Girls Basketball Rankings

MileHigh Prep Report Girls Basketball Preseason Rankings (Class 3A thru 1A)

MileHigh Prep Report Girls Basketball Preseason Rankings (Class 3A thru 1A)

Class 3A League Breakdown will be out tomorrow for Boys and Wednesday for Girls.  Here are my Girls Basketball Preseason Rankings for Class 3A thru 1A.  This is going to be a sprint of a season and I am glad basketball is back!

Class 3A                                                                                           Last Year Results

1. CentauriReached Final 4, beat University
2. UniversityReached Great 8, lost to Centauri
3. LutheranReached Sweet 16, lost to Eaton
4. The AcademyReached Sweet 16, lost to Brush
5. DeltaReached Great 8, lost to Pagosa Springs
6. Platte ValleyReached Sweet 16, lost to Delta
7. VanguardReached Great 8, lost to St. Mary’s
8. St. Mary’sReached Final 4, beat Vanguard
9. EatonReached Final 4, beat Brush
10. Pagosa SpringsReached Final 4, beat Delta
·         Others to Watch for: Manitou Springs, Brush, Alamosa, Moffat County, Bayfield, Coal Ridge, Bennett, Colorado Academy, C.S Christian, Ellicott, Kent Denver, La Junta, Sterling

Dropped out: None

Class 2A                                                                     Last Week

1. RyeMade State Tournament, lost in Great 8
2. HolyokeMade State Tournament, Reached Semifinals
3. SanfordMade State Tournament, Reached Semifinals
4. WrayMade State Tournament, lost in Great 8
5. LimonMade State Tournament, Reached Semifinals
6. Rocky FordQualified for Regionals lost to Ignacio
7. IgnacioMade State Tournament, lost in Great 8
8. SorocoQualified for Regionals, lost to Holyoke
9. CedaredgeQualified for State Tournament, lost in First Round in 3A
10. Sedgwick CountyQualified for Regionals lost to Hotchkiss
·         Others: Yuma, Del Norte, Colorado Springs School, Peyton, Rangely, Center, Lyons, Hotchkiss, Heritage Christian, Fowler, Holly

Dropped out: None

Class 1A                                                                          Last Week

1. BriggsdaleMade State Tournament, lost in Great 8
2. SimlaMade State Tournament in Class 2A, lost in Great 8
3. FlemingMade State Tournament, lost in Great 8
4. Kit CarsonQualified for Regionals, lost to Springfield
5. Sangre De CristoMade State Tournament, lost in Great 8
6. McClaveMade State Tournament, lost in Great 8
7. Lone StarQualified for Regionals, lost to Fleming
8. South BacaMade State Tournament, Reached Semifinals
9. Genoa-HugoQualified for Regionals, lost to Springfield
10. CotopaxiMade State Tournament, Reached Semifinals
·         Others: Flatirons Academy, Wiley, Springfield, Kim/Branson, Merino, Elbert, Shining Mountain, Cheraw, Haxtun

Dropped out: None