Football League Breakdown

Class 3A Football League Predictions (All 7)

Class 3A League Predictions (All 7)

For the first time I am giving my League Predictions for Class 3A.  I am just going to give my predictions and not give a full breakdown.  I will do that farther in the season when we start league play. 

League One

1. Pueblo South

2. Pueblo Central

3. Harrison

4. Sierra

5. Lewis Palmer

6. Pueblo Centennial

My predictions for the League One

League Champion: Pueblo South

Playoff Contenders: Pueblo South, Pueblo Central, Harrison

Player of the League: RB Elijah Aguilar Sr. Pueblo South

Others to watch for: Kaleb Oritz Sr. Pueblo South, Mataeo Esquivel Sr. Pueblo South, Josiah Barela Jr. Pueblo Central, Amari Brown So. Pueblo Central, Michael Montoya Jr. Pueblo Central, Diego Watt Sr. Harrison, TJ Washington Jr. Harrison, Carlos Preciado Jr. Harrison, Kenton Kenley Jr. Lewis Palmer, Ryan Stankiewicz Jr. Sierra, Uli Fesuluai Pueblo Centennial, Blake Roberts Sr. Pueblo Centennial

League Two

1. Pueblo County

2. Discovery Canon

3. Sand Creek

4. Pueblo East

5. Canon City

6. Mitchell

My predictions for League Two

League Champion: Pueblo County

Playoff Contenders: Pueblo County, Discovery Canon, Sand Creek

Player of the League: RB Cody Lanier Sr. Pueblo County

Others to watch for: Zack Krol Sr. Pueblo County, Jacob Kuhn Sr. Pueblo County, Trevin Alessio Sr. Discovery Canon, Ethan Emmons Sr. Discovery Canon, Sam Janes Sr. Discovery Canon, Zayden Stevens So. Pueblo East, Jayce Martinez Sr. Pueblo East, Michael Payne Sr. Pueblo East, Keith Reddix Sr. Sand Creek, Keith Reddix Jr. Sand Creek, Chris Hodge Sr. Sand Creek, Omael Alexandre Sr. Sand Creek, Max Hagans Sr. Canon City,

League Three

1. Durango

2. Palisade

3. Summit

4. Glenwood Springs

5. Battle Mountain

6. Eagle Valley

My predictions for League 3

League Champion: Durango

Playoff Contenders: Durango, Palisade, Summit

Player of the League: RB Zach Haber Sr. Durango

Others to watch for: Tyler Harms Jr. Durango, Jeric Baruch Sr. Durango, AJ Folk Sr. Durango, Junior Garcia-Rodriguez Sr. Durango, Malakhi Espinosa Sr. Palisade, Phallen Salvati Sr. Palisade, Rhett Ward Sr. Palisade, Tyrus Despain Sr. Palisade, Tyler Hinton Sr. Palisade, Jack Schierholz Sr. Summit, Jack Schierholz Sr. Summit, Zach Elam Sr. Summit, Keaton Smith Sr. Summit, Eli Krawczuk Sr. Summit, Joaquin Sandoval Jr. Glenwood Springs, Mason Markovich So. Glenwood Springs, Marcos Aragon Sr. Glenwood Springs, Kai Ogawa Sr. Battle Mountain, Keller Woodworth Sr. Battle Mountain, Julius Petersen Sr. Eagle Valley

League Four

1. Evergreen

2. Green Mountain

3. Littleton

4. Conifer

5. Wheat Ridge

6. Skyview

My predictions for League 4

League Champion: Evergreen

Playoff Contenders: Evergreen and Green Mountain

Player of the League: Tommy Poholsky Sr. Evergreen

Others to watch for: Gabe Zimmerer Sr. Evergreen, Kelten Ocasek Sr. Evergreen, Jack Johnson Sr. Evergreen, Russ Woodward Sr. Evergreen, Zach Wallace Sr. Green Mountain, Nowell Dacres Jr. Green Mountain, Dom Sanchez Sr. Green Mountain, George Soppe Jr. Green Mountain, Austin Contreras Jr. Green Mountain, Nicolas Hudson Sr. Conifer, Grady Forsythe Jr. Conifer, Tim Higgins Sr. Littleton, Brycen Mhlanga Sr. Littleton, Armando Jimenez Jr. Littleton, Ethan Bird Sr. Littleton, Sam Christensen Sr. Wheat Ridge, Ezequiel Estrada Sr. Wheat Ridge, Omar Loza Jr. Skyview,

League Five

1. Holy Family

2. Fort Morgan

3. Lutheran

4. Kennedy

5. Northfield

6. Lincoln

My predictions for League 5

League Champion: Holy Family

Playoff Contenders: Holy Family, Fort Morgan, Lutheran, Kennedy

Player of the League: QB Rylan Conney Jr. Holy Family

Others to watch for: Chase Mcnaughton Sr. Holy Family, Jace Gunderson Sr. Holy Family, Nic Christoff Sr. Holy Family, David Keller Sr. Fort Morgan, Colin Duckwort Sr. Fort Morgan, Ryan Kenny Sr. Lutheran, Joseph Ciccio Jr. Lutheran, Josh Ayers Sr. Lutheran, Isaac Sisneros Sr. Kennedy, Ron Gallegos III Sr. Kennedy, Antonio Massengile jr Sr. Kennedy, Adrian Cruz Jr. Kennedy, Jarell Rico Sr. Northfield, Amarion Richardson Sr. Northfield, Jack Easterly Jr. Northfield

League Six

1. Frederick

2. Mead

3. George Washington

4. Riverdale Ridge

5. Denver North

6. Niwot

My predictions for League 6

League Champion: Frederick

Playoff Contenders: Frederick, Mead, George Washington, Denver North, Riverdale Ridge

Player of the League: Cruz Zamudio Sr. Frederick

Others to watch for: River Lakey Sr. Frederick, Lafai Purcell Sr. Frederick, Kemarly Davy Jr. Frederick, Kooper Anderson Sr. Frederick, Taylon Adler Sr. Mead, Sean Medlock Sr. Mead, Christian Ayers Sr. Mead, Danny Brewington Sr. Mead, Gabe Smith Sr. George Washington, Marcellus Honeycutt Sr. George Washington, Silas Evans Sr. George Washington, Jarai Vaughn Sr. George Washington, Frankie Dardano Jr. Denver North, Lorenzo Guerra Jr. Denver North, Kameron Harris Jr. Denver North, Eli Espinoza Jr. Denver North, Elijah Burg Jr. Denver North, Nate Bishop Sr. Riverdale Ridge, Caiden Harding Sr. Riverdale Ridge, Issac Bonner Sr. Riverdale Ridge, Ben Classen Sr. Niwot, Garrett Eker Jr. Niwot

League Seven

1. Roosevelt

2. Northridge

3. Severance

4. Resurrection Christian

5. Thompson Valley

6. Mountain View

My predictions for League 7

League Champion: Roosevelt

Playoff Contenders: Roosevelt, Northridge, Severance, Resurrection Christian

Player of the League: Ryan Doucette Sr. Roosevelt

Others to watch for: Xavier Ramirez Jr. Roosevelt, Bronco Hartson Jr. Roosevelt, Tucker Peterson Sr. Roosevelt, Elizar Valencia Sr. Roosevelt, Cooper Rose Sr. Northridge, Isaac Kness Sr. Northridge, Damon West Sr. Northridge, Jace Reid Sr. Northridge, Parker Steckel Sr. Northridge, Nolan Hertzke Sr. Severance, Gage Bachman Jr. Severance, Colby Runner Sr. Severance, Masen Campbell So. Severance, Dom Butts Sr. Severance, Hunter Hansen So. Resurrection Christian, Will Reeves Jr. Resurrection Christian, Grant Applebee Jr. Resurrection Christian, Bergen Roth Jr. Mountain View