Class 2A Boys Basketball Breakdown

Boys Basketball Class 2A Regional Projections and State Predictions

Boys Basketball Class 2A Regional Projections and State Predictions

For my projections I am using the CHSAA Seeding and Selection Index.  I am going to be predicting the District Champions and may just give a quick reason as to why I picked each District Champion.  If you are a District Champion ranked in the top 16 of the Seeding Index you will automatically host a regional.  Remember to qualify for Regionals you must be ranked inside the top 32 or win your District. 

Class 2A

  • District Seeding will be done by the CHSAA Seeding & Selection Index (50% Maxpreps & 50% RPI).  Maxpreps and RPI will run through Districts.
  • District Winners (8) advancing to the 32-team state bracket.  District Champions are guaranteed a top 8 (host slot) as long as they are in the top 16 of the CHSAA Seeding & Selection Index after Districts.
  • Remaining 24 teams are filled in by the CHSAA Seeding & Selection Index published after Districts.
  • Seeding criteria for the 32-team state bracket-CHSAA Seeding & Selection Index published after Districts.  Seed 9-24 are true seeded except to try and avoid league matchups in the FIRST ROUND ONLY.  Teams may be moved one spot up or down.  Teams 25-32 may be moved based upon geography and league matchups.
  • First two rounds of the state tournament (Regionals) will be hosted by the top seed in the quadrant of the bracket, over two days. (4-teams total)
  • Teams will not be reseeded prior to the final week-state championship (Final 8)
  • Top 8 teams will advance.  Class 2A Great 8 will play a Consolation Bracket. 

District Tournament Winners

District 1: Custer County

I currently feel Custer County is the team to beat in District 1.  Their lone loss is to 5A Palisade.  Del Norte, Sanford, and Monte Vista I believe all challenge for the District Crown.

District 2: Wray

District 2 will be a battle between Merino, Wiggins, and Wray.  Those 3 teams seem to be the top of the league.  Haxtun, Akron, and Holyoke also seem to be in the mix and this District Tournament will have all these teams ready for Regionals.

District 3: Mancos

The winner of District 3 may be the only team to get into Regionals.  This is a super weak District currently with just 1 team inside the top 32.  Mancos has a solid win over Sanford and that is why I picked them.  Telluride will also be in the mix.

District 4: Heritage Christian

Heritage Christian seems to be the team to beat in District 4.  Heritage Christian lacks the quality win currently, but they have a tough stretch of games that could change that.  Union Colony Prep seems to be the main challenger, but we await and see how the rest of the season goes.

District 5: Vail Christian

Vail Christian has the tradition of winning this District and that is the main reason I am picking them early in the season.  Plateau Valley & Vail Mountain will be the main challengers. 

District 6: Crowley County

Crowley County has the early lead and are undefeated.  Crowley County has shown they could be beat with a close game against Holly.  Crowley County will be challenged by Holly, Fowler, and Hoehne.  There always seems to be a surprise or two in this District.

District 7: Front Range Christian

District 7 I think is up for grabs and could come down to who gets hot at the right time.  Front Range Christian is hot right now but their loss to Pikes Peak Christian still puzzles me.  Golden View Classical and Denver Christian will be the main challengers.

District 8: Limon

If you want to talk about a battle and one of the most intense District Tournaments, then District 8 is your tournament.  Currently 6 schools sit inside the top 20 of the Seeding Index.  ECA, Simla, Byers, and Burlington I believe are the true challengers to Limon.

District Champions and Regional Hosts: ()=Seeding Index

District 1: Custer County (15)

District 2: Wray (6)

District 3: Mancos (36) (Will not host)

District 4: Heritage Christian (10)

District 5: Vail Christian (11)

District 6: Crowley County (2)

District 7: Front Range Christian (9)

District 8: Limon (3)

At-Large Host: Evangelical Christian (1) (If they don’t win their District, I am moving them to the #3 seed)

Bracket- District matchups will be avoided in the first round.  8 Regional winners qualifying for state.  State will not be re-seeded! And play a consolation bracket!

Region 1
*#1 Crowley County vs #32 Mancos
#16 Byers vs #17 Fowler
Region 2
*#8 Custer County vs #25 CS School
#9 Simla vs #24 Sanford
Region 3
*#5 Front Range Christian vs #28 Union Colony Prep
#12 Holly vs #21 Cotopaxi
Region 4
*#4 Wray vs #29 Denver Christian
#13 Del Norte vs #20 Haxtun
Region 5
*#2 Limon vs #31 Swink
#15 Golden View Classical vs #18 Burlington
Region 6
*#7 Vail Christian vs #26 Akron
#10 Merino vs #23 Vail Mountain
Region 7
*#6 Heritage Christian vs #27 Monte Vista
#11 Plateau Valley vs #22 Holyoke
Region 8
*#3 Evangelical Christian vs #30 Telluride
#14 Wiggins vs #19 Hoehne

*= Regional Host

My State Qualifier Picks

Here are the 8 teams I think make it to the Elite 8 and the matchups.  This will change as the bracket changes.  This is still early.

#1 Crowley County vs #9 Simla

#12 Holly vs #4 Wray

#2 Limon vs #10 Merino

#6 Heritage Christian vs #14 Wiggins

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s