will return 2 of their top 5 scorers but Sangre De Cristo will have plenty of depth returning.  Sangre De Cristo returns leading scorer Ashley Mortensen.  Good depth returns with Tymberlynn Rogers and Peyton Metz and Sangre De Cristo should be poised for another deep run.  Cotopaxi is my pick to finish 2nd.  Cotopaxi went 13-3 last season and made it to the State Tournament.  Cotopaxi will have a few holes to fill this season with their top 2 scorers and top rebounder graduating.  Cotopaxi will turn to Annalise Walker and Abby Fieth to step up this season and lead Cotopaxi.  Sierra Grande is my pick to finish 3rd and get to regionals.  Sierra Grande was a bit of a surprise last season going 9-5 and just missing out on the playoffs.  Sierra Grande will have some holes to fill losing 4 of their top 5 scorers but Sierra Grande will return their top scorer Marianna Loya plus plenty of depth that say playing time. Sierra Grande will have to hold off a few teams for the #3 spot, but I think make a run for regionals this season.  Antonito is my pick to finish 4th and my dark horse pick to make it to regionals.  Antonito went 4-4 last season and missed out on the playoffs.  Antonito will look to make a run for it this season and return 4 of their top 5 scorers.  Antonito return leading scorer and rebounder Shiinei Tallman and #2 scorer Patricia Silvas.  Antonito could be poised to move into the top 3 but everything coming together will be key.  Centennial is my pick to finish 5th.  Centennial will be much improved this season returning 3 of their top 5 scorers including top scorer JaeLea Maestas who averaged over 17 ppg.  Centennial could improve if they limit turnovers and look to knock off a top 3 team.  Moffat and Lake City round out District 6.

My predictions for District 6

League Champion: Sangre De Cristo

Regional Qualifiers: Sangre De Cristo, Cotopaxi, Sierra Grande

Dark Horse: Antonito

Player of the League: Ashley Mortensen Sr. Sangre De Cristo

Others to watch for:

Tymberlynn Roger Sr. Sangre De Cristo, Peyton Metz Jr. Sangre De Cristo, Annalise Walker Sr. Cotopaxi, Marianna Loya Jr. Sierra Grande, Shiinei Tallman Sr. Antonito, Patricia Silvas Jr. Antonito, JaeLea Maestas Sr. Centennial, Xiomara Maestas Jr. Centennial, Natalie Roberts Sr. Moffat

District 7

1. Kiowa

2. Simla

3. Elbert

4. Evangelical Christian

5. Hanover

6. Miami-Yoder

7. Pikes Peak Christian

8. Cripple Creek

Kiowa is my preseason pick to win the District 7 Tournament.  Kiowa is coming off a 10-5 season and a trip to the State Tournament.  Kiowa I am sure would like to reach the Elite 8 this season and return the talent to make a run for it.  Kiowa returns nearly their entire roster from last season.  Top scorer Kendra Byrd and Hanna Brogger both return to lead a tough Kiowa team.  Simla is my pick to finish 2nd.  Simla went 12-4 a season ago and reached the State Tournament.  Simla will lose some key pieces from last season teams.  The Top 3 scorers from Simla all graduated.  The rest of the team does return and Simla will be young but have the tradition to still be successful.  Ryann Eurich returns to lead Simla and I think Simla still gets to regionals, but I think are a year away from the State Tournament.  Elbert is my pick to finish 3rd and get to regionals.  Elbert went 9-4 last season and reached the State Tournament.  Elbert will have the core of their roster back to look for a trip to the Elite 8 this season.  Elbert will lose their #1 and #4 scorers from last year.  Elbert will turn to Maisen Avent and Kinsey Bitterman to really step up this season and lead.  Elbert could be the #2 team this year in this District with the talent they return.   Evangelical Christian is my pick to finish 4th.  ECA went 8-7 last year but did not reach the state tournament.  ECA will return 4 of their top 5 scorers but replacing their leading score is key to ECA pushing for a regional berth.  ECA will turn to Kailey DeRuiter and Elanna Sutton to step up and be offensive leaders this season.  Hanover rounds out my top 5 in the District. Hanover was young last season and return their entire roster.  Hanover had some success last season but getting over some of the top teams will be key to try and push for a top 3 spot in the District.  Miami-Yoder, Pikes Peak Christian, and Cripple Creek round out District 7.

My predictions for District 7

League Champion: Kiowa

Regional Qualifiers: Kiowa, Simla, Elbert

Dark Horse: Evangelical Christian

Player of the League: Kendra Byrd Jr. Kiowa

Others to watch for:

Hanna Brogger Sr. Kiowa, Jordan Perreault So. Kiowa, Ryann Eurich Jr. Simla, Maisen Avent Sr. Elbert, Kinsey Bitterman Sr. Elbert, Kailey DeRuiter Sr. Evangelical Christian, Elanna Sutton Jr. Evangelical Christian

District 8

1. Flatirons Academy

2. Belleview Christian

3. Denver Waldorf

4. Shining Mountain

5. Rocky Mountain Lutheran

6. Front Range Baptist

7. Mile High Academy

8. Denver Jewish Day

9. Denver Academy of Torah

10. Beth Eden

Flatirons Academy is my preseason pick to win the District 8 Tournament.  Flatirons Academy also must be considered one of the favorites to win the Class 1A State Title as they are the defending State Champions.  Flatirons Academy returns most of their team from last year.  Flatirons Academy will lose 2 of their top 5 scorers but return their top 3.  Kenlee Durrill returns and is a POY candidate and #2 scorer Emma Cox and #3 scorer Emily Dehaan also returns.  Depth scoring is the biggest loss for Flatirons Academy, and we will see who steps up to make up 19 ppg lost to graduation.  Belleview Christian is my pick to finish 2nd.  Belleview Christian went 9-4 last season and made the state tournament.  Belleview Christian will be on the hunt this season for an Elite 8 spot. Belleview Christian returns 4 of their top 5 scorers including their top 4.  Elaizha Nelson and Bethany Long both returns to lead this team.  Key experience gained last season could push this team farther.  Denver Waldorf is my pick to finish 3rd and get to regionals.  Denver Waldorf went 6-5 last season and missed the playoffs.  This year they hope to get to regionals and have the returning talent to do so.  Denver Waldorf returns their entire roster from last season including top two scorers Eliza Blanning and Hanna Witkoff.  Denver Waldorf must get better as a team this year and could make a run for regionals.  Rocky Mountain Lutheran is my pick for 4th place.  RML went 3-9 last season but played a lot of inexperienced players.  Rocky Mountain Lutheran this season returns 4 of their top 5 scorers and could be a team to watch out for this season.  Ginny Shade returns to lead RML and could make them a tough out this season.  Shining Mountain rounds out the top 5 in District 8.  Shining Mountain went 11-4 last season and made it to the State Tournament.  They return 2 of their top 5 scores and we will see if that is enough to power them to regionals once again.  Kalea Zeender must lead this team and will have to take over as the primary scorer.  Shining Mountain will also need depth to step up and replace a solid senior class.  Front Range Baptist, Mile High Academy, Denver Jewish Day, Denver Academy of Torah, and Beth Eden round out the bottom of District 8 and all lose key senior leadership to make a push for a top 5 spot.

My predictions for District 8

League Champion: Flatirons Academy

Regional Qualifiers: Flatirons Academy, Belleview Christian, Denver Waldorf

Dark Horse: Shining Mountain

Player of the League: Kenlee Durrill Jr. Flatirons Academy

Others to watch for:

Emma Cox So. Flatirons Academy, Emily Dehaan So. Flatirons Academy, Elaizha Nelson Sr. Belleview Christian, Bethany Long Jr. Belleview Christian, Eliza Blanning Sr. Denver Waldorf, Hanna Witkoff Jr. Denver Waldorf, Ginny Shade So. Rocky Mountain Lutheran, Kalea Zeender Sr. Shining Mountain, Summer Nash Sr. Mile High Academy

Regional/State Tournament Predictions

I am going to put the teams down that I think make it to regionals and then give my predictions on which teams make it to the State Tournament.

Super Region 1

District 2: McClave, Kit Carson, Eads

District 3: South Baca, Kim/Branson, Springfield

District 6: Sangre De Cristo, Cotopaxi, Sierra Grande

District 7: Kiowa, Simla, Elbert

Super Regional 1 State Qualifiers: McClave, Kit Carson, Sangre De Cristo, Kiowa

Super Region 2

District 1: North Park, Dove Creek, Nucla

District 4: Briggsdale, Fleming, Haxtun

District 5: Lone Star, Idalia, Stratton

District 8: Flatirons Academy, Belleview Christian, Denver Waldorf

Super Regional 2 State Qualifiers: Briggsdale, Fleming, Lone Star, Flatirons Academy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s