Class 2A Girls Basketball Breakdowns

Class 2A Girls Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 10

Class 2A Girls Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 10

We have about 2 weeks left of the regular season.  There is still plenty of time for changes and if you get hot in time for the District Tournament that is what really matters. For my Predictions I will be using the 3 teams I selected in my District Predictions Article posted earlier.  I will then use RPI to seed the field.  I will pick the 8 teams I think qualify for State based on these Regional Predictions/Projections.

Class 2A

  • Each District qualifies 3 teams to Regionals, with the remaining 8 teams determined by the next high RPI scores.
  • The District Champions shall be seeded 1-8 based on RPI and shall host the regional tournaments.
  • The remainder of the teams shall be seeded 9-32 by RPI avoiding first round district matchups.
  • RPI Seeds 25-32 may be moved to accommodate geography if it benefits the entire bracket.
  • The 8 regional winners shall advance to the state tournament.
  • After the Final 8 teams have been determined, the teams will be re-seeded based on the following: Final RPI, previous District Matchups, Head-to-Head competition, and common opponents.

District Qualifiers, ()=RPI

District 1: Sanford (2), Sargent (7), Del Norte (30)

District 2: Holyoke (1), Sedgwick County (3), Akron (11)

District 3: Cedaredge (8), Mancos (15), Ignacio (27)

District 4: Limon (4), Denver Christian (17), Byers (32)

District 5: Soroco (5), Meeker (16), Plateau Valley (35)

District 6: Rye (6), Hoehne (10), Swink (23)

District 7: Heritage Christian (12), Dayspring Christian (9), Gilpin County (18)

District 8: Peyton (14), Fountain Valley (19), Calhan (47)

At-Large Berths

Wiggins (13), Center (20), Wray (21), Yuma (22), Olathe (24), Front Range Christian (25), Dawson School (26), West Grand (28)

First Four Out

Fowler (29), Monte Vista (31), Byers (32), Lotus School (33)

District Champions and Regional Hosts:

District 1: Sanford (2)

District 2: Holyoke (1)

District 3: Cedaredge (8)

District 4: Limon (4)

District 5: Soroco (5)

District 6: Rye (6)

District 7: Heritage Christian (12)

District 8: Peyton (14)

 Bracket- District matchups will be avoided in the first round.  8 Regional winners qualifying for state.  State will be re-seeded! And play a consolation bracket!

Region 1
*#1 Holyoke vs #32 Calhan
#16 Meeker vs #17 Denver Christian
Region 2
*#8 Peyton vs #25 Dawson School
#9 Sedgwick County vs #24 Front Range Christian
Region 3
*#5 Rye vs #28 West Grand
#12 Hoehne vs #21 Wray
Region 4
*#4 Soroco vs #29 Del Norte
#13 Akron vs #20 Center
Region 5
*#2 Sanford vs #31 Plateau Valley
#15 Mancos vs #18 Gilpin County
Region 6
*#7 Heritage Christian vs #26 Olathe
#10 Sargent vs #23 Swink
Region 7
*#6 Cedaredge vs #27 Ignacio
#11 Dayspring Christian vs #22 Yuma
Region 8
*#3 Limon vs #30 Byers
#14 Wiggins vs #19 Fountain Valley

*= Regional Host

My State Qualifier Picks

Here are the 8 teams I think will qualify for the state tournament based on my Regional Projections. 

Holyoke, Sedgwick County, Rye, Soroco, Sanford, Sargent, Cedaredge, Limon

As you will see seeding for the regional tournament could be key to some teams qualifying for the state tournament.  Still, plenty of time for the RPI to move some teams up or down.  Here is how I think the State Tournament could be seeded:

#1 Holyoke vs #8 Sargent

#4 Rye vs #5 Limon

#2 Sanford vs #7 Cedaredge

#3 Sedgwick County vs #6 Soroco