Volleyball Top Ten Breakdown (All Classes)

Regional Tournament Projections Volleyball Class 2A Week 10

Regional Tournament Projections Volleyball Class 2A Week 10

We take a look towards Regionals and I give my predictions of the 12 teams I think make it to the state tournament.  We are down to the end and every game will have a big impact on seeding and if you make it to regionals.  Best thing to do is win. 

The Regional format for 2A goes as follows:

All League Champions will automatically earn a berth to regionals (As long as there is a minimum of 5 teams in the league).  The remaining teams (up to 24 for 1A and 36 for 2A & 3A) will be selected straight off the CHSAA Selection & Seeding Index published at the end of the regular season.  Teams will then be seeded based on the CHSAA Seeding Index (50% RPI & 50% Maxpreps).  When Possible, Geography will be considered for number three seeds of each region.  Team seeded #1 thru #12 will host.  All Regional Winners will automatically earn a berth to the State Championships.

League Champion Predictions (Leagues in Bold means the team that wins the league automatically qualify) (Bold Teams=League Champion)

Black Forest: Peyton (Could end in Tie and I do not know tie breaker)

*2A/3A Confluence: Addenbrooke Classical

*3A/2A/1A Foothills: 1A team will win

*3A/2A Frontier: 3A team will win

*2A/1A Lower Platte: Wiggins

*3A/2A Metro: 3A team will win

*2A/1A Mile High: Dayspring Christian

*4A/3A/2A: Tri-Peaks: 3A team will win

*2A/1A San Juan: 1A team will win

*2A/1A Santa Fe: Fowler

Southern Peaks: Sanford

*2A/1A Western Slope: Meeker

*2A/1A Union Pacific: 1A Team will win

*2A/1A West Central: Custer County

*Mixed Leagues must be won outright by 2A Teams

At-Large Teams (Including League Champions that don’t have 5 minimum teams)

Sedgwick County, Vail Christian, St. Mary’s, Rye, North Fork, Buena Vista, Holyoke, Denver Christian, Burlington, Front Range Christian, Lake County, West Grand, Gilpin County, Hoehne, Del Norte, Hayden, Yuma, Mancos, Limon, Byers, Olathe, Rangely, Plateau Valley, Ignacio, Cedaredge

Bracket: Must win your region to advance to State Tournament

Region 1
#1 Wiggins
#24 Mancos
#36 Peyton
Region 2
#2 Sedgwick County
#23 Yuma
#35 Heritage Christian
Region 3
#3 Meeker
#22 Hayden
#34 Vail Mountain
Region 4
#4 Fowler
#21 Del Norte
#33 Plateau Valley
Region 5
#5 Strasburg
#20 Hoehne
#32 Cedaredge
Region 6
#6 Vail Christian
#19 Gilpin County
#31 Ignacio
Region 7
#7 St. Mary’s
#18 West Grand
#30 Plateau Valley
Region 8
#8 Sanford
#17 Lake County
#29 Rangely
Region 9
#9 Rye
#16 Front Range Christian
#28 Addenbrooke Classical
Region 10
#10 North Fork
#15 Burlington
#27 Olathe
Region 11
#11 Buena Vista
#14 Denver Christian
#26 Byers
Region 12
#12 Dayspring Christian
#13 Holyoke
#25 Limon

State Tournament Team Predictions

Regional Winners

Wiggins, Sedgwick County, Meeker, Fowler, Strasburg, Vail Christian, St. Mary’s, Lake County, Rye, Burlington, Buena Vista, Dayspring Christian