1A Boys Basketball Top Ten Breakdown

Boys Basketball District Breakdown & Predictions Class 1A

Vibrant Valley Sangre
Picture by Vibrant Valley Photography (Sangre De Cristo vs Sargent)

Boys Basketball District Breakdown & Predictions Class 1A

With just 4 weekends left until District tournament we are in the final grind.  For Class 1A you have to finish Top 3 (Top 2) to qualify for the Regional Tournament so putting yourself in the best position in the District tournament is key.  We look at each District Race and give are prediction on the District.  We will be using these District Predictions on my Playoff Projections.

District 1 (Only qualifies 2 teams)

  1. De Beque
  2. Ouray

District 1 gets only two teams into regionals.  De Beque is your Defending State Champions and are off to a fantastic 12-0 start.  They only face North Park so when they jump into the District tournament it will be the first-time facing Ouray, Nucla, and Dove Creek.  De Beque continues it very tough schedule in the 2A Western Slope and they will be the favorite to win District 1.  Ouray is my pick to finish second in District 1.  Ouray is 8-3 on the season with losses to Telluride, Aspen, and Mancos all 2A or 3A teams.  Ouray does not have a quality win on the season but will have a shot against Ignacio and Crested Butte in the month of February.  Nucla, Dove Creek, and North Park will hope to pull an upset of the top 2 teams but are all chasing these two teams.

District 2

  1. Kit Carson
  2. Cheraw
  3. Cheyenne Wells

District 2 gets 3 teams into regionals.  4 teams seem to be in the mix for the 3 spots at Regionals.  Kit Carson, Cheraw, Cheyenne Wells, and Eads are the main contenders and we will see how things shake out.  Kit Carson is the favorite to win District 2.  Kit Carson has league wins over Eads, Cheyenne Wells, and Granada.  Kit Carson cannot lock up the #1 seed until they face Cheraw on 2/7.  Cheraw is on a bit of a slide losing 3 of their past 4 games, two of which were in OT.  Cheraw has one league win over McClave, and face Cheyenne Wells this weekend in a huge league battle.  Cheraw will need to get off the slide to avoid slipping in the standings.  I am sticking with Cheyenne Wells in the #3 spot this week.  Cheyenne Wells is also on a bit of a slide losing 3 of their last 4 games but recently picked up the win over Kiowa.  Cheyenne Wells face league opponent Cheraw this week and could potentially be for second place.  Cheyenne Wells controls their own fate with league games remaining against Cheraw, Eads, McClave, and Granada.  Eads sits in 4th this week and have league wins over Granada and McClave.  Eads won’t face Cheraw or Cheyenne Wells till later in February.

District 3

  1. Walsh
  2. Kim/Branson
  3. South Baca

District 3 gets 3 teams into Regionals.  District 3 looks like it will be very competitive for all 3 spots, but two teams have emerged as the favorites.  Walsh and Kim/Branson currently are the two favorites to win the District with South Baca, Wiley, and Springfield battling for the #3 spot.  Walsh is my pick to win District 3.  Walsh is 9-2 on the season and have District wins over Springfield, Wiley, and South Baca.  Walsh will face Granada this weekend but won’t jump back into district play until they face Kim/Branson on 2/15 and that will be for the #1 seed.  Kim/Branson is 10-2 on the season and recently picked up a huge non-league win over Cheraw.  Kim/Branson has league wins over Springfield but have yet to face the rest of the league.  Kim/Branson will square up against Wiley this weekend and a tough non-league game against Eads.  The #3 spot is up for grabs and I am leaning towards South Baca to snag it.  South Baca picked up a big-league win over Wiley 56-51 and pushed Walsh to the end falling by 11.  South Baca faces Kim/Branson on 2/8 and Springfield on 2/20 so a lot to be decided still in District 3.

District 4

  1. Merino
  2. Briggsdale
  3. Fleming

District 4 get 3 teams into Regionals.  District 4 looks like it will be a battle for all 3 spots with 7 of the 8 teams being very competitive.  Two teams have emerged as the favorites to win District 4 Merino and Briggsdale.  I am sticking with Merino as my pick to win District 4.  Merino has the experience from last years state tournament run and I think will give them an edge in the very tough District 4 tournament.  Merino has wins over Prairie and Peetz but have a OT loss to Caliche.  Merino will face Fleming on 2/11 and Briggsdale on 2/20 and will be for the top seeds in the District tournament.  Briggsdale holds the #2 spot and is 10-1 on the year.  Briggsdale is 5-0 in league play and face Fleming on 2/1, Peetz on 2/7, Merino on 2/20, and Prairie on 2/21.  Briggsdale has control of their own fate.  Picking the #3 team was not easy especially with teams beating each other.  I am sticking with Fleming despite them falling to Prairie last night.  I really think whoever gets hot will snag the #3 spot.  Prairie, Peetz, Caliche, and Longmont Christian all will be competitive for the #3 spot and this battle will be fun to watch!

District 5

  1. Stratton/Liberty
  2. Idalia
  3. Haxtun

District 5 qualifies 3 teams to regionals.  I am holding strong as Stratton/Liberty as my favorite to win District 5.  Stratton/Liberty has league wins over Arickaree/Woodlin, Otis, and Bethune.  Stratton/Liberty will face Flagler/HI Plains and Idalia at the end of February.  Idalia holds the #2 spot but have lost the past 3 games.  Idalia has a big stretch of games coming up against Arickaree/Woodlin and Bethune and we will earn if they will hold onto the #2 spot.  Haxtun rounds up the top 3.  Haxtun has played well at times with wins over Peetz, Holyoke, and Caliche but need some consistency but with a young team it will come.  Haxtun will face majority 2A teams to wrap up their season and we won’t truly know about Haxtun until the District tournament.

District 6 (Only 2 teams make it to Regionals)

  1. Sangre De Cristo
  2. Cotopaxi

District 6 gets just two teams into regionals this year.  Sangre De Cristo has created a bit of space between themselves and the rest of the league.  Sangre De Cristo recently picked up the huge 60-35 win over Cotopaxi who I think is their main contender.  Sangre De Cristo still must face Sierra Grande, Manzanola, and Moffat but are in control of their own destiny.  Cotopaxi, I think still is their main competition but now must win out to stay in the #2 spot.  Cotopaxi will play 3 games in 3 days and 2 of the 3 are big league games.   Cotopaxi will face Moffat on 1/30, Crested Butte on 1/31 (Non-league game), and Primero on 2/1.  The Primero game will be huge for the #2 spot and I will have my eye on that game.  Primero, Manzanola, Creede, Moffat, and Sierra Grande all will be competitive.

District 7

  1. Evangelical Christian
  2. Genoa-Hugo
  3. Edison

District 7 gets three teams into regionals.  District 7 looks to be extremely competitive this season.  Edison really shook things up with their upset win over Evangelical Christian.  Evangelical Christian is my pick to win District 7 still.  Evangelical Christian has the experience from state last year and I think have plenty of talent.  My #2 team is Genoa-Hugo.  Genoa-Hugo has a head to head win over Edison and have a quality win over Stratton/Liberty as well. Genoa-Hugo has 6 games remaining and must finish out strong.  Edison slides into the #3 spot.  Edison big upset of ECA stirred things up but early losses to Genoa-Hugo and Deer Trail give me some concerns.  Edison has a critical stretch of games from 2/7 thru 2/21 and we will learn a lot more about Edison.

District 8

  1. Flatirons Academy
  2. Denver Waldorf
  3. Denver Jewish Day

District 8 qualifies 3 team to regionals.  Things continue to change in District 8 but I think Flatirons Academy has right now solidified their spot as the favorite to win District 8.  Flatirons Academy has back to back tough games on 2/6 and 2/8 against Denver Waldorf and Mile High Academy and can lock up at least a #2 seed.  District 8 won’t be decided until 2/13 when they face Denver Jewish Day.  Denver Waldorf moves into the #2 spot after their 45-42 win over Denver Jewish Day.  Denver Waldorf is playing improved basketball, but big games remain against Mile High Academy (2/3) and Flatirons Academy (2/6) if they win out they will win District 8.  Denver Jewish Day slides into the #3 spot after the loss to Denver Waldorf.  Denver Jewish Day still must face Flatirons Academy and Belleview Christian but are on pace to finish with the #3 seed.  We will see how they close out their season.  Mile High Academy, Rocky Mountain Lutheran, and Belleview Christian are all in the mix still for a top 3 spot.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s