Class 2A Boys Basketball Breakdown

Class 2A Boys Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 12

Class 2A Boys Basketball Regional and State Tournament Predictions/Projections Week 12

For my Predictions I will be using the 3 teams I selected in my District Predictions Article posted earlier.  I will then use RPI to seed the field.  I will pick the 8 teams I think qualify for State based on these Regional Predictions/Projections.  Still some things to sort out and with 3 days left of games expect changes to the RPI.

Class 2A

  • Each District qualifies 3 teams to Regionals, with the remaining 8 teams determined by the next high RPI scores.
  • The District Champions shall be seeded 1-8 based on RPI and shall host the regional tournaments.
  • The remainder of the teams shall be seeded 9-32 by RPI avoiding first round district matchups.
  • RPI Seeds 25-32 may be moved to accommodate geography if it benefits the entire bracket.
  • The 8 regional winners shall advance to the state tournament.
  • After the Final 8 teams have been determined, the teams will be re-seeded based on the following: Final RPI, previous District Matchups, Head-to-Head competition, and common opponents.

District Qualifiers, ()=RPI

District 1: Sanford (5), Crested Butte (21), Del Norte (25)

District 2: Yuma (1), Wray (3), Holyoke (15)

District 3: Mancos (9), Ignacio (19), Dolores (38)

District 4: Denver Christian (4), Limon (2), Lotus School (13)

District 5: Vail Mountain (7), Meeker (12), Plateau Valley (24)

District 6: Holly (6), Crowley County (14), Fowler (10)

District 7: Heritage Christian (11), Lyons (30), Union Colony Prep (39)

District 8: Peyton (8), Thomas MacLaren (17), Calhan (40)

At-Large Berths

Vail Christian (16), Byers (18), Rye (19), Cedaredge (22), Wiggins (23), Golden View Classical (26), Custer County (27), Lake County (28)

First Four Out

Front Range Christian (29), Swallows Charter (31), Center (32), Akron (33)

District Champions and Regional Hosts:

District 1: Sanford (5)

District 2: Yuma (1)

District 3: Mancos (9)

District 4: Denver Christian (4)

District 5: Vail Mountain (7)

District 6: Holly (6)

District 7: Heritage Christian (11)

District 8: Peyton (8)

Bracket- District matchups will be avoided in the first round.  8 Regional winners qualifying for state.  State will be re-seeded! And play a consolation bracket!

Region 1
*#1 Yuma vs #32 Calhan
#16 Vail Christian vs #17 Thomas MacLaren
Region 2
*#8 Heritage Christian vs #25 Del Norte
#9 Limon vs #24 Plateau Valley
Region 3
*#5 Vail Mountain vs #28 Lake County
#12 Meeker vs #21 Crested Butte
Region 4
*#4 Holly vs #29 Lyons
#13 Lotus School vs #20 Rye
Region 5
*#2 Denver Christian vs #31 Union Colony Prep
#15 Holyoke vs #18 Byers
Region 6
*#7 Mancos vs #26 Golden View Classical
#10 Wray vs #23 Wiggins
Region 7
*#6 Peyton vs #27 Custer County
#11 Fowler vs #22 Cedaredge
Region 8
*#3 Sanford vs #30 Dolores
#14 Crowley County vs #19 Ignacio

*= Regional Host

My State Qualifier Picks

Here are the 8 teams I think will qualify for the state tournament based on my Regional Projections.  As you will see seeding for the regional tournament could be key to some teams making it to the state tournament.

Yuma, Limon, Vail Mountain, Holly, Denver Christian, Wray, Peyton, Sanford

I take a shot at seeding the 8 teams I think qualify for the State Tournament:

#1 Yuma vs #8 Peyton

#4 Wray vs #5 Sanford

#2 Denver Christian vs #7 Vail Mountain

#3 Limon vs #6 Holly