Class 2A Boys Basketball Breakdown

Class 2A Boys Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 9

Class 2A Boys Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 9

We have about a Month left in the Regular season.  I wanted to give a look towards Regionals and also give the 8 teams I think will make it to the State Tournament.  I will update this weekly as well.  There is still plenty of time for changes with a month left but it’s crunch time for some teams.  For my Predictions I will be using the 3 teams I selected in my District Predictions Article posted earlier.  I will then use RPI to seed the field.  I will pick the 8 teams I think qualify for State based on these Regional Predictions/Projections.

Class 2A

  • Each District qualifies 3 teams to Regionals, with the remaining 8 teams determined by the next high RPI scores.
  • The District Champions shall be seeded 1-8 based on RPI and shall host the regional tournaments.
  • The remainder of the teams shall be seeded 9-32 by RPI avoiding first round district matchups.
  • RPI Seeds 25-32 may be moved to accommodate geography if it benefits the entire bracket.
  • The 8 regional winners shall advance to the state tournament.
  • After the Final 8 teams have been determined, the teams will be re-seeded based on the following: Final RPI, previous District Matchups, Head-to-Head competition, and common opponents.

District Qualifiers, ()=RPI

District 1: Sanford (7), Crested Butte (26), Del Norte (23)

District 2: Yuma (1), Wray (6), Holyoke (14)

District 3: Mancos (4), Ignacio (21), Cedaredge (20)

District 4: Denver Christian (2), Limon (3), Lotus School (8)

District 5: Meeker (9), Vail Mountain (12), Vail Christian (16)

District 6: Holly (5), Fowler (10), Crowley County (18)

District 7: Heritage Christian (11), Lyons (39), Union Colony Prep (35)

District 8: Peyton (15), Thomas MacLaren (13), Calhan (29)

At-Large Berths

Byers (17), Rye (19), Wiggins (22), Custer County (24), Las Animas (25), Center (27), Front Range Christian (28), Akron (30)

District Champions and Regional Hosts:

District 1: Sanford (7)

District 2: Yuma (1)

District 3: Mancos (4)

District 4: Denver Christian (2)

District 5: Meeker (9)

District 6: Holly (5)

District 7: Heritage Christian (11)

District 8: Peyton (15)

Bracket- District matchups will be avoided in the first round.  8 Regional winners qualifying for state.  State will be re-seeded! And play a consolation bracket!

Region 1
*#1 Yuma vs #32 Lyons
#16 Vail Christian vs #17 Byers
Region 2
*#8 Peyton vs #25 Las Animas
#9 Limon vs #24 Custer County
Region 3
*#5 Sanford vs #28 Front Range Christian
#12 Fowler vs #21 Ignacio
Region 4
*#4 Holly vs #29 Calhan
#13 Vail Mountain vs #20 Cedaredge
Region 5
*#2 Denver Christian vs #31 Union Colony Prep
#15 Holyoke vs #18 Crowley County
Region 6
*#7 Heritage Christian vs #26 Crested Butte
#10 Wray vs #23 Del Norte
Region 7
*#6 Meeker vs #27 Center
#11 Lotus School vs #22 Wiggins
Region 8
*#3 Mancos vs #30 Akron
#14 Thomas MacLaren vs #19 Rye

*= Regional Host

My State Qualifier Picks

Here are the 8 teams I think will qualify for the state tournament based on my Regional Projections.  As you will see seeding for the regional tournament could be key to some teams qualifying and some team not.  Still, plenty of time for the RPI to move and even after this weekend we will see changes.

Yuma, Limon, Sanford, Holly, Denver Christian, Wray, Meeker, Mancos

I take a shot at seeding the 8 teams I think qualify for the State Tournament:

#1 Yuma vs #8 Meeker

#4 Mancos vs #5 Wray

#2 Denver Christian vs #7 Holly

#3 Limon vs #6 Sanford