Class 2A Girls Basketball Breakdowns

Class 2A Girls Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 12

Class 2A Girls Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 12

For my Predictions I will be using the 3 teams I selected in my District Predictions Article posted earlier.  I will then use RPI to seed the field.  I will pick the 8 teams I think qualify for State based on these Regional Predictions/Projections.  Still some things to sort out and with 3 days left of games expect changes to the RPI.

Class 2A

  • Each District qualifies 3 teams to Regionals, with the remaining 8 teams determined by the next high RPI scores.
  • The District Champions shall be seeded 1-8 based on RPI and shall host the regional tournaments.
  • The remainder of the teams shall be seeded 9-32 by RPI avoiding first round district matchups.
  • RPI Seeds 25-32 may be moved to accommodate geography if it benefits the entire bracket.
  • The 8 regional winners shall advance to the state tournament.
  • After the Final 8 teams have been determined, the teams will be re-seeded based on the following: Final RPI, previous District Matchups, Head-to-Head competition, and common opponents.

District Qualifiers, ()=RPI

District 1: Sanford (2), Sargent (6), Monte Vista (24)

District 2: Holyoke (1), Burlington (25), Wray (14)

District 3: Cedaredge (7), Mancos (17), Ignacio (29)

District 4: Limon (3), Denver Christian (19), Byers (33)

District 5: Soroco (4), Plateau Valley (32), Meeker (21)

District 6: Rye (5), Hoehne (9), Swink (16)

District 7: Heritage Christian (10), Dayspring Christian (12), Gilpin County (18)

District 8: Peyton (11), Fountain Valley (22), Calhan (48)

At-Large Berths

Sedgwick County (8), Wiggins (13), Akron (15), Yuma (20), Center (23), Del Norte (26), Olathe (27), Rangely (28)

First Four Out

Front Range Christian (30), Fowler (31), Holly (34), Lotus School (35)

District Champions and Regional Hosts:

District 1: Sanford (2)

District 2: Holyoke (1)

District 3: Cedaredge (7)

District 4: Limon (3)

District 5: Soroco (4)

District 6: Rye (5)

District 7: Heritage Christian (10)

District 8: Peyton (11)

 Bracket- District matchups will be avoided in the first round.  8 Regional winners qualifying for state.  State will be re-seeded! And play a consolation bracket!

Region 1
*#1 Holyoke vs #32 Calhan
#16 Swink vs #17 Mancos
Region 2
*#8 Peyton vs #25 Burlington
#9 Sargent vs #24 Monte Vista
Region 3
*#5 Rye vs #28 Rangely
#12 Dayspring Christian vs #21 Meeker
Region 4
*#4 Soroco vs #29 Ignacio
#13 Wiggins vs #20 Yuma
Region 5
*#2 Sanford vs #31 Byers
#15 Akron vs #18 Gilpin County
Region 6
*#7 Heritage Christian vs #26 Del Norte
#10 Sedgwick County vs #23 Center
Region 7
*#6 Cedaredge vs #27 Olathe
#11 Hoehne vs #22 Gilpin County
Region 8
*#3 Limon vs #30 Plateau Valley
#14 Wray vs #19 Denver Christian

*= Regional Host

My State Qualifier Picks

Here are the 8 teams I think will qualify for the state tournament based on my Regional Projections. 

Holyoke, Peyton, Rye, Soroco, Sanford, Sedgwick County, Cedaredge, Limon

As you will see seeding for the regional tournament could be key to some teams qualifying for the state tournament.

#1 Holyoke vs #8 Peyton

#4 Soroco vs #5 Rye

#2 Sanford vs #7 Sedgwick County

#3 Limon vs #6 Cedaredge