2A Boys Basketball Top Ten Breakdown

Mile High Prep Report Class 2A Boys All-District Teams

IMG_3940

Mile High Prep Report Class 2A Boys All-District Teams

Like last year I have decided to do All District Teams for Class 1A and 2A and All league teams for 3A.  Honorable mention will be given if needed.  These of course are not official from CHSAA but from Mile High Prep Report.  These awards lists are never easy especially since I cannot make it to every game.  If your school has not posted Stats, I cannot give awards without some sort of stats or video.  I will still post my end of the year awards once I finish District teams.  End of the Year stats will be posted tomorrow morning.

District 1 Awards

Player of the League

Clay Canty Sr. Sanford High School

Coach of the League

Rhett Larsen Sanford High School

Surprise team of the League

Crested Butte

District 1 Team

Clay Canty Sr. Sanford

Thomas Faucette Sr. Sanford

Ethan Larsen So. Sanford

Erik Wasinger So. Crested Butte

Ethan Bacani Sr. Crested Butte

Grayson White So. Crested Butte

Devin Porres Sr. Center

Habran DeLaCruz Jr. Center

Diego Velez Jr. Center

Logan Cestone Jr. Del Norte

Ben Parra Fr. Del Norte

Marcus Romero Sr. Del Norte

Kage Pepper Jr. Sargent

Blake Behil Jr. Sargent

Bobby Wallace Jr. South Park

Elias Esparza Jr. South Park

Honorable Mention District 1

Ruben Chavez Jr. Sanford, Kelton Gartrell So. Sanford, Trenton Koening Jr. Sanford, Tyler Christiansen So. Sanford, Carlos Franco Sr. Crested Butte, Alan Prieto So. Crested Butte, Victor Almeida So. Center, Ulysses Gonzalez So. Center, Carlos Almeida Jr. Center, Cole Jones Sr. Del Norte, Brennan Velasquez So. Del Norte, Kyle Dahle Jr. Del Norte, Riley Lester Sr. Sargent, Cole Seger Sr. Sargent, Luke Hoffstaetter Sr. Sargent, Nathan Garcia Sr. Sargent, Michael Kelly Sr. South Park, Leonardo Banuelos Jr. South Park,

District 2 Awards

Player of the League

Justin Pecar Sr. Wray High School

Coach of the League

Dave Sheffield Yuma High School

Surprise team of the League

Holyoke High School

District 2 Team

Justin Pecar Sr. Wray

Samuel Uyemura Jr. Wray

Junior Arambula Jr. Wray

Ethan Johnson So. Holyoke

Miles Sprague So. Holyoke

Slaten Burris Sr. Holyoke

Clay Robinson So. Yuma

Chase McCreath Sr. Yuma

Rolando Caraveo Sr. Yuma

Jared Ehmke Jr. Sedgwick County

Tate Dille Jr. Sedgwick County

Gavin Thode Sr. Sedgwick County

Brycce Wilber Sr. Sedgwick County

Honorable Mention District 2

Bryant Schoenthal So. Wray, Dane Srsen Sr. Wray, Jaden Dodsworth So. Wray, Caleb Deaver Sr. Holyoke, Kaison Kinnie So. Holyoke, Alejandro Rojas Jr. Holyoke, Jonathan Rascon Sr. Yuma, Javier Gamboa So. Yuma, Cade Morton Jr. Yuma, Kaleb Fowler Jr. Sedgwick County, Terrance Heath Jr. Sedgwick County, Angel Nunez Jr. Sedgwick County,

District 3 Awards

Player of the League

Caden Showalter Sr. Mancos High School

Coach of the League

Chris Valdez Ignacio High School

Surprise team of the League

Telluride

District 3 Team

Connor Show Showalter So. Mancos

Caden Showalter Sr. Mancos

Evan Sehnert So. Mancos

Anthony Medina Sr. Mancos

Christian Cova Jr. Mancos

Bryce Finn Jr. Ignacio

Brady McCaw Jr. Ignacio

Triston Thompson Jr. Ignacio

Ocean Hunter Sr. Ignacio

Kaden Katz Sr. Telluride

Tommy Wells Sr. Telluride

Kaden Forrest Sr. Ridgway

Robert Beserra Sr. Ridgway

Keagan Ertel-Moralez Jr. Dolores

Honorable Mention District 3

Edgar Hernandez So. Mancos, Gabe Tuscon So. Ignacio, Keegan Schurman Sr. Ignacio, Dillon Labarthe Jr. Ignacio, Bird Red Sr. Ignacio, Joe Garcia Jr. Ignacio, Dillon Sheehan Sr. Telluride, Jack Courter Jr. Telluride, Marcus Leyva Jr. Telluride, South Livermore So. Telluride, Jack Dubroff Jr. Ridgway, Jamling Sherpa Jr. Ridgway, Blake Rutherford Sr. Ridgway, Kevin Purkat Jr. Dolores, Trey Seekins Sr. Dolores, Tru Seekins So. Dolores

District 4 Awards

Player of the League

Camden Smithburg Jr. Limon High School

Coach of the League

Dirk Pedersen Limon High School

Surprise team of the League

Clear Creek High School

District 4 Team

Camden Smithburg Jr. Limon

Kory Tacha Jr. Limon

Alex Carr Jr. Limon

Ben Buhler So. Denver Christian

Henry Vandenberg Jr. Denver Christian

Ethan Liebert Jr. Denver Christian

Andrew Burton Sr. Burlington

Jose Tellez Jr. Burlington

Ben Griffin Sr. Clear Creek

Reese Onago Jr. Clear Creek

Seattle Schuessler Jr. Clear Creek

Zaine Mikita Sr. Byers

Caden Eyman Sr. Byers

Ty Miller Sr. Byers

Adani Hassan So. Lotus School

Kidus Begashaw Jr. Lotus School

Luke Hiltman Jr. Front Range Christian

Jakob Gonzales Fr. Golden View Classical

Dillon Flinchpaugh Sr. Denver Academy

Ryder Bayman Sr. Platte Canyon

Honorable Mention District 4

Brady Rockwell So. Limon, Logan Marx Sr. Limon, Trey Hines So. Limon, Josiah Romero Sr. Denver Christian, Zach Johnson Sr. Denver Christian, Jesus Espino So. Burlington, Skye Perry Jr. Burlington, Braxton Erker Jr. Burlington, Kiefer Zabel Jr. Clear Creek, Rocco Messer So. Byers, Franklin Quaye Sr. Lotus School, Anwar Hussein Sr. Lotus School, Mahad Haji Sr. Lotus School, Breck Ferrin Sr. Front Range Christian, Josh Kerames Sr. Front Range Christian, Christian Chisholm Sr. Front Range Christian, James Lindholm Sr. Golden View Classical, Luke Walker Sr. Golden View Classical, MinZheng Wahlers Fr. Golden View Classical, Zach Miller Sr. Denver Academy, Will Rinehart So. Denver Academy, Zack Mc Leod Sr. Denver Academy, Kriss kerr Sr. Denver Academy, Harry Voigt Sr. Denver Academy, Kyler Edwards So. Platte Canyon, Evan Batzer So. Platte Canyon

District 5 Awards

Player of the League

Cole Rogers Sr. Meeker High School

Coach of the League

Klark Kindler Meeker High School

Surprise team of the League

Vail Mountain

District 5 Team

Becker Dienst Jr. Vail Mountain

Cole Pattison So. Vail Mountain

Devin Yarde Jr. Vail Mountain

Cole Rogers Sr. Meeker

Spud White Jr. Meeker

Ryan Phelan Jr. Meeker

Alec Moritz Sr. Vail Christian

Jamison Lee Sr. Vail Christian

Hayden Sticksel Sr. Vail Christian

Austyn Vig Sr. Plateau Valley

Payton Ferganchick So. Plateau Valley

David Crowhurst So. Plateau Valley

Jesus Dominguez So. West Grand

Charlie Multerer Jr. West Grand

Kyle Long Sr. Paonia

Landon Thliveris Jr. Paonia

Sydney Cole Jr. Rangely

Dylan Lebleu Sr. Rangely

Liam Yaconiello Jr. Soroco

Jesse Koler Sr. Soroco

Jacob Palecki Sr. Hotchkiss

Andrew Jordan So. Caprock Academy

Liam Frentress Jr. Hayden

Honorable Mention District 5

Beck Sapp So. Vail Mountain, Nick Ebner Sr. Vail Mountain, Elijah Deming Sr. Meeker, Lane Anderson Jr. Meeker, Kaleb Williams Sr. Vail Christian, Jesse Gonzales So. Vail Christian, Connor Downey So. Vail Christian, Dylan Christensen Sr. Plateau Valley, Colton Ghilarducci Sr. Plateau Valley, Collin Warren Sr. West Grand, Marcus Sanchez Sr. West Grand, Rene Dominguez Jr. West Grand, Brad Heeney Sr. West Grand, Alejandro Castanon Jr. West Grand, Logan Green Sr. Paonia, Braden Lewis Jr. Paonia, Justin Holt Paonia, Jai Petmezas Sr. Paonia, Gabriel Polley Jr. Rangely, Timothy Scoggins So. Rangely, Ryan Richens Jr. Rangely, Nick Estes Sr. Soroco, Jed Kirby So. Soroco, Tyler Wixom Jr. Soroco, Joey Mclaughlin So. Soroco, Evan Mattison Sr. Hotchkiss, Zac Ziemer Sr. Hotchkiss, Brian Gonzalez Sr. Hotchkiss, Daniel Spinu Jr. Caprock Academy, Bryson Anderson Sr. Caprock Academy, Kale Dohrman Jr. Caprock Academy, Hunter Slowik Jr. Hayden, Reese Kern Sr. Hayden, Andrew Kleckler Jr. Hayden,

District 6 Awards

Player of the League

Val Leone Jr. Fowler High School

Coach of the League

Mark Lowther Fowler High School

Surprise team of the League

Hoehne High School

District 6 Team

Val Leone Jr. Fowler

Jonathan Mobbley Sr. Fowler

Gabriel Proctor Jr. Fowler

Dakota Eaton So. Holly

Brigden Parker Jr. Holly

Jose Avalos So. Holly

Ti’Quan Williams Sr. Crowley County

Terrance McNeil So. Crowley County

Nic Navarette Sr. Hoehne

K.J Rael Jr. Hoehne

Cameron Frantz Sr. Rocky Ford

Clay Havens Jr. Rocky Ford

Clay Roweth So. Swink

Michael Valdez Jr. Rye

Colby Roberts Jr. Swallows Charter

Devon Jones Sr. Swallows Charter

Nick Chavez Sr. Las Animas

Jaziah Sandoval Sr. John Mall

Honorable Mention District 6

Luke Bitter Sr. Fowler, Rylee Smith Jr. Fowler, Braxton Bates Jr. Fowler, Diego Tamayo Sr. Holly, Jose Magallanes Jr. Holly, Omar Moreno Jr. Holly, Nick Aguilar Jr. Crowley County, Rashaun Mcneil So. Crowley County, Dario Vezzani Fr. Hoehne, Franchesco Rivera Sr. Hoehne, Blake Havens Sr. Rocky Ford, Dru Jones So. Rocky Ford, Shaun Gonzales So. Rocky Ford, Ian Kersey Sr. Swink, Eli Suiters Sr. Swink, Nathan Paolucci Jr. Swink, Hayden Polk Jr. Rye, Camden Godinez So. Rye, Kreed Rahl Sr. Rye, Steven Weitzke So. Swallows Charter, Cutter Nichols Sr. Las Animas, Justin Miller Jr. Las Animas, Markus Vigil So. Las Animas, Francisco Figueroa So. John Mall

District 7 Awards

Player of the League

Tate Bessire Sr. Highland High School

Coach of the League

Pete Freeman Highland High School

Surprise team of the League

Dayspring Christian

District 7 Team

Tate Bessire Sr. Highland

Jase Bessire Jr. Highland

Bowen Tolle Jr. Highland

Holden Morgan Jr. Highland

Jaden Johnson Sr. Heritage Christian

Caleb Stockton Jr. Heritage Christian

Alex Brown Sr. Heritage Christian

Coby Grant-Krenz Sr. Dawson School

Riley Burridge Sr. Dawson School

Phil Geraghty Sr. Dawson School

Christian Still Jr. Dayspring Christian

Malachi Fast Fr. Dayspring Christian

Caden Bonnell Sr. Dayspring Christian

Gage Basey So. Lyons

Tucker Mills Fr. Lyons

Trey Summer Jr. Union Colony Prep

Stephen King Jr. Gilpin County

Blake Boulter Jr. Gilpin County

Andy Garcia Jr. Twin Peaks Charter

Honorable Mention District 7

Jesse Vasa Jr. Highland, Bryce Brug Sr. Highland, Samuel Lundy So. Heritage Christian, Montgomery Case Jr. Heritage Christian, Jarrett Johnson So. Heritage Christian, Brandon Day Sr. Dawson School, Ollie Mock Sr. Dawson School, Logan Riemer Sr. Dayspring Christian, Elijah Fast Sr. Dayspring Christian, Nathan Richardson Fr. Lyons, Jordan Valente Jr. Lyons, Grant Gau So. Lyons, Harrison Abernathy Sr. Lyons, Rimson Mathias So. Union Colony prep, Logan Arnold Jr. Union Colony Prep, Wesley Boyd Jr. Union Colony Prep, Pablo Ramirez Jr. Union Colony Prep, Nolan Lindberg Jr. Gilpin County, Trey Lindberg Fr. Gilpin County, Isiah Tobias Sr. Twin Peaks Charter, John Morkunas Jr. Twin Peaks Charter, Issac Kiesser So. Twin Peaks Charter,

District 8 Awards

Player of the League

Isaiah Trujillo Sr. Dolores Huerta High School

Coach of the League

Jedd Sims Peyton High School

Surprise team of the League

Calhan

District 8 Team

Brennen Meyers Jr. Peyton

Gavin Miller Jr. Peyton

Gibson Gellerman So. Peyton

Isaiah Trujillo Sr. Dolores Huerta

Charles Winston Sr. Dolores Huerta

Xavier Gomez Sr. Dolores Huerta

Karson Parker Sr. Calhan

Ty Mitchell Sr. Calhan

Brandon Eglinton Jr. Calhan

Nedas Gailus Jr. Thomas MacLaren

Michael Brophy So. Thomas MacLaren

Maximillian Ambuul Jr. Thomas MacLaren

Coletin Mazerall Jr. Simla

Brayden Glover Fr. Simla

Luke Taylor Sr. Colorado Springs School

Ben McCurdy Jr. Colorado Springs School

Luke Sperber Sr. Fountain Valley

Chance Maccagnan Jr. Fountain Valley

Erick Lopez Jr. Miami-Yoder

Honorable Mention District 8

AJ Lashley So. Peyton, Logan Nickell Fr. Peyton, Alejandro Chavez Jr. Dolores Huerta, DJ Olguin Sr. Dolores Huerta, Chris Hernandez Sr. Dolores Huerta, Logan Glaser Jr. Calhan, Hunter Gotschall Fr. Calhan, Kieran McGuire Jr. Thomas MacLaren, Chris Ambuul Fr. Thomas MacLaren, Joel Shorey Jr. Thomas MacLaren, Joey Dwyer Jr. Simla, Willie Swennes Fr. Simla, Darias Harms Sr. Simla, Spencer Becker Sr. Colorado Springs School, Andrew Hedden Fr. Colorado Springs School, Jacob Davis So. Fountain Valley, Jeb Brown Jr. Fountain Valley, Quentin Churchwell Jr. Miami-Yoder, Miles Leupp Jr. Miami-Yoder

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s